unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya: Türkiye-Suriye sınırındaki silah ve militan geçişleri devam ediyor

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Rusya'nın Türkiye-Suriye sınırında gözlem yapması için gereken koşulların henüz oluşmadığını belirtti.

Sıromolotov, Sputnik'e verdiği röportajda "Sınırı gözlemlemek için bunun öncesinde pek çok şeyin olması gerek. İlk olarak taraflardan her birinin birbirine güvenmesi gerekir. Türkiye uçağımızı düşürmesi nedeniyle özür dilemesi ardından bir dizi adım attı ama bunların ne derece etkin olduğunu söylemek için henüz erken" dedi.

Hem Rus hem de ABD'li yetkililerin, Türkiye'yi 'geçirgen' güney sınırında güvenliği sağlaması için uyardığını hatırlatan Sıromolotov, bu sınırın 90 kilometrelik bir bölümünün IŞİD militanları tarafından istismar edildiğini belirtti.

?'PETROL VE TARİHİ ESER GEÇİŞİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ' 

"Sınırın bir tarafından diğerine silahların götürüldüğünü, diğer yöne doğru da petrol ve tarihi eser geçişi olduğunu biliyoruz" diyen Sıromolotov, "Militanların Suriye'ye en önemli geçiş noktası da Türkiye'den geçiyor" diye de ekledi.

Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonunu sınırında güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığını söylediğini belirten Sıromolotov "Bunun gerçek olup olmadığını söylemek için henüz erken. Birçok faktörden dolayı her şey çok karmaşık. Hedeflerinin IŞİD olduğunu söylüyorlar ama Kürtlere karşı da operasyon gerçekleştiriyorlar. Sınırın kapatılmış olduğunu ise henüz söyleyemeyiz" vurgusunu yaptı.

'TÜRKİYE'NİN TEKLİFİNİ PRENSİPTE KABUL ETTİK'

Diğer taraftan Rusya ve Türkiye'den uzmanların bu yıl terörle mücadele işbirliği konulu bir toplantı gerçekleştirebileceğini belirten Sıromolotov, "Sadece dışişleri bakanlıkları üzerinden yapılacak bir terörle mücadele işbirliğinden bahsediyorum. Türk partnerlerimizden böyle bir teklif aldık. Bu teklifi prensipte kabul ettik" diye konuştu.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı