unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İsveç'te Türk bakan istifa etti

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) -İsveç’teki Eylül 2014 seçimlerinmden sonra kurulan Sosyal Demokrat / Çevre Partisi Hükümeti’nde Şehircilik ve Konut Bakanlığına getirilen Türk kökenli Mehmet Kaplan üzerinde estirilen propaganda rüzgarlarına daha fazla dayanamıyarak bugün istifa etti. İstifası Başbakan Stefan Löfven tarafından kabul edildi.

9 Nisan günü Stockholm merkezde Sergel Meydanı’nda düzenlenen “Ermenistan’ı Kınama' mitinginde konuşan İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Barbaros Leylani, Ermenistan’ı kastdederek “Ermeni köpeklerine ölüm' biçiminde bir konuşma gerçekleştirmişti. Bu konuşmanın ardından olay basına yansımış önce Barbaros Leylani’nin üzerine gidilmiş ve istifası sağlanmıştı. İsveç basını ve Türkiye karşıtları bu olayın ardından, daha önce Mehmet Kaplan’ın katıldığı bir iftar yemeğinde çekilen ve Barbaros Leylani, İsveç Ülkü Ocakları Başkanı İlhan Şentürk’le aynı masayı paylaşan resimleri yayınlanmştı. Bunun üzerine Mehmet Kaplan’a çevrilen yüzler onun da istifasını dillendirmeye başladılar.

kaplan-ring.jpg

Mehmet Kaplan çember içerisinde ve soldan birinci İlhan Şentürk ve Barbaros Leylan

Olay bununla sınırlı kalmadı Mehmet Kaplan 2009 yılında bir toplantıda İsrail’in Filistinliler’e yaptığı katliamların 1930 yıllarda Almanya’nın Yahudiler’e yaptığıyla aynı olduğu yönündeki sözleri bir yerlerden bulunarak basına aktarıldı. Bu sefer tüm parti başkanları, kimi bakanlar, İsrail Büyükelçisi koro halinde “Bu sözlerin kabul edilemeyeceği ve bakan derhal istifa etmelidir' şarkısını söylemeye başladılar.

mehmet_kaplan_02.jpg

Bir haftadır estirilen rüzgar sonunda Şehircilik ve Konut Bakanı Mehmet Kaplan’ın istifa etmesine neden oldu. İstifasını Başbakan Stefan Löfven’e sunan Kaplan birlikte birbasın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında, “Ben, kim olduğumu biliyorum. Kendime olan özgüvenim sonsuzdur. Ben neye karşı olduğumu da biliyorum. Ben yaşamım boyunca demokrasiyi, insan haklarını savundum ve diyalogtan yana olduğu belirttim. Ben ırkçılığa, antisemitizme ve İslamofobi’ye karşıyım. Nerede durduğumu iyi biliyorum' değerlendirmesini yaptı.

mehmet_kaplan.jpg

Mehmet Kaplan’ın görevlerini partidaşı Ekonomi Bakanı Per Bohlund ve Sosyal Demokrat İşpiyasası Bakanı Mikael Damberg paylaştılar.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Dünya

ABD'den Menbiç iddiası

Dünya

Bloggera ''casusluk''tan 7 yıl hapis

Dünya

Meksika'da 2 belediye meclisi üyesi adayı öldürüldü

Dünya

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun eşine yolsuzluk soruşturması

Dünya

İsrail askerleri Batı Şeria'da patlayıcı mermiyle ateş açtı

Dünya

Seçim gözlemcisinin Türkiye'ye girişine izin verilmedi

Dünya

IMF, Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Dünya

AİHM, 77 kişiyi katleden Breivik'in başvurusunu reddetti

Dünya

Başbakan Modi 50 bin kişiyle yoga yaptı

Dünya

Lavrov: Rusya, BM'nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

Dünya

Trump: Kuzey Kore 200 ABD askerinin geri kalanını gönderdi

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!