darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

ABD İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahları Romanya'ya mı taşıyor?

türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ankara-Washington hattında yaşanan gerilim krize dönüşme eğilimi gösteriyor. Ankara'da AKP Hükümeti'ne güveni sarsılan ABD’nin İncirlik Üssü’ndeki nükleer silahları gizlice Romanya'ya taşımaya başladığı belirtiliyor. 

NATO Genel Sekreterliği ve Pentagon'a yakın Batılı kaynaklar, ABD'nin Ankara'ya olan güvenninin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra sarsıldığı, söz konusu nükleer silahların AKP Hükümeti'nin eline geçmesinden kaygı duyduğunu belirtiyor. Bu nedenle söz konusu silahları Türkiye'den Romanya'ya taşımaya hazırlandığı ileri sürülüyor. Bazı kaynaklar, taşıma işleminin gizlice başlatıldığını da iddia ediyor.

ABD’li düşünce kuruluşları peşi sıra nükleer silahların güvenilirliğini yüksek sesle sorgularken dün de İncirlik’teki bu silahların Romanya’daki bir üsse taşınmakta olduğu iddiası gündeme düştü.

EurActiv.com’daki haberde, bağımsız iki kaynağın ABD’nin nükleer silahları Türkiye’den çekmekte olduğunu doğruladığı savunuldu. İddiaya göre, ABD’nin silahları taşımasının sebebi Ankara ile güven probleminin yaşanması. İsmi verilmeyen kaynaklardan biri, “20’nin üzerinde nükleer silahı taşımak kolay değil' dedi. Soğuk Savaş’tan beri İncirlik’te 50 kadar taktik nükleer silah konuşlandırıldığı, üssün Suriye’ye yaklaşık 100 km. uzaklıkta olduğu haberde yer aldı. Kaynakların nükleer silahların taşınmasında siyasi ve teknik zorluklar olduğuna dair görüşleri aktarıldı. Silahların yeni adresi olarak Romanya’daki Deveselu Hava Üssü gösterildi. Moskova’nın, NATO’nun buraya kurduğu 800 milyon dolarlık füze kalkanından rahatsız olduğuna işaret edildi.

PENTAGON 'HAYIR, BÖYLE BİR ŞEY YOK' DEMİYOR

Pentagon, silahların Romanya’ya taşındığı iddiasına yönelik olumlu ya da olumsuz yanıt vermedi. TASS’a konuşan sözcü Patrick Evans, “ABD Savunma Bakanlığı, nükleer silahların Türkiye veya Romanya’da olup olmadığına yönelik iddiaları ne onaylıyor ne de reddediyor' dedi.

EurActiv, Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın iddiayı reddettiğini duyurdu. NATO’nun yanıtında ise Varşova’da 9 Temmuz’daki zirvede ittifakın şu açıklaması aktarıldı: “NATO’nun caydırıcı nükleer gücünün varlığı ABD’nin Avrupa’da konuşlandırılan silahlarına ve müttefiklerin potansiyel yeteneklerine dayanır. Bu müttefikler NATO’nun bu caydırıcı gücünü güvende ve etkin tutmakla yükümlüdür.'

Öte yandan, New York’ta önceki gün gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı’nın Hava Kuvvetleri’nden sorumlu yardımcısı Deborah Lee James, İncirlik’teki 50 kadar B61 nükleer bombardıman silahının güvenliği konusunda kaygı duymadıklarını ve geri çekmeyeceklerini belirterek şöyle devam etti:

“Yaşananlara rağmen Türkiye hâlâ stratejik ortağımız. Tabii ki 15 Temmuz’un ardından komuta kademesindeki pek çok general tasfiye edildi, yerine etkili yeni liderlerin gelmesi zaman alacaktır. Şimdilik yeni gelişmeleri izliyoruz. Daha sonra değerlendireceğiz.'

İlgili Haberler

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı

Dünya

Eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'dan flaş karar

Dünya

Fiji'de 8,2 büyüklüğünde deprem

Dünya

İran: Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerimiz var

Dünya

Trump'tan Suriye açıklaması

Dünya

Endonezya'da 6,3 büyüklüğünde deprem

Dünya

İsrail, Gazze'yle arasındaki Beyt Hanun sınır kapısını kapattı

Dünya

Mezuniyeti kaçırdı, diplomasını 105 yaşında aldı