darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Fetullah Gülen açıklaması

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen’in başka bir ülkeye kaçış arayışı içinde olduğuna dair güçlü istihbarat bilgileri olduğunu belirterek, "Kanada, Belçika, Norveç, Brezilya gibi bazı ülkelerde yer arayışı var. Kaçış için yer arayışında birtakım ülke yönetimleriyle de temas kurma ihtimalleri güçlü" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, ABD’nin Washington eyaletinde, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ABD’li mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerin detaylarına ilişkin bilgi veren Bozdağ, 15 Temmuz’a ilişkin Türkiye’nin geçici tutuklama istediğini söyledi.

Fethullah Gülen’in başka bir ülkeye kaçış arayışı içinde olduğuna dair ellerinde güçlü istihbarat bilgileri olduğunu açıklayan Bozdağ, "Başka bir ülkeye kaçış arayışı içinde olduğuna dair elimizde güçlü istihbarat bilgileri var. Kanada, Belçika, Norveç, Brezilya gibi bazı ülkelerde yer arayışı var. Bazıları ile ilgili iade sözleşmesi yok. Kaçış için yer arayışında birtakım ülke yönetimleriyle de temas kurma ihtimalleri güçlü. ABD yönetimi ve halkı Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetini anlaması için empati yapması lazım. Eğer Obama ve ailesine suikast girişimi yapılmış olsaydı halkın üzerine tanklar sürülse ve netice 241 ABD vatandaşı öldürülseydi bu işi yapan terör örgütü üyelerini bağlı olduğu örgüt lideri Türkiye’de olsaydı Türkiye ABD’nin iade taleplerine olumlu olumsuz cevap vermemiş olsaydı ABD yönetimi ve halkı ne hissederdi? Tartışmaya mahal bırakmayacak belgeler var. Bize göre sağlam bir dosya. Gülen’in serbestçe dolaşmasını kabul edemeyiz" diye konuştu.

"TALEBİMİZDE ’BYLOCK’ YOK"

’Bylock’ konusunun geçici tutuklama talebi için yeterli olup olmadığı sorulan Bakan Bozdağ, "Bizim talebimizde ’Bylock’ yok. Darbe teşebbüsü başlı başına bir suç. İkisi birbirinden farklı. Ancak son zamanlarda Türkiye’de bunu sulandırmak için bir kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. ’Bylock’a referansla giriliyor. Sizi akredite etmesi gerekiyor. Karşı taraftaki kişinin sizi kabul etmesi gerekiyor. Sonra size bir şifre veriyorlar. Elin değdi indirdim veya App Store’dan aldım demeleri mümkün değil belli bir süre duruyor orada sonra indiriyorlar. 3 ay içerisinde girenlerin hepsi FETÖ üyeleri. Birincisi referans ikincisi kabul üçüncüsü şifre dördüncüsü hepsi örgüt üyesi ve o muhteva. Bu delil sahih bir delil. Bu özel yapılmış bir yapı" ifadelerini kullandı.

"İADESİNE KARAR VERMEZSE TÜRKİYE İLE ABD ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ ÇOK KÖTÜ BİÇİMDE ETKİLEYECEK"

ABD’nin Gülen’in iadesine karar vermemesi halinde Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin kötü bir biçimde etkileneceğini vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD Adalet Bakanlığı idari çalışmayı yürütecek yargı karar verecek bu da zaman alacak eğer ABD bu kadar cinayette eli olan terör örgütü liderinin iadesine karar vermezse bu Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri çok kötü bir biçimde etkileyecektir. ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye için de Gülen aynı şeyi ifade etmektedir. Bu elbette ilişkilerimize çok büyük zararlar verecektir. BenABD’nin bir teröristle Türkiye’yi değiştirmeyeceğine dair umudumu hala koruyorum"

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler