unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Robert Fisk IŞİD kuşatmasına 3 yıl dayanan Suriye askerlerini yazdı!

Gazeteci ve yazar Robert Fisk, 3 yıl boyunca IŞİD kuşatmasına direnen Kuveyres üssüne giden ilk Batılı gazeteci oldu. Fisk, üsse dair izlenimlerini yazdı.

Independent'ta yer alan yazıda, kuşatma sırasında yaşananlar anlatılıyor. Yazıda Suriyeli General Münzer Zaman'ın tahminine göre kuşatmanın başında üssü savunan asker sayısının 1100 olduğu, sonundaysa geriye yalnızca 300 asker kaldığı söyleniyor.

Fisk'e üssü gezdiren Suriyeli istihbarat subayı Mahir, beş arkadaşının kuşatma sırasında öldüğünü söylerken, bunlardan birinin general olduğunu belirtiyor.
'DAYANIKLILIK VE CESARET DESTANI'
"Suriye ordusunun bu korkunç savaştan kurtulması durumunda", Kuveyres kuşatmasının "dayanıklılık ve cesaret destanı" olarak tekrar tekrar anlatılacağını bildiren Fisk buna karşın Suriyeli General Süheyl kuşatmayı kırdığında savaşın bitmediğini, bölgede çatışmaların devam ettiğini aktarıyor.

General Zaman ise Suriye'nin yeniden inşa edileceğini söyleyerek, "teröristler gelmeden öncekinden daha güzel olacak" diyor.

'STALİNGRAD'DAN SONRAKİ EN BÜYÜK KUŞATMAYDI'
Zaman, Kuveyres'teki IŞİD kuşatması için "tarihte Stalingrad'dan sonraki en büyük kuşatmaydı" derken, Fisk de kuşatmanın "Altıncı Almanya Ordusu'nun Sovyet kentine düzenlediği kuşatmanın bir minyatürü" olabileceğini kabul ederek, "arada açık tarihsel paralellikler var" diyor.

Ancak Fisk, Kuveyres kuşatmasının kırılmasının "Rusya'nın hava desteği olmadan" gerçekleşemeyeceğini öne sürüyor.

'TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN ABD VE İSRAİL İÇİN ÇALIŞIYOR'
Suriyeli General Zaman, kuşatma sırasında teslim olmaları için her şeyin denendiğini aktarırken, duvarların üzerinden kaçmak isteyen askerlerin araması için telefon numaraları atıldığını söylüyor.

Teslim olmak isteyen askerlere "güvenlik koridorları" teklif edildiğini de belirten Zaman, "ancak askerlerimiz sadıktı" diyor.

Telefonuna Türkiye ve Suudi Arabistan'dan numaraların da yollandığını söyleyen Zaman, "bu numaraları istihbaratımıza verdim" diyerek, Türkiye ve Suudi Arabistan için "bu ülkeler ABD ve İsrail için çalışıyor" diyor.
'SURİYE'DE TÜM DÜNYANIN İNSANLIĞINI SAVUNUYORUZ'
"Düşmanımız için hiçbir mesajımız yoktu, onlara silahlarımızla yanıt verdik" diyen Zaman, "bu ideolojiye sahip olan insanları değiştiremezsiniz, ancak onları öldürebilirsiniz" diyor.

1982 yılında Hama'da Müslüman Kardeşler tarafından gerçekleştirilen ayaklanmayı hatırlatan Suriyeli general, "Suriye'de tüm dünyanın insanlığını savunuyoruz" diyerek, "eğer Suriye yenilirse, İngiltere bile kaçamaz, Fransa, Türkiye veya Ürdün de öyle" sözleriyle, Suriye ordusunun yenilmesi durumunda İslamcıların diğer ülkelere sıçrayacağına işaret ediyor.

Kaynak: Sol

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Dünya

Almanya Başbakanı Merkel'den, Türkiye üzerinden mülteciler açıklaması

Dünya

Esad: Rus askerler Suriye'de kalacak

Dünya

Dünya basını ilk sonuçları böyle gördü

Dünya

Mısır'da OHAL 3 ay daha uzatıldı

Dünya

Almanya'da patlama: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Esad: Cihatçılar yenilince Batı, 'kimyasal' yalanlarına başvuruyor

Dünya

İsrail'den Suriye'ye Patriot füzesi!

Dünya

Suudi Arabistanlı kadınlar ilk defa trafiğe çıktı

Dünya

Suriye'nin İdlib'deki insani koridoru için duyuru

Dünya

'Trump için çalışıyorsun' deyip restorandan kovdular

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan tehdit: İran'a umarım askeri müdahale gerekmez

Dünya

Kendisiyle dalga geçen kocasını ve akrabalarını zehirledi!