unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Uluslararası işgücü kanunu tasarısı kabul edildi

Patronlara ve uluslararası tekellere kimi ayrıcalıklar sağlayan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" sözünden dolayı medyada "Turkuaz Paketi" diye anılan yeni teşvik düzenlemeleri paketinin de yer aldığı, Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi nedeniyle yabancılara Turkuaz Kart verilecek. Ancak geçici koruma sağlanan yabancılar Turkuaz Kart uygulamasından yararlanamayacak.

'TURKUAZ PAKET'TE NELER VAR?

Patronların önündeki engellerin kaldırılması, yabancıların "ucuz işgücü" olarak çalışmasını kolaylaştıran "Turkuaz Paket"te şu ayrıcalıklar yer alıyor: 

Patronlara özel vize verilecek: Vize sorunu yaşayan ihracatçının sıkıntıları gideriliyor. İhracatçılara iki yıl süreyle özel damgalı pasaport verilebilmesi öngörülüyor.

Vergi cezalarına indirim: Pişmanlık müessesesi daha aktif hale getiriliyor. Hakkında henüz vergi incelemesine başlanmamış mükellefler için izaha davet müessesesi getiriliyor. Yapılan izahın yeterli görülmesi halinde vergi kaybı cezası yüzde 20 oranında kesilecek.

Patronlara vergiden muafiyet: Yatırım fon ve ortaklıklarının para ve sermaye piyasasında yaptıkları işlemler dolayısıyla lehe aldıkları paraların banka ve sigorta muameleleri vergisinden istisna tutulması sağlanıyor. Banka ve finansman şirketlerinin üzerinde yük olarak kalan BSMV'nin de tüketicilere iade edilmesi halinde, hesaplanan vergiden indirilmesine olanak sağlanacak.

BES'e vergi istisnası: Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle, tek primli yıllık gelir sigortalarında sigorta süresinden bağımsız olarak tanınmış olan istisna, sigorta süresi en az on yıl veya ömür boyu olanlar için uygulanacak şekilde değiştirilecek. Zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerin, defaten toplu para alınması yerine sigorta süresi on yıl ve üzeri veya ömür boyu olan tek primli yıllık gelir sigortalarına yatırılması durumunda, yatırılan kısma tekabül eden ödemelerin içerdiği irat tutarları gelir vergisinden istisna edilecek.

Patronların şirket kurması kolaylaşıyor: Ticaret sicil memurluklarınca tescil işlemleri yapıldığında başvuru evraklarının vergi dairesine elektronik ortamda da gönderilmesine imkan sağlanıyor. Böylece işe başlama işlemleri hızlı bir şekilde sonuçlandırılmış olacak. Yine şirket tasfiye süreçleri de daha hızlı yürütülecek.

Patronların finansal kiralamasına harç istisnası: Finansal kiralama yöntemi ile finansman temin edilerek taşınmaz alınması durumunda, finansal kiralama süresi sonunda söz konusu taşınmazın kiracıya devrinde tapu harcı istisnası getirilecek.

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi