unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bingöllü Muhterem Aras parlamento başkanı oldu

Muhterem Aras’ın eyalet parlamentosunun başkanlığına seçilmesiyle Baden-Württemberg'de birden fazla ilke imza atıldı. 50 yaşındaki politikacı Almanya tarihinde bir eyaletin parlamento başkanlığına gelen ilk Müslüman isim oldu. Yeşiller Partisi’nden parlamentoya giren Aras aynı zamanda bu göreve gelen ilk kadın siyasetçi unvanını taşıyor ve Almanya’da bir eyaletin parlamento başkanlığını üstlenen ilk Yeşil politikacı. Partisinin mali politikalar sözcüsü olan Stuttgartlı vergi danışmanı Aras, eyalet seçimlerinde yüzde 42,4 ile en yüksek oyu alan isim olmuştu.

AfD'li parlamentonun başkanı

1966 Bingöl doğumlu Aras beş çocuklu Alevi bir ailenin kızı olarak 1978 yılında Almanya’ya gelmiş. Babası işçi olan Aras “Bizim evde hep eğitim en önemli şeydi' diye anlatıyor. Liseyi bitirdikten sonra üniversitede iktisadi bilimler okuyan Aras 1999 yılında da kendi vergi danışmanlığı bürosunu açmış. Şu anda yanında 12 kişi çalışıyor. İki çocuk annesi eyalet parlamentosu başkanlığına seçilişini “Baden-Württemberg’in sınırlarının da ötesine taşan, açık dünya görüşü, hoşgörü ve uyumda başarı adına bir işaret' olarak nitelendiriyor ve seçildikten sonra yaptığı konuşmada “Parlamentonun itibarının zedelenmemesi için, genel kurulda birbirimize saygılı ve adil davranmamıza çok dikkat edeceğim' ifadesini kullanıyordu. Aras’ın bunu özellikle vurgulamasının ardında, sağ popülist parti Almanya İçin Alternatif’in (AfD) seçimlerde sürpriz yaparak üçüncü büyük parti konumunda parlamentoya girmiş olması yatıyor. AfD'nin kısa bir süre önce Stuttgart'ta düzenlenen parti kongresinde “İslam Almanya'ya ait değildir' söylemi çoğunluğun oylarıyla parti programına alınmıştı. AfD’li vekillerin parlamento başkanlığı seçimlerinde Aras’a red oyu verdiği tahmin ediliyor. Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla oturuma başkanlık yapan Heinrich Kuhn dışında AfD’li vekillerin hiçbiri Aras’ın başkan seçilmesini alkışlamadı. Sadece parti meclis grup başkanı Jörg Meuthen, Yeşil politikacının elini sıkarak kendisini kutladı.

Yeşiller'in “Oy Kraliçesi'

1992 yılında Yeşiller Partisi’ne giren siyasetin farklı kademelerinde hızlı bir kariyer yaptı. 2011 yılında ise yüzde 42,5 oy oranıyla eyalet parlamentosuna seçildi. Seçimlerde en yüksek oyu alan Yeşil politikacı olduğu için kendisine “Oy Kraliçesi' lakabı takıldı. Aras 2016 Martındaki seçimlerde de bu unvanını korumayı başardı.

Aras, başarısının sırrı sorulduğunda “Önemli olan, seçim kampanyaları arasındaki dönem' diyor. Çok yoğun bir şekilde seçim bölgesinde bulunduğunu ve bunu sadece seçim dönemleriyle sınırlamadığını vurgulayan Aras, siyasetin tutkuyla yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: DW TürkçeÇok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'

Dünya

Trump bu kez de Karadağ'a çattı: Üçüncü Dünya Savaşı çıkarabilirler!

Dünya

Fransa'dan ayrılmak istiyorlar: Bağımsızlık referandumu yapacaklar!

Dünya

Google'a ceza sadece bir başlangıç olabilir

Dünya

Haftada dört gün çalıştılar, şirket daha verimli!

Dünya

Facebook'tan 'Yahudi soykırımı' kararı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye tepki: Rezalet!

Dünya

İsrail'de 'Yahudi ulus devlet' yasası kabul edildi

Dünya

İran'da çatışma: 1 sınır muhafızı öldü