darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Aziz Nesin 27 Mayıs'ı 'Aydınların diktatör ve uşaklarına çarptığı şamara' benzetir

Aziz Nesin: “Düşkün kişilerle uğraşmak, benim kalemimin işi değil, ama O’na birkaç söz söylemeden yapamayacağım: Başına gelenlerin hiçbiri sürpriz değil. Sana hepsi söylendi. “Düşeceksin, hem fena düşeceksin!' denildi, ama dalkavuk alkışlarından, kendi gümbürtüsünden sağırlaşmış kulakların, hiçbir doğru sözü duymadı, Sen, doğrunun can düşmanı oldun.'

Tahir Şilkan

"Bütün yazarlık hayatım boyunca, egemen sınıflar için, o sınıfın işine yaracak tek yapıt değil, tek tümce değil, tek satır bile yazmadım" diyen Aziz Nesin, 1915 İstanbul doğumludur. Öykü, mizah öyküsü, roman, şiir, deneme, anı, makale dallarında eserler veren Aziz Nesin'in kitapları pek çok dile çevrilmiş, kitaplarının baskı sayısı sekiz milyonu geçmiştir.

Aziz Nesin ölçüsünde yaşadığı toplumu ve halkını derinden kavrayan, eserlerinde dışa vuran çok az yaratıcı vardır. Aziz Nesin, yalnız bir yazar değil, çağın haksızlıklarına karşı direnen bir aydındır. Aziz Nesin, yaşamı boyunca iktidarın hışmına uğramış, ezilmiş, Madımak’ta yakılmak istenmiş; tüm bunlara karşı halkına sevgisi hiçbir zaman bitmemiştir. Bütün varlığını kimsesiz çocukların bakımı ve eğitimi için kurduğu Nesin Vakfı’na armağan etmiştir.

Aziz Nesin yaşamı boyunca örgütlü mücadele içinde yer almıştır. Türkiye Yazarlar Sendikası'nın kurucularından ve en uzun süreli Genel Başkanıdır.

Azizi Nesin halkların kardeşliğinden yana bir yazar olmasına karşın, Demokrat Parti iktidarında ülkemiz azınlıklarına yönelik 6-7 Eylül 1955 olaylarında, saldırıları kışkırttığı yalanıyla arkadaşlarıyla birlikte aylarca tutuklu kalmıştır.

Aziz Nesin, 27 Mayıs değerlendirmesini, 28 Mayıs 1960 tarihinde Akşam gazetesinde yayınlanan, “Sabık değil, sabıkalı' başlıklı yazısında, yapmıştır. Başlıklar halinde sıraladığı değerlendirme yazısı, Aziz Nesin'in 27 Mayıs hareketini, büyük bir sevinçle ve mutlulukla karşıladığını ortaya koymaktadır.

AZİZ NESİN’İN 28 MAYIS 1960’TA YAZDIKLARI

“1- Bundan sonra hiçbir sapık, bu ulusun başına bela olmak azgınlığına kapılamayacaktır. Bu mutlu devrim; halkı sürü, kendilerini de o sürüyü gütmek için Tanrıca gönderilmiş kutsal çoban sananların bozgunudur.

2 -Türk halkına, tarihin herhangi zamanında, şartların yardımıyla iyilik etmiş olanlar, bu iyiliklerinin ağır faizini, diktatör olarak, halka ödetmek cesaretini kendilerinde artık bulamayacaklardır.

3- Savaş alanlarındaki ünlü yiğitliği kadar, barış koruyuculuğu ile de ün salmış ordumuzun bu soylu davranışı, kimi Ortadoğu ve Güney Amerika ülkelerindeki birtakım ordu hareketlerine benzetilemez. Ordumuz, bu davranışıyla, doğrudan yana ve halkla birliktir.

Bu; aydınların, diktatör ve uşaklarına çarptığı şamardır. Bu kez siyasi evliyayı, aydınlar çarptı.

Düşkün kişilerle uğraşmak, benim kalemimin işi değil, ama O’na birkaç söz söylemeden yapamayacağım: Başına gelenlerin hiçbiri sürpriz değil. Sana hepsi söylendi. “Düşeceksin, hem fena düşeceksin !' denildi, ama dalkavuk alkışlarından, kendi gümbürtüsünden sağırlaşmış kulakların, hiçbir doğru sözü duymadı, Sen, doğrunun can düşmanı oldun.'

27 Mayıs'a destek olmak için kazanmış olduğu Altın Palmiye ödüllerinden birini Hazineye bağışlayan Aziz Nesin, çok geçmeden, çıkardığı dergideki yazılar nedeniyle 1961 yılında tutuklanacaktır. Müesses nizam 27 Mayıs’ın getirdiği özgürlük havasını kısa sürede boğacak ve bütünüyle yok etmek için 12 Mart ile 12 Eylül Darbelerini tezgâhlayacaktır.

Aziz Nesin 12 Eylül faşist darbesine karşı "Aydınlar Dilekçesi" olarak nitelenen girişimin örgütleyicilerinden ve sözcülerinden biri olarak 12 Eylül’de yargılanacaktır.

İlgili Haberler

ABC Kritik

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Vasatlığın ve cehaletin gemisinde değilim

ABC Kritik

Fikret Başkaya | 'Ezilen halkların aydını': Samir Amin

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof.Dr Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

ABC Kritik

Nejla Kurul | Kötülük çoğalıyor, İyi'yi büyütmenin zamanı

ABC Kritik

ABC Kritik | İbrahim Utku Nar | CHP için başka bir yol mümkün mü?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Nejla Kurul | Güzellik Direnişte: Flormar İşçilerinin İyilik Hikâyesi

ABC Kritik

Fikret Başkaya | Ne ile cebelleştiğini bilmek!

ABC Kritik

Mustafa İlker Gürkan | CHP ve politikaları üzerine tezler

ABC Kritik

Hürriyet Yaşar | CHP'de önderlik sorunu olmak ve yapmak ayrımı -1

ABC Kritik

Prof. Dr. Nejla Kurul | Her ağaç tek başına ve ayakta mı ölür?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | CEHALET

ABC Kritik

ABC Kritik | Ali Şimşek | PKD: Uzaydaki Dışlanmışlara Övgü