Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

AKP destekli savaş milli gelirimizi yüzde1.5 azalttı

DB, Suriye’deki iç savaş ve terörist saldırıların Türkiye’de kişi başına geliri yüzde 1.5 azalttığını belirtti. Dünya Bankası Baş Ekonomistinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Bürosu’nca hazırlanan üç aylık Ekonomik Özet, “Savaş ve Barış’ın Ekonomik Etkileri' başlığını taşıdı. Özette, “Türkiye’nin yanı sıra, Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmanın sorumluluğunu taşıyan Ürdün ve Lübnan, büyük mali baskılarla karşı karşıya' denildi.

2.7 milyon göçmen

Türkiye’de 2.7 milyon Suriyeli göçmen bulunduğu, en fazla göçmenin İstanbul’da konakladığı, Türkiye’deki toplam göçmenlerin yüzde 20’sinin bu kentte yaşadığı kaydedildi. Göçmenlerin yüzde 14’ünün Gaziantep, yüzde 12’sinin Hatay, yüzde 10’unun Şanlıurfa gibi güney illerinde bulunduğu belirtildi. Göçmenlerin yarıdan bir fazlası yani yüzde 51’ini ise 18 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor.

İşçiler zarara uğradı

Dünya Bankası özeti şöyle devam etti:

“Çok ülkeli genel denge modelini kullanan ekonomistler, Ianchovina ve Ivanos (2014), Suriye’deki savaşın maliyetini ve Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’a yayılmasının maliyetini hesapladı. Bulgular; Suriye’deki savaş ve beş komşu ülkeye yayılmasının üretimde, 2007 fiyatlarıyla, 35 milyar dolara yakın maliyeti olduğunu gösterdi. Ayrıca bu ülkeler komşularıyla daha düzgün bir ekonomik entegrasyondan kaynaklanacak faydaları da yitirmiş durumda.

Suriye savaşı, kişi başına ortalama gelirin tahmini olarak; Lübnan’da yüzde 1.1, Türkiye, Mısır ve Ürdün’de yüzde 1.5 azalmasıyla birlikte, savaştan kaçınılmış olmasıyla sağlanabilecek miktara göre komşu ülkelerin hayat standardını da etkiledi.

Suriye’de ekonominin hemen hemen her sektörü zarar gördü; fakat, emlâk sahipleri, yüksek sayıda göçmenin ülkeyi terk edişini yansıtan arazi talebindeki dik düşüşten özellikle etkilendi. Aksine, Lübnan ve Türkiye’de arazi ve iş sahipleri yarar sağladı işçiler ise kayba uğradı. Çünkü Suriyeli göçmenlerin gelişi yerel mal ve hizmet talebini arttırdı, fiyatları yükseltti, emek arzını çoğalttı, ücretleri düşürdü.'

İlgili Haberler

Ekonomi

Halı devi konkordato talep etti

Ekonomi

İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar beklentisi

Ekonomi

Neredennereye.com Kanadalılara satıldı

Ekonomi

Bitcoin 2017'den beri ilk kez kritik seviyenin altında

Ekonomi

Vergi rekortmeni inşaat şirketinden konkordato ilanı

Ekonomi

Boyner'de çoğunluk Katarlı şirkete geçti

Ekonomi

Bütçe, Ekim'de 5.4 milyar açık verdi

Ekonomi

'Damat ekonomisi'nde işsizlik oranı arttı! Milyonlar işsiz...

Ekonomi

Fitch'ten resesyon uyarısı, Moody's'ten büyüme tahmini

Ekonomi

Yargıtay, ticari hayatı etkileyecek karara imza attı

Ekonomi

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu

Ekonomi

Ticaret Bakanı: 300 milyon TL gecikme faizinin düşürülmesi mümkün...