unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ümit Zileli: FETÖ avı muhalif avına döndü

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu ve  Ümit Zileli Rusya'nın Sesi Radyosu'nda Burası Türkiye programında gündemi değerlendirdi. Yeniçağ gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, "15 Temmuz darbe girişiminin AK Parti hükümetine değil, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı yapıldığını" söyledi.

Erdoğan'ın son zamanlarda Büyük Ortadoğu Projesi'nden ayrıldığını belirten Mollaveisoğlu, Türkiye'nin Rusya ve Suriye politikalarını değiştirmesinden sonra Silahlı Kuvvetleri yıpratmaya yönelik böyle bir girişimin başladığını ileri sürdü. RS FM'de yayımlanan Burası Türkiye programına katılan gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu şunları söyledi:

"Bu girişimin AK Parti iktidarına karşı yapıldığına dair bir algı var. Ama öyle değil. Bütün kumpas davalarının temeline baktığımız zaman Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Poyrazköy ve ötekilerin hepsinde içeri alınanlar Atatürkçüydü. Bunlar bölgesel çıkarlarımızın Amerika ile çatıştığını yüksek sesle söyleyen komutanlardı. Şimdi bütün bu operasyonların odağında Atatürkçü ve bölgesel çıkarlarımızın Amerika ile çatıştığını söyleyen komutanlar vardı. AKP İktidarı neredeyse 12-13 yıldır Büyük Ortadoğu Projesi'ni Türkiye'ye dayattı. Yakın zamanda Tayyip Erdoğan bu siyasetten dönüş sinyalleri vermeye başladı. Dış politikada Rusya ile iyi ilişkiler kurmak için adım attı, Suriye ve İran ile görüşmelerin önünü açtı. Büyük Ortadoğu Projesinin dışında Türkiye'de bölgesel anlamda yeni ittifaklar kurmaya çalışıldığı politikanın temelleri atıldığı anda bu operasyon gerçekleşti. Neden TSK diyorum çünkü bu politika değişikliğinin temel sebebi TSK. AKP'nin yola getirilmek için darbeye ihtiyacı yok ama TSK'nın dönüştürülmesi için TSK'ya içeriden bir darbe girişimine ihtiyaç vardı ve tam da bu yapıldı."

'FETÖ AVI MUHALİF AVINA DÖNÜŞTÜ'

Programa bağlanan bir başka gazeteci Ümit Zileli ise hükümetin başlattığı FETÖ'cü avına değindi. Devlet kurumlarının içinin boşaltıldığını belirten Zileli, "Bu isimler madem biliniyordu şimdiye kadar neden işlem yapılmadı" diye sordu. Zileli şunları aktardı:

"Genelkurmay Başkanı yanındaki yaverden habersizken bir anda 50 bin küsur insanı görevden alıyorsunuz, binlerce insanı açığa alıyorsunuz, binlerce insanı tutukluyorsunuz. Nasıl olabilir böyle bir şey?"
Devletin el yordamıyla değil, somut verilerle hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Zileli sözlerine şöyle devam etti:

"Peki, kardeşim bugüne kadar neredeydiniz sorusu çıkıyor ortaya. Bu listeler demek ki zaten varmış. 24 saat içerisinde neler olduğunu düşünün. Bugün beşinci gün. Akıl almaz şekilde kadrolar boşaltıldı. Bu bir tiyatrodur diyenlere de çok şaşıyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir oyun oynanamaz."

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük