unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İsrail karşıtı tasarı bugün oylanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kudüs'teki İsrail yerleşimlerine karşı hazırlanan bir tasarıyı bugün oylayacak. Mısır tarafından hazırlanan tasarıda İsrail'in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgali altındaki Filistin topraklarındaki yerleşim politikasını derhal sona erdirmesini öngörüyor.

Tasarıda İsrail'in söz konusu yerleşimlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu ve iki devletli bir çözümü olanaksız hale getirdiği belirtiliyor.

İsrail basınında tasarının geçmesi için gereken 9 oyun bulunabileceği endişesi dile getiriliyor. Ancak, bu durumda daimi üyelerden birinin yine de veto hakkı bulunuyor. ABD ve Britanya'nın tasarıyı veto etmesi bekleniyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu konuyla ilgili açıklamasında ABD'ye çağrıda bulunarak, "ABD bu İsrail karşıtı tasarıyı veto etmelidir" ifadesini kullandı.

İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Danon da ABD'ye duydukları güveni ifade ederek, "en büyük müttefikimizin tek taraflı ve İsrail karşıtı olan bu tasarının geçmesine izin vermemesini umuyoruz" sözlerini kullandı.

ABD'nin Başkanlık değişikliği arifesinde mevcut tutumunu değiştirmesi beklenmese de tasarının BMGK'da yaratacağı taraflaşma ülkelerin tutumlarına dair fotoğraf vermesi açısından önemli.

Geçtiğimiz salı günü Avrupa Birliği ve Arap Birliği İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin sonlandırılmasına dönük uluslararası çabaları hayata geçirmek yönünde bir çağrı yaparak İsrail yerleşimlerini kınamıştı.

BMGK kalıcı üyelerinden Fransa'nın İsrail yerleşimlerinin aleyhine tavır takındığı biliniyor. Rusya ve Çin'e ek olarak Angola, Mısır, Malezya, Yeni Zelanda, Senegal, İspanya ve Venezuela'nın da evet oyu vermesi bekleniyor. Buna karşın Japonya, Büyük Britanya ve Ukrayna'nın hayır oyu vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Dünya

AB'den Venezuelalı yetkililere yaptırım

Dünya

Avusturya'nın aşırı sağcı vekili: Erdoğan'a oy veren Türkler ülkelerine gitseler daha iyi olur

Dünya

Çipras'tan Türkiye'deki seçimlere ilişkin açıklama

Dünya

NATO'dan seçim açıklaması

Dünya

İsrail askerleri 16 Filistinliyi gözaltına aldı

Dünya

Almanya Başbakanı Merkel'den, Türkiye üzerinden mülteciler açıklaması

Dünya

Esad: Rus askerler Suriye'de kalacak

Dünya

Dünya basını ilk sonuçları böyle gördü

Dünya

Mısır'da OHAL 3 ay daha uzatıldı

Dünya

Almanya'da patlama: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Esad: Cihatçılar yenilince Batı, 'kimyasal' yalanlarına başvuruyor

Dünya

İsrail'den Suriye'ye Patriot füzesi!