unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Akaryakıttaki ÖTV artışı yandaş müteahhitler için mi?

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, son akaryakıt zamlarını ve sanayi üretim endekslerindeki düşüşü değerlendirdiği yazılı açıklamasında şunları belirtti:

ENFLASYONU TETİKLER, FAİZİN DÜŞMESİNİ ENGELLER
Akaryakıt istasyonundaki pompacıyı en etkili vergi tahsildarı olarak görmeye devam eden Hükümet, aldığı son kararla akaryakıttan alınan ÖTV’yi litrede 20 kuruş artırmıştır. Bütçede öngörülmeyen bu fahiş artışın nedenleri hakkında kamuoyuna doyurucu bir açıklama da yapılmamıştır. Bu durum, kamu finansmanının saydamlığını zedelemektedir. Akaryakıt fiyatlarına yapılan bu zam ulaştırma masraflarını artırarak ekonomiye hızla yayılacak, enflasyonu artıracak ve sonuçta vatandaşın cebini yakacaktır. Diğer taraftan artan enflasyon nedeniyle faizler düşmeyecek, vatandaşın borç yükü daha da artacaktır.

VERDİKLERİ GARANTİLERE Mİ GİDECEK?
Hükümetin akaryakıttan aldığı ÖTV’yi artırma kararı cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir:

Vatandaşa böylesine bir ek yük çıkaracak bu kararın gerekçesi nedir?

Bu para çok pahalı olması nedeniyle kullanılamayan köprü geçişlerinin garantilerine mi gidecektir?

Yoksa müteahhitlere söz verilen ancak güven bunalımı nedeniyle piyasalardan bulunamayan büyük yatırımların kredileri vatandaşın sırtına mı yüklenmektedir? 

SANAYİ ÜRETİMİNDE SERT DÜŞÜŞ
Diğer taraftan Temmuz ayında sanayi üretimi yüzde 8,4 azalmıştır. Bu, ekonominin yüzde 4,8 daraldığı 2009 yılının Temmuz ayından bu yana sanayi üretiminde kaydedilen, yüzde 8’in üstüne çıkan ilk düşüştür. Temmuz ayında imalat sanayi üretimindeki daralma ise yüzde 10,9 olmuştur. Bu da 2009 Temmuz ayındaki daralmadan yüzde 0,6 daha fazladır. Endeksler takvim etkisinden arındırıldığında bir nebze toparlanma görülmekle birlikte, yine de devam eden düşüşler Temmuz ayları itibariyle 2009’dan bu yana kaydedilen ilk düşüşlerdir. Diğer taraftan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriler, sanayi üretimindeki yavaşlamanın sene başından bu yana, mayıs ayındaki istisnai sıçrama hariç, hızlanarak sürdüğünü göstermektedir. Temmuz ayındaki hızlı düşüş ise mevcut eğilimin devamı yanında, darbe girişiminin tüketici ve yatırımcı güveni üzerinde yarattığı tahribatı ortaya koymaktadır.

2016 YILININ BÜYÜME HEDEFLERİ TEHDİT ALTINDA
Bu rakamlar 2016 yılında büyüme hedeflerinin tehdit altında olduğunu göstermektedir. Böyle bir ortamda, bir de akaryakıt vergilerinin artırılması, ekonomi politikalarının koordinasyonunda ciddi sorunlar olabileceğine işaret etmektedir.

MİLLETİN ÖNÜNE YENİ BİR HİKAYE ETKİLİ BİR MUTABAKATLA KONULMALI
Türkiye bu gidişi durdurmak için beklentileri hızla değiştirmeli ve güven ortamını hızla tesis etmelidir. Beklentilerde radikal bir değişimin bugün gelinen noktanın sorumlusu olan mevcut yönetimle gerçekleştirilmesi çok güçtür. Milletin önüne yeni bir hikayenin, etkili bir mutabakatla konmasının tam zamanıdır.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

İlgili Haberler

Ekonomi

IMF Başkanı Lagarde'den G20 bakanlarına uyarı

Ekonomi

Almanya Türkiye'ye yönelik yaptırımları kaldırıyor

Ekonomi

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Ekonomi

Tüketicilere kartlı alışverişlerde 'komisyon' uyarısı

Ekonomi

JP Morgan: 24 Temmuz gerçek test

Ekonomi

Anayasa Mahkemesi'nden önemli karar: Grev hakkı ihlal edildi

Ekonomi

İmar Barışı'nda başvuru sayısı açıklandı: İşte toplanan para

Ekonomi

Kurulan şirket sayısında yüzde 33 azalma

Ekonomi

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Ekonomi

Berat Albayrak'tan ilk transfer

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan dolarla ilgili kötü haber!

Ekonomi

Enflasyon beklentisi yüzde 14'e dayandı