unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'nin HDP'yi tasfiye planı

AKP, RTÜK’teki bir üyesinin görev süresi 5 Kasım’da sona erecek olan HDP’nin yeni üye bildirmesinin önünü kesti. TBMM’de 16 Ekim’de, temmuzda boşalan iki üyelikle birlikte üç yeni üye belirlenmesi için seçim yapılacak. TBMM Başkanlığı HDP’yi baypas ederek seçim için AKP’den iki, CHP’den ise bir isim istedi. Açık yasa hükmüne rağmen artık RTÜK’te üye bulunduramayacak olan HDP, Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Aralarında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 10 milletvekili halen tutuklu bulunan, dört ismin ise TBMM kararıyla milletvekilliği düşürülen HDP, RTÜK üyeliği seçiminde de AKP operasyonuyla baypass edilecek. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin RTÜK üyeliği için sayısal gücü oranında aday göstermesine yönelik yasa hükmünü ihlal eden AKP, görev süresi Kasım ayında sona erecek HDP’li üyenin yerine bu partiden yeni aday gösterilmesinin önünü kapattı.

TEMMUZDA SEÇİM YAPILMADI
Birgün'den Sebahat Karakoyun'un haberine göre, AKP ve CHP kontenjanından RTÜK’e seçilen iki üyenin görev süresi 3 Temmuz’da sona erdi. 1 Kasım seçimlerinin ardından milletvekili sayısı arttığı için RTÜK’teki üye sayısının beşe yükselmesi gerektiğini savunan AKP, o nedenle iki üyenin de kendi kontenjanından seçilmesini istedi. CHP de anamuhalefet partisinin üye sayısının iki olması gerektiğini savunarak boşalan bir üyeliğe kendilerinin önereceği bir ismin seçilmesinde ısrarcı oldu. Anlaşma sağlanamayınca Meclis açık olmasına rağmen seçim yapılmadı ve dokuz olan üye sayısı yediye düşen RTÜK, o tarihten itibaren eksik üyeyle çalışmalarını sürdürdü.

TBMM BAŞKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ
TBMM Başkanlığı görev süresi 5 Kasım’da sona erecek HDP’li üye de dahil olmak üzere üç yeni RTÜK üyesini belirlemek üzere 16 Ekim Pazartesi günü seçim yapılması için harekete geçti. TBMM’de grubu bulunan partilerin sandalye sayısı oranında RTÜK’e aday gösterilmesine yönelik yasa hükmüne rağmen HDP’nin üyeliğinin devamının önü kesilerek , üç üyenin yerine AKP’den iki ve CHP’den de bir isim istendi.

HDP AYM’YE GİDECEK
HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, AKP’nin açık bir operasyonla partilerinin hakkı olan RTÜK üyeliğini gasp edeceğini belirterek, sürece ilişkin şunları söyledi: “RTÜK’te biri AKP diğeri CHP kontenjanından iki üyenin görev süresi 3 Temmuz’da sona ermesine rağmen Meclis açık olduğu halde kasıtlı olarak seçim yapılmadı. Çünkü AKP 1 Kasım’da milletvekili sayısı arttığı gerekçesiyle iki üyenin de kendi kontenjanından seçilmesini istiyordu. CHP de kendi üyesini kaybetmemek için AKP ile ortaklaşa hareket etti ve seçimin yapılmamasına seyirci kaldı. RTÜK aylardır iki üyesi eksik bir şekilde çalıştı. Biz AKP’nin Anayasa’yı, yasaları, hukuku çiğneyen kirli yöntemlerini biliyoruz. Ama bu olayda anamuhalefet partisi de AKP ile ortaklaşa hareket etmiştir. Eğer Temmuz ayında seçim yapılmış olsaydı AKP iki üyeliği de alacaktı. Bunun için seçimi yaptırmadılar. HDP seçim dışı bırakılıyor. Bu konuyu AYM’ye götüreceğiz.'

f1-033.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

İlgili Haberler

Medya

Star gazetesinin bitmeyen derdi: Demirtaş'ı yine hedef aldı

Medya

TRT'nin haberi kafa karıştırdı: Akın İpek muamması

Medya

Birçok yiyecek ve içeceğe RTÜK'ten reklam yasağı

Medya

'Olağanüstü tam olarak ne demek?'... İşte yanıtı

Medya

Akit'teki 'Ahmet Davutoğlu' yazısı neden kaldırıldı?

Medya

İsmail Saymaz'dan 'Tekkeler yeniden açılmalı' diyen Mehmet Görmez'e yanıt

Medya

Cumhuriyet gazetesi muhabirine hapis cezası!

Medya

TRT'den 125 bin lira maaş alan gazeteciler kim?

Medya

TRT'de vurgun yapan gazeteciler: 100 bin lira maaş alıyorlar!

Medya

Herkes o konuyu atlamıştı... CHP'den RTÜK'e ‘Adnan Oktar' soruları

Medya

TRT düzenlemesi: Lojmanlar kapatılıyor, 3 bin personel dağıtılıyor

Medya

Demirören'den medya emekçilerine yeni tebligat!