unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Türk Saliha'nın oğlu, Rusya'nın kaderini değiştirdi

Rus şiir dünyasında romantizmin kurucusu Jukovski, toprak ağası Afanasi Bunin’in, Türk esiri Saliha’dan olan çocuğu idi.  Rus kaynaklara göre Saliha 1770 yılında Rus-Türk savaşı sırasında Benderı kalesinde (Moldova) esir düşmüştü.

Ria Novosti’nin yaptığı araştırmaya göre, 19. Yüzyılda Jukovski’nin sayesinde kendi öğrencisi ve geleceğin Çarı 2. Aleksandr, önemli reformlar yaparak Rusya’da köklü değişikliklerin yapılmasına neden oldu. Bunların arasında çarın 1861 yılında kölelik sisteminin kaldırılmasıyla ilgili önemli kararı da vardı.

JUKOVSKİ ÖĞRENCİSİNİN YARDIMIYLA RUSYA’YI DEĞİŞTİRDİ

Makalede, “Jukovski elbette büyük Rus evrimcisi ve kendi öğrencisinin yardımıyla Rusya’yı değiştidi. Bu muazzam bir emek' diye bilgi verildi

Makaleye göre, Jukovski’nin öğrencisi 2.Aleksandr yıllar sonra milyonlarca Rus insanını kölelikten kırtardı. Yazıda, Jukovski’nin Rusya’da o dönem uygulanmayan bir eğitim başlattığına işaret ediliyor. Çar ailesi, oğulları Aleksandr’ın eğitim ve terbiye alması için Jukovski’ye görev verirken, şair sadece geleneksel askeri eğitim değil, aynı zamanda hukuk, ahlak ve genel eğitimin verilmesi gerektiğini söyledi. Makaleye göre, Jukovski, Aleksandr’a sekiz yaşından 20 yaşına kadar eğitim verdi. İlk işi özel kütüphanesinden seçtiği bazı eserleri geleceğin çarına okuttu. Yazıda, “Jukovski insan şahsiyetinin ergenlik yaşlarında oluşmaya başladığını ve bu süreçte ele geçen kitabın önemli olduğunu anlıyordu' ifadeleri yer aldı.

Jukovski’nin tavsiyesiyle Aleksandr’ın ekonomik eğitimi için dönemin ekonomi uzmanlarının görevlendirildiği belirtildi. Daha sonra Jukovski, Aleksandr için 2 gezi programı hazırladı: İlk olarak birlikte Sibirya’yı gezdiler, oradaki çalışan mahkumların ve halkın hayatını gösterdi. İkinci gezi ise Avrupa turu oldu.

1838 yılında genç Aleksandr, babası Çar 1. Nikolay’ın izniyle Devlet Konseyi toplantılarına katıldı ve istişarelerde kendi görüşlerini de dile getiriyordu.

Yazıya göre, sonuç olarak Jukovski’nin eğitim ve terbiyesi sayesinde Rusya İmparatorluğu, 2. Aleksandr gibi büyük devlet adamı, reformcu ve aynı zamanda da askeri komutanına kavuştu. (Sputnik)

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Game of Thrones: HODOR karakteri yaşıyor mu?

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan, 24. Saraybosna Film Festivali'ne konuk olacak

Kültür Sanat

İstanbul Devlet Konservatuarı önünde protesto: 26 Haziran'da direneceğiz!

Kültür Sanat

Samsun'da Duman ve Hayko Cepkin rüzgarı

Kültür Sanat

32. Uluslararası İzmir Festivali'nde dans şöleni

Kültür Sanat

'Ayla' Kore'de izleyiciyle buluştu

Kültür Sanat

Haftanın filmleri

Kültür Sanat

Türker İnanoğlu'ndan kötü haber

Kültür Sanat

25. İstanbul Caz Festivali başlıyor

Kültür Sanat

Dolmabahçe Sarayı'nda ziyaretçileri mehter karşılayacak

Kültür Sanat

Mert Fırat'a 'Melvin Jones' ödülü

Kültür Sanat

Çağan Irmak'tan 'şiddet' tepkisi