darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

4 milyon İngiliz işsiz kalabilir!

Büyük Britanya İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UTC), Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmanın yüksek istihdam kaybına yol açacağı uyarısında bulundu.

Sendikalar birliğinin Avrupa sorumlusu Owen Tudor, Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada AB üyeliği oylamasının sonucuna göre 4 milyon kişinin işsiz kalabileceğini söyledi. Otomotiv ve kimyacılık gibi ihracata yoğunlaşmış sanayi branşlarında işsizlik tehlikesinin doğacağını belirten Tudor, AB'den çıktıkları takdirde Britanya'nın ihraç mallarının pahalanacağını ve tam olarak ne kadar istihdam kaybedileceğini İngiltere ile AB arasında imzalanacak ticaret anlaşmasının tayin edeceğini söyledi.

Avrupa ortak pazarına giriş avantajını kaybetmesinin İngiltere'yi cazip yatırım yeri olmaktan çıkaracağını da belirten sendikalar birliği temsilcisi, AB üyesi olmayan ülkelerin yatırımı azaltacağını ve bunun da istihdam kaybı doğuracağını ifade etti.

"AB'siz resesyona gireriz"

Sendikalar aynı zamanda AB üyeliğinden ayrıldığı takdirde İngiltere'deki işçi haklarının kayba uğramasından ve milyonlarca ücretlinin daha fazla çalışmak zorunda bırakılmasından endişe ediyor. TUC Genel sekreteri Frances O'Grady AB'den ayrılma yanlısı olanların mesai kısıtlamalarının kaldırılmasından yana olduklarını gizlemediklerini ve haftalık çalışma süresinin 60 ila 70 saate çıkabileceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da hafta sonunda AB üyeliğinin halkın oylarıyla sona erdirilmesinin yol açacağı olumsuz ekonomik sonuçlara dikkat çekti. Cameron, partisinin referandum kampanyasına katıldığı seçim bölgesi Whitney'de yaptığı konuşmada, "Büyük Britanya'nın doğrudan ve kalıcı ekonomik darbe alacağını" belirtti ve "23 Haziran'da AB'den ayrılmak için oy kullanırsak, ülke ekonomisinin resesyona girmesine davetiye çıkarmış oluruz" diye konuştu.

İlgili Haberler

Dünya

Türkiye'den Dünya Ticaret Örgütü'ne 'ek yaptırım' şikayeti

Dünya

Mantar tespit edildi: 57 ton şeftali Türkiye'ye geri gönderildi!

Dünya

Fransız devi, İran'dan resmen çekildi

Dünya

Anaokulu çocukları peçeli ve silahlı yürütüldü

Dünya

AGİT'ten Türkiye'ye 'Meşale Tolu' çağrısı  

Dünya

'Türkiye'ye yardım etmezsek nükleere başvurur'

Dünya

'Melania boşanma davası açarsa, Trump onu sınır dışı edecek'

Dünya

Arap medyası, Türkiye-ABD gerilimine ilişkin neler yazdı?

Dünya

Wall Street Journal'dan kritik Brunson iddiası

Dünya

Barselona'da polis merkezine saldırı: Allahu Ekber sesleri...

Dünya

Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

Sadr, İbadi, Hekim ve Allavi'den 'mezhepler üstü' koalisyon ilanı