darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

90 kişinin cenazesi yakınlarına teslim edildi

Alınan bilgilere göre, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 99 kişinin cenazesi Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumuna getirildi.

Cenazelerden kimlikleri belirlenen 90'ı ailelerine teslim edildi. Adli Tıp Kurumunda bekleyen 9 cenazeden 5'inin kimliğinin henüz belirlenemediği, birinin ise Fas uyruklu Jouad Merroune olduğunu öğrenildi.

Adli Tıp Kurumunda bekleyişini sürdüren Hakan Sivri, yaptığı açıklamada, Çengelköy'de askerlerin ateş açması sonucu kardeşi Kader Sivri'nin hayatını kaybettiğini ve kardeşinin 2 çocuğunun yetim kaldığını söyledi.

Toplanan grubun dağılması için üzerlerini ateş açıldığını belirten Sivri, "Kuleli Askeri Lisesinin askerleri, arkalarında rütbeli askerlerle birlikte ilk önce plastik mermi sıktı. Arkalarından rütbeli askerler de kendi mermilerini sıktı. Ondan sonra asker G3 mermisi sıktı. G3 mermisi kardeşinin sağ göğsünden girip sırtından çıktı." dedi.

Emir alan erlerin arabaların altından topluluğun ayaklarına doğru, rütbelilerin ise daha yüksekten direk öldürmek amacıyla ateş ettiğini aktaran Sivri, "Bu darbe değil, amaçları insanları öldürmekti. Ben önüme düşen bir insanı kurtarmak istedim. Şortumu kaldırarak silahım olmadığını söyledim. Ateş etmeyin dedim. Gösterdim. Tamam dediler. Sonra ateş açılınca ölen kişinin önüne atladım. Çocuk kollarımda can verdi." diye konuştu.

Murat Kutlutürkan ise olay gecesinde bir akraba ve bir arkadaşının şehit düştüğünü ifade ederek, "Boğaziçi Köprüsü'nde askerler üzerlerine doğru ateş etmiş. O esnada arkadaşlarımız da yaralanıyor. Kaldırıldıkları hastanede ise hayatlarını kaybediyorlar." ifadelerini kullandı.

Büyük bir üzüntü içinde olduklarını dile getiren Kutlutürkan, "Birisi çok iyi bir babaydı, diğeri de çok delikanlı bir arkadaştı. Kim niye öldürdü, kim neden öldü, orasını Allah biliyor? Yanımızda asker annesi var o da ağlıyor. Onun çocuğunu da birileri öldürdü." dedi.

"Hep şehit olacağım diyordu"

Vatan Caddesi'ndeki saldırıda hayatını kaybeden 34 yaşındaki Murat Kocatürk'ün ablası Yasemin Moğultay da "5 ve 10 yaşlarında iki çocuğu vardı. Ayakkabı mağazasında çalışıyordu. Parmak izinden bulmuşlar. Annem ve babam mahvoldu. Türkmen Cephesi'ne de gitmişti. Hep şehit olacağım diyordu" şeklinde konuştu.

Bu arada bölgede oturan bazı vatandaşlar Adli Tıp Kurumunun önüne gelerek cenaze yakınlarına bir ihtiyaçları olup olmadığını sordu, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait araçtan da vatandaşlara çeşitli ikramlar yapıldı.

 

İlgili Haberler

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir

Güncel

CHP'li Kani Beko: Krizin faturasını yaratanlar ödemelidir!

Güncel

Hırsızlara afişle iş teklifinde bulundu

Güncel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD, seçim malzemesi yapıyor

Güncel

1 Mayıs'ında yaralanan Dilan Alp'in açtığı dava 5 yıl sonra reddedildi

Güncel

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Orman yangınları araştırılsın

Güncel

Hacı Birlik'in cansız bedenini sürükleyen polisler hâlâ görevde