darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Ankara Ana Ulaşım Planı 3 yıldır neden çıkmıyor?

Ankara’da raylı sistem ulaşımının Avrupa kentlerinin çok gerisinde kaldığını ifade eden Nazlıaka, “Aradan geçen uzun süreye karşın, Ana Ulaşım Planı kamuoyuyla neden paylaşılmadı?' diye sordu.

Aylin Nazlıaka'nın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan, “Kent İçi Raylı Toplu Taşıma Sistemleri İncelemesi ve Dünya Örnekleri ile Karşılaştırılması' adlı yayında değişik kentlerin toplu taşım verileri değerlendirilmiştir.

Söz konusu yayında yer alan verilere göre:

Londra’nın metro hattı uzunluğu 408km olup, 11 hat, 273 istasyon bulunmaktadır. Kentin nüfusu 8,57 milyondur. Metroyu kullanan yolcu sayısı günde yaklaşık 3 milyon 210 bin kişidir.

Barcelona’nın metro hattı uzunluğu 119km’dir. 11 hat, 163 istasyon bulunmaktadır. Kentin nüfusu 4,92 milyondur. Metroyu kullanan yolcu sayısı günde yaklaşık 1 milyon 70 bin kişidir.

Berlin’in metro hattı uzunluğu 147,7km’dir, 10 hat ve 195 istasyon bulunmaktadır. Kentin nüfusu 3,41 milyondur. Metroyu kullanan yolcu sayısı günde 1 milyon 80 bin kişidir.

Hong Kong metro hattı uzunluğu 175km olup, 10 hat, 95 metro istasyonu bulunmaktadır. Kentin nüfusu 7,21 milyondur, metronun günlük yolcu sayısı 3 milyon 960 bin kişidir.

Moskova metrosunun hat uzunluğu 325,5km’dir, 12 hat ve 194 istasyon bulunmaktadır. 10.5 milyon nüfusu olan kentte günde yaklaşık 6 milyon 550 bin kişi metroyu kullanmaktadır.

Bu rakamlar bu kentlerin gelişmişliğinin önemli göstergelerinden biridir. Türkiye’nin Başkentinde ise metro; Kızılay - Batıkent (M1), Kızılay - Çayyolu (M2), Batıkent - Sincan/Törekent (M3), Keçiören - Atatürk Kültür Merkezi (M4) hatlarından oluşmaktadır. Ayrıca Ankaray ile Dikimevi – AŞTİ arasında raylı sistemle toplu taşım hizmeti verilmektedir.

Ankara metrosunun hat uzunluğu 05 Ocak 2017 günü açılan Keçiören hattı ile birlikte toplam 55,8 km’ye ulaşmıştır. Bu uzunluğa Dikimevi AŞTİ arasında hizmet veren Ankaray’ın 8,5 km’lik hattı eklendiğinde Ankara’nın raylı sistem ağı uzunluğu 64,4km’ye ulaşmaktadır.

Özetle Ankara metrosunun hat uzunluğu 64,4 km’dir. Sadece 5 hat ve 54 istasyon bulunmaktadır. Ankara’nın 2015 nüfusu 5 milyon 270 bindir. Ankara’da toplu taşımı kullanan günlük yolcu sayısı EGO verilerine göre 293 bin 302’dir. EGO Genel Müdürlüğü 2016 Bütçe Yılı Performans Programına göre ise 369 bin 863’tür.

Ankara’nın hem toplu taşım hat uzunluğu hem de günlük yolcu sayısı Avrupa’nın benzer kentlerinin üçte biri kadardır. Raylı sistemle toplu taşım hizmeti, daha konforlu, güvenli ve hızlıdır. Raylı sistem demek; işletme ve enerji verimliliği demektir, daha fazla temiz hava ve yeşil alan demektir. 

Şubat 2013 tarihinde Gazi Üniversitesine 7 milyon TL bedelle verilen Ankara Ana Ulaşım Ana Planı’nın aradan geçen üç yıla rağmen akıbeti hala belli değildir. Gazi Üniversitesi “Ulaşım Ana Planı' projesinin yönetim ekibinden bazı kişilerin FETÖ kapsamda gözaltına alındığı haberleri basınımıza yansımıştır. Ankara’nın 25 yıllık ulaşımının ve geleceğinin kimlere teslim edildiği ortadadır.

Ankara’nın toplu taşımda durumu, metro ağının kapasitesi, yolcu sayısı ortadayken, Ankara Büyükşehir Belediyesi trafiği ve kent içi ulaşımı yeni bulvar ve yollar açarak çözmeye çalışmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin karayolu ve rant ağırlıklı ulaşım projeleri hız kesmeden devam etmektedir. Bu konuda basınımıza yansıyan bazı haberlere göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili tarafların, meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alınmadan yeni yol yapımlarına başlayacaktır. Çoğunlukla devletin kurumlarını ve vatandaşlarımızı, kent sakinlerini karşı karşıya getiren bu çalışmayla ilgili haberler şu şekildedir: “Ankara içerisinde trafiği rahatlatmak iddiasıyla toplam 27.5 kilometre uzunluğunda 7 yeni yol açılacaktır. Proje kapsamında ODTÜ arazisi altından 2 gidiş 2 geliş olmak üzere 2.5 kilometre uzunluğunda bir yol geçecektir. ODTÜ arazisinden geçecek yolla ilgili aç-kapa sistemine izin çıkmazsa tünel sistemi seçilecektir.“

Bu bağlamda;

Ankara Ana Ulaşım Planının akıbeti ne olmuştur. Aradan geçen zamana karşın plan neden kamuoyu ile paylaşılmamıştır? Proje için Ocak 2017 tarihi itibariyle ne kadar ödeme yapılmıştır?

Ankara’nın metro ağı uzunluğu ve günlük yolcu sayısının benzer kentlerin üçte biri düzeyinde olduğu ortadadır. Başkentin her geçen yıl kötüye giden ulaşım sorunu ve artan nüfusu dikkate alındığında metro ağı açığının kapatılması için yapılan bir plan var mıdır? Kapsamı nedir?

Ankara’da açılması planlanan 27.5 kilometre uzunluğunda 7 yeni yolun maliyeti ne olacaktır?

Ankara’da son beş yılda yıllar itibariyle asfalt ve yol çalışmaları için yapılan harcama ne kadardır? Atılan asfaltın ortalama ömrü nedir? Bu kaynakla kaç kilometre metro ağı yapılabilir?

2013 yılı Şubat ayında dönemin Gazi üniversitesi rektörü tarafından atanan bir yönetim ekibi ile yapımına başlanan ve 2014 yılı başında belediyeye teslim edilmesi gereken Ankara Ulaşım Ana Planı 2038 döner sermaye proje çalışması ile ilgili olarak; Gazi Üniversitesi Ulaşım Ana Ulaşım Planı Ofisinde görevli kaç yönetici ve çalışan PDY/FETO bağlantısı iddiasıyla kovuşturulmuş ve açığa alınmıştır? Söz konusu personellerin görevleri nedir?  

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı