unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sınırda Kobanililere saldırı: 1 ölü, 42 yaralı

Suriye’nin Kobani kentinde Türkiye’nin sınırda inşa etmek istediği duvarı protesto eden Kobanililere Türk askeri ve polisi, gaz bombalarıyla ve tazyikli suyla sınırdan müdahale etti. Kobani Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen, yaralananların olduğunu söyledi.

Türkiye, Cerablus'a asker sokmasının ardından Kobani ile de gerilmeye başladı.

Sputnik'ten Hikmet Durgun'un edindiği bilgilere göre Türkiye, Suriye’nin Halep kentine bağlı olan Kobani sınırında güvenlik gerekçesiyle duvar örüyor.

Ancak Kobanililer duvarın Kobani toprağında örüldüğü gerekçesiyle duvara karşı çıkıyorlar ve bu amaçla 1 haftadan beri duvarın kurulacağı yere yakın sınırın sıfır noktasına çadırlar kurarak nöbet tutuyorlar.

Bugün sınırda Türkiye’yi protesto eden Kobanililere polis ve asker gaz bombalarıyla ve tazyikli suyla müdahale ederken, gerçek mermi saldırısı sonucu Kobanili 17 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti.

Yaralı sayısı da 42'ye ulaştı. Bölgede gerginlik devam ederken, Türkiye ise sınıra asker ve polis sevkiyatı yapıyor.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Kobani Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen, Türkiye’nin Kobani sınırları içerisinde duvar kurmak istemesine karşı çıkan  Kobanililere sınırdan gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale edildiğini belirterek, saldırı sonucu yaralananların olduğunu söyledi.  

'TÜRKİYE KOBANİ TOPRAKLARINDA DUVAR ÖRÜYOR’

Türkiye’nin Kobani topraklarında duvar örmesine karşı çıktıklarını vurgulayan Hesen, şöyle devam etti:

Türkiye bizim toprağımızda duvar kurduğu için ve böylece topraklarımızı işgal ettiği için karşı çıkıyoruz. 1 haftadır bunu protesto etmek için sınırın sıfır noktasında Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın batısında çadırlar kurarak Türkiye’nin bu yaklaşımını protesto ediyoruz. 

Protestolara katılan binlerce kişiye Türkiye’nin gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ettiğini aktaran Hesen, “Türkiye’nin saldırıları sonucu yaralananlar oldu. Onları hastaneye kaldırdık. Halk Türkiye’nin saldırılarına karşı taşlarla karşılık veriyor. Türkiye zırhlı araçlarla şimdi sınırda bekliyor. Zırhlı araçlarla gelip 4 metrelik duvar kurmak istediler. Geçenler de Kobani sınırında 150 metre uzunluğunda duvar yaptılar. Kobani halkı ise buna karşı çıkıyor. Çünkü Kobani toprakları içinde duvarı yapmak istiyorlar. Kobani halkı hiçbir zaman bu işgale izin vermeyecektir. Hiç kimsenin topraklarımızı işgal etmesine izin vermeyeceğiz' dedi.

Türkiye’nin Kobani topraklarını işgal etmek istediğini savunan Hesen, Türkiye’yi Rojava’nın kazanımlarını yok etmekle suçladı. 

 

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

İlgili Haberler

Güncel

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Sanırsınız kendi maaşıyla yaptı

Güncel

Anketçi Adil Gür'e hapis cezası

Güncel

Soğuk hava deposunda yangın

Güncel

Başbakan Yıldırım, oy kullanacak Suriyeli sayısını açıkladı

Güncel

Binali Yıldırım'ın İzmir tatsızlığı: Sin kaf sin sin kaf kaf

Güncel

Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı

Güncel

Nagehan Alçı hakkında suç duyurusu

Güncel

Metiner: Adaletten sapan bir hükümdar kendi sonunu hazırlar

Güncel

Ferdi Tayfur hastaneye kaldırıldı

Güncel

Diyarbakır Barosu'ndan Soylu'ya: Biz de korkmuyoruz

Güncel

Ezhel tahliye edildi

Güncel

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim