darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

'AKP'li vekilin kardeşi 14 yaşındaki çocuğa tecavüz ettiği için aranıyor'

Öztürk, 7 Haziran'da AKP'den milletvekili olan Ali İnci'nin kardeşi Yusuf İnci'nin 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz sanığı olduğunu yazdı. 

 

SAKARYA BAROSU ORTAYA ÇIKARDI

Öztürk, tecavüze uğrayan kız çocuğunun Yusuf İnci'nin ismini vermesine rağmen uzun süre olayın sanığı olarak ifadesinin dahi alınmadığını Sakarya Barosu'nun uğraşları sonucunda Yusuf İnci'nin sanıklar arasında yer aldığını bildirdi. 

VEKİL YAPILMADI

Ancak Yusuf İnci'nin yurtdışına kaçtığını belirten Öztürk, Ali İnci'nin de bir sonraki seçimde (1 Kasım) milletvekili yapılmadığını söyledi. 

Saygı Öztürk'ün gündemi sarsacak yazısı şu şekilde;

2014 yılının Mart ayıydı. Sakarya Barosu Başkanlığı'na gelen elektronik postada önemli bir iddia yer alıyordu. Sakarya'nın Pamukova İlçesi'nde çok vahim bir olay yaşandığı, 14 yaşındaki bir kıza tecavüz edildiği, bu olayın bilinmesine, duyulmasına rağmen olayın üzerine gidilmediği, bir şey yapılmadığı, bu durumun büyük rahatsızlık yarattığı, insanların bunu konuşmaktan çekindiği, bunun nedeninin de tecavüz eden kişinin ağabeyinin yörede tanınan siyasetçi olmasının etkili olduğu vurgulanıyordu. Bu önemli iddia üzerine Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, yönetim kurulu üyeleri ile Çocuk Hakları Merkezi'nde görevli avukatlar sözü edilen ilçeye gitti. Burada araştırma yapacak, savcı ve diğer yetkililerle görüşüp iddianın doğru olup olmadığını araştıracaklardı.

14 yaşındaki kıza tecavüzle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştı başlatılmasına ama şüpheliler arasında AKP'li milletvekili adayının kardeşinin adı yer almıyordu. “Neden?' dediler. Kızın ifadesinde kendisine tecavüz ettiği belirtilen o kişinin adı yer alıyordu. Peki, bu durumda siyasetçinin kardeşi hakkında neden bir işlem yapılmamıştı? Üstelik yalnız kızın değil başka tanıkların da siyasetçinin kardeşiyle ilgili suçlayıcı ifadeleri de dosyada bulunuyordu. Savcılıkta öğrendikleri karşısında Baro Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve Çocuk Hakları Merkezi'nde görevli avukatlar şoke olmuştu. Avukatlar genelde tutuklu yargılanmaya karşıdır. Ancak benzer olaylarda şüphelinin derhal tutuklandığını da bilirler. Üstelik AKP'li siyasetçinin kardeşi bırakın tutuklanmayı o dosyadaki ifadelere rağmen dosyanın şüphelisi bile olmamıştı. Milletvekillerinin dokunulmazlık zırhı var. Anlaşılıyor ki o zırh bazen siyasetçi yakınlarını da içine alıyor. Baro başkanı ve olayı öğrenen avukatlar Sakarya'ya döndüklerinde aralarında durumu değerlendirdi. Böyle bir olayın peşini bırakmamaya karar verdiler. Bu hem insani, hem vicdani, hem de mesleklerinin gereğiydi.

O ARADA ŞÜPHELİ KAÇTI

Siyasetçinin kardeşiyle ilgili iddianın peşini baro bırakmadı. İlgili makamlara başvurular yaptı, Yusuf İnci, soruşturmanın sanıkları arasında yer aldı. Nihayet savcılık ifadeye çağırdığında “Yusuf yok, o yurtdışında' denildi. Bir daha da Türkiye'ye gelmedi. Yusuf İnci hakkındaki suçlama, siyasetçi olan ağabeyini de olumsuz bir biçimde etkiledi. 7 Haziran'da milletvekili seçilen Ali İnci, 1 Kasım seçimlerinde bu kez aday gösterilmedi. Yusuf İnci hakkında yakalama kararı bulunuyor. Bu kişi hakkında zamanında işlem yapılmadı. Soruşturmanın sanıkları arasına alınacağını öğrenince yurtdışına gitti ya da Türkiye'de bulunuyor da çok iyi gizleniyor. Ailesi onun yurtdışında olduğunu öne sürüyor. Ağabeyi 25. Dönem AKP Milletvekili Ali İnci bu durumu şöyle açıklıyor: “İnci Gurup olarak yurtdışında büyük yatırım ortaklığımız var. Ortaklarımızla yapılan sözleşmemizde yurtdışındaki yatırımların başında mutlaka aileden birinin olması yazılı. Bundan dolayı kardeşim şu anda yurt dışında bulunuyor.'

“VELEV Kİ ÖYLE BİR ŞEYYAPMIŞ OLSUN'

Yusuf İnci'nin yurtdışından gelip ifade vermemesinin nedenini böyle gösteriyorlar. Eski Milletvekili Ali İnci, kardeşini tecavüzle suçlayanlara şunları söylüyor: “Kişi suçu sübut olmadığı müddetçe suçlanamaz, suçlu ilan edilemez. Hukukta bunun adı masuniyet karinesidir. Velev ki böyle bir olay vuku bulmuş olsun. Reşit bir insanın işlediği suçla ailesi ve aile yakınları nasıl yargılanabilir? Olayın sorumlusu olarak kişinin babası, kardeşi, aile yakını ile nasıl özdeşleştirilebilir? Gerçekte böyle bir olay yok. Bizim baskı yaptığımız iddia ediliyor. Biz orada zaten yokuz ki ne baskısı, neyin baskısı.

' HAKKINDAYAKALAMA KARARI VAR AMA…

Kızın babası cezaevindeydi. Annesi okuma-yazma bilmiyordu. Sakarya Barosu tecavüz edilen bir kızı kurtarmak için yola çıktı. Hem dava açılmasını sağladı, hem de kızı psikolojik travmadan kurtarmak, bu olayı unutmasını sağlamak için üzerine düşeni yerine getirdi. Tecavüze uğrayan bu kızımızın şimdi emin ellerde olduğu belirtiliyor. Kızın böyle bir olayı unutması kolay mı? Kendisine destek olanlar, yaşadığı olayı unutmasını öğütlüyor. Ama o unutamıyor, “Unutmak istesem de olmuyor. O gün yaşadıklarım rüyalarıma giriyor ve her seferinde ağlayarak uyanıyorum' diyor. Gelelim 14 yaşındaki kıza tecavüzle suçlanan Yusuf İnci'nin durumuna… Hakkında dava açıldı açılmasına ama bir türlü ifadesi alınamıyor. Hakkında yakalama kararı var. Ama iş işten geçtikten sonra, bu kişi Türkiye'den ayrıldıktan ya da izini kaybettikten sonra ara ki bulasın. Sonra bir gün bakarsınız TBMM'den bir yasa çıkarılmış. Tecavüzcüsüyle evlenenler affedilecek. Bazı vakıf yurtlarındaki olaylar örtülecek. Bugün ele alınacak yasa teklifi ile siz kimleri kurtardığınızı biliyor musunuz? 

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!