Çok Okunanlar

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

AKP adayı: AKP'lilere oy veren babam olsa evime almam sokağa atarım

Aylin Nazlıaka’dan Gökçen Enç ve AKP'li kadın vekillere suç duyurusu

Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında kendisini Meclis kürsüsündeki mikrofona kelepçeleyen bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, AKP'li Gökçen Erdoğan Enç ve İlknur İnceöz ve diğer AKP'li kadın vekiller hakkında 'kelepçeyi açmaya çalışırken kendisini darp ettiği gerekçesiyle' suç duyurusunda bulundu.

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulunda anayasa değişikliği görüşmeleri devam ederken kendisini kürsüdeki mikrofona kelepçeledi. AKP’li kadın milletvekilleri kelepçeyi açmaya çalıştığı sırada çıkan kavgada CHP’li Şafak Pavey ile HDP’li Meclis başkanvekili Pervin Buldan ve AKP’li Gökçen Erdoğan Enç yaralanmıştı.

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka; Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, Ankara Barosu Gelincik Projesi Temsilcileri, Halkevleri Temsilcileri ve birçok kadın destekçisiyle birlikte başta Gökçen Özdoğan Enç ve İlknur İnceöz olmak üzere saldırıya müdahil olan tüm AKP kadın milletvekillerine yönelik Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

unnamed-(1)-131.jpg

Nazlıaka; 19.01.2017 tarihinde gerçekleştirdiği demokratik protesto hakkı sonrasında saldırıya uğrayan ve tek bileği Meclis mikrofonuna kelepçelenmiş olmasına rağmen kendisine şiddet uygulamaya devam eden tüm AKP’li kadın milletvekillerinden şikayetçi oldu. Aylin Nazlıaka’nın olayın görüntü kayıtları ve darp raporuyla birlikte verdiği dilekçe Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işleme konuldu. Kasten yaralama (TCK 86) ve re’sen tespit edilecek maddeler kapsamında değerlendirilecek olan dosyada Nazlıaka’ya destek olmaya gelen diğer muhalif milletvekillerinin de adı geçiyor.

Nazlıaka, dilekçede üzerine gelen kalabalığın amacının kürsüdeki kelepçeyi çözmek ve eylemini sonlandırmak değil, muhalif görüş ve fikirleri fiziksel şiddet kullanarak susturmaya çalışmak olduğunu belirtti.

unnamed-167.jpg

Aylin Nazlıaka kadın destekçileriyle birlikte yaptığı suç duyurusu sonrasında şöyle dedi:

“Başkanlık sisteminin oylaması Meclis’ten büyük bir dayatmayla ve telaşla geçirildi. Meclis adeta boks ringine dönüştü. Daha önce erkek şiddetine birçok kez tanıklık etmiştik ancak ilk kez kadının kadına hunharca şiddet uyguladığı anlar yaşadık. Üstelik de bu saldırı bir erkek talimatıyla gerçekleşti. “Ben senin saçını başını yolarım' tarzıyla kendisine partisinde siyasi kariyer oluşturmak için canhıraş çabalayan kadınlardan utanç duyuyorum. Uzaktan kumandalı bu kişiler kadın kılığına bürünmüşler, ancak onlar Meclis’te kadınları temsil etmiyor. Kendilerini köleleştirecek bir rejim değişikliği için gösterdikleri gayretin milyonda birini kadın hakları için sarf etselerdi, bugün başka bir Türkiye’de yaşıyor olurduk. Oysaki özgürlükler için mücadele eden tek bir kadın, esarete teslim olmuş binlerce kadından daha güçlüdür. Biz bugün kadın arkadaşlarımla şiddeti kınamak ve özgürlüğümüze sahip çıkmak için buradayız. “ dedi ve şunun altını çizdi:

“Sokakta, iş yerinde, otobüste şiddete uğrayan kadın artık Meclis’te de şiddete uğruyor. Topluma örnek olması gereken Milletin Meclis’i AKP milletvekilleri nedeniyle şiddeti yeniden üretiyor. Bundan sonra yaşanacak tüm şiddet vakaları AKP’nin yarattığı sarmalın bir devamıdır. Bu süreç Başkanlık sisteminin provasıdır.'

 

İlgili Haberler

Politika

Mansur Yavaş ile ilgili çok konuşulacak iddia!

Politika

10 Kasım'da 'Fesli Kadir'i' ziyaret eden Diyanet İzmir'de hutbe okutacak

Politika

'Adil Öksüz'ü yanlış yerde arıyorlar'

Politika

AKP'li Bolu Belediyesi, Gölcük Tabiat Parkı'nda otel inşaatına başladı

Politika

Diyarbakır ve Batman'ın ardından Van'da da HDP'ye operasyon

Politika

AYM'den başörtüsü kararı: Öğrencinin eğitim hakkı ihlal edildi, tazminat ödenecek

Politika

Rapor: Gazetecilerin yaptıkları gazetecilik faaliyetleri yargılanıyor

Politika

Fatih Altaylı'dan Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya açılan FETÖ davası yorumu

Politika

İlber Ortaylı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının derhal yok edilmesi lazım

Politika

Akşener, 'Çarşamba son' demişti: Ankara'da son durum...

Politika

Bakan Soylu: ByLock'ta bugüne kadar 215 bin 92 hesap tespit ettik

Politika

Yeni Şafak yazarından 'Abdullah Gül' iddiası: Pusuda bekliyorlar, seçimden sonra...