Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Aydın'dan Canan Karatay'a incir tepkisi

Prof. Dr. Canan Karatay'ın dün söylediği "Fazla incir tüketmek öldürür" sözü tepki çekti. Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, “İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını şiddetle kınıyoruz." dedi.

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, incir hakkında yapılan kötü yorumların Aydın’ın marka ürünü incire ve Aydın’a büyük zarar verdiğini söyledi. En son Canan Karatay’ın Nazilli ilçesinde katıldığı bir programda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını eleştiren AYTO Başkanı Hakan Ülken, “İncirden elinizi çekin.' dedi.

[Canan Karatay: 'İncirin fazla tüketilmesi ölüme neden olabilir'] Canan Karatay: 'İncirin fazla tüketilmesi ölüme neden olabilir'

İNCİR ŞOV MALZEMESİ HALİNE GETİRİLDİ

Aydın’da jeotermalin zararları anlatılırken incirin ön planda tutulmasını eleştiren AYTO Başkanı, incirin şov malzemesi haline getirildiğini söyledi. Canan Karatay’ın fazla incir öldürür açıklamasını 'Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir' diyerek cevap veren AYTO Başkanı Hakan Ülken, önceki hafta AYTESKON’da yaptığı açıklamada da jeotermalin zararlarının incir üzerinden yürütülmesini de eleştirmişti.

56fa7bde67b0a93528b55cd6.jpg

İNCİRDEN ELİNİZİ VE DİLİNİZİ ÇEKİN

Bu tür açıklamaların Aydın’ın marka ürünü incire büyük zararlar verdiğini ifade eden Ülken, şunları kaydetti: “İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Son dönemlerde sırf jeotermal konusunu gündeme getirmek için yine incir gündem oluşturma ve şov malzemesi haline getirilmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen Aydın’ın sembolü ve Avrupa Birliği tescili Aydın Ticaret Odası’na ait olan kutsal meyvenin bu şekilde karalanmasına Aydın Ticaret Odası olarak yeter diyoruz.'

"İNCİR ENERJİ KAYNAĞI"

İncirin enerji kaynağı olduğunu ve faydalarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Hakan Ülken, “Üreticisinden, müstahsiline, tüccarına ve ihracatçısına kadar Aydın ekonomisinin ana damarlarından biri olan Aydın İncirinin bilimsel veriler ışığında hiçbir zararı olmadığı gibi faydaları, nezle ve bronşite faydalıdır. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek, hastalıklara karşı direnci arttırır. Düzenli incir tüketimi kolon ve çeşitli bağırsak hastalıklarına karşı koruyucudur, sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu sağlar. İncir Omega-3 ve Omega-6 esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle incir yemek kalp hastalıkları engellemede çok büyük fayda sağlar. İncir kalbin normal işlemesine yardımcı olur. Düşük sodyum, son derece yüksek potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşürür. Taze incir yüzde 80 kadar su içerir, beyin için uyarıcı ve enerji kaynağıdır. İçerdiği güçlü antioksidan ve enzimler sayesinde cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Ayrıca çatlamış dudakları ve erken kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Düzenli İncir tüketimi hafif müshil etkisi, kabızlık ve hemoroit gibi bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir.' diyerek sözlerini tamamladı.

 

İlgili Haberler

Güncel

Bedelli askerlik celp ve sevk tarihleri açıklandı... İşte bilinmesi gerekenler

Güncel

İstanbul Havalimanı'nda otopark ücretleri belirlendi

Güncel

Denizli'de eğitim uçağı düştü

Güncel

Mahkeme, hapis cezası verdiği sanığa 5 dakika sonra 'pardon' deyip duruşmayı erteledi

Güncel

Gazeteci ve İnsan Hakları savunucusu Berat Günçıkan'ı kaybettik

Güncel

Eski Sağlık Bakanlığı çalışanı 32 kişi hakkında gözaltı kararı

Güncel

Bedelli askerliğe ilişkin celp ve sevk tarihleri açıklandı

Güncel

İDO gemileri internette satışa çıktı

Güncel

Gece ağlayan çocuk, ailesini ölümden kurtardı

Güncel

Evine balkondan girmeye çalışırken 7. kattan düşerek öldü

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip anıldı... 'Andımız'ı her yerde okuyacağız'

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı