darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Böke: AKP kendi içindeki FETÖ'cüleri koruyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Üniformalı darbecilerin 15 Temmuz gecesinde yapamadığını üniformasız darbeciler bir kez daha OHAL'İ uzatarak yaptılar ve Türkiye'nin Gazi Meclisi'nin en temel yetkisini millet adına millet için yasama yapma yetkisini bu OHAL rejimiyle gasp ettiler. Buradan çok açık bir şekilde bir kez daha ifade etme gereği duyuyoruz. Türkiye'nin terörle ve darbecilerle mücadele etmek için OHAL'e ihtiyacı yok" dedi.

"TÜRKİYE'NİN NORMALLEŞMEYE İHTİYACI VAR"

Selin Sayek Böke, "Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni yasama yılı başladı. Ancak ne yazık ki bildiğimiz anlamda bir yasama faliyetlerinin başladığını söylemek mümkün değil .Çünkü ülke yönetenler bir utanç tablosunu daha karşımıza koydular ve yine OHAL kararı aldılar. Oysa bu mikrofondan çok açık bir çağrı yapmıştık.Ve OHAL kararının vakit kaybetmeden kaldırılmasının Türkiye'nin esas ihtiyacı olduğunu kuvvetle dile getirmiştik. Türkiye'nin normalleşmeye ihtiyacı var. Normalleşme OHAL'leri uzatarak milletin iradesini gasp ederek sivil darbe yaparak asla ve asla sağlanamaz. Dolayısıyla biz de bu hafta milletin iradesinin kalesi olan, Türkiye'de egemenliği savunmuş olan, onu inşa etmiş olan ve bombalar altında dahi bundan feragat etmemiş olan milletvekillerinin olduğu Meclis'in sivil darbeyle bütün yetkilerinin gasp edildiği bir yasama dönemine başladık" dedi.


"TÜRKİYE'DE BİR OHAL REJİMİNE İHTİYAÇ DUYAN TEK BİR KURUM VAR ; O DA AKP"

Selin Sayek Böke, "Üniformalı darbecilerin 15 Temmuz gecesinde yapamadığını üniformasız darbeciler bir kez daha OHAL'İ uzatarak yaptılar ve Türkiye'nin Gazi Meclisi'nin en temel yetkisini millet adına millet için yasama yapma yetkisini bu OHAL rejimiyle gasp ettiler. Buradan çok açık bir şekilde bir kez daha ifade etme gereği duyuyoruz. Türkiye'nin terörle ve darbecilerle mücadele etmek için OHAL'e ihtiyacı yok. Türkiye'nin darbecilerle mücadele etmek için çok acilen demokrasiye ihtiyacı var. Gazi Meclis eğer eli kolu bağlanmazsa , ayağına prangalar vurulmazsa, üzerine saraydan vesayet kurulmazsa, terörle de darbeyle de ne kadar iyi mücadele edebileceğini 15 Temmuz gecesinde o bombaların altında gösterdi zaten.Yeter ki Meclis özgür bırakılsın. Yeter ki Meclis hakettiği şekilde milleti temsil ederek işini yapabilsin. Türkiye'nin ihtiyacı olan bir OHAL rejimi değil.Türkiye'de bir OHAL rejimine ihtiyaç duyan tek bir kurum var ; o da AKP ve AKP'nin içinden yönetildiği saray, bu OHAL Türkiye ihtiyaç duyduğu için değil,AKP kendisini korumak için ortaya koyduğu bir gerçeğe dönüştü. OHAL açıkça AKP'nin sivil darbe yapmak için kullandığı bir araca dönüştü" diye konuştu.

"AKP'NİN TEK DERDİ VAR, O DA KENDİ İÇERİSİNDEKİ FETÖ'CÜLERİ HİMAYE ETMEK"

Selin Sayek Böke, sözlerini şöyle sürdürdü; "14 yılda ülkeyi cemaatlere teslim ederek, 15 Temmuz gecesini bize yaşatanlar şimdiş darbe fırsatçılığı ile kendilerini Meclis yerine koyma bir kez daha devem ediyorlar. Meclis iradesi üzerine kendi iradesini koyanları tarih, darbe ile mücadele edenler olarak değil, kendilerini darbeci olarak mutlaka yazacaktır. Burada sorulması gereken soru AKP ve saray rejiminin neden OHAL'e ihtiyaç duyduğu sorusudur. Meclis'teki dört parti FETÖ ve darbe konusunda ortak bir tutum ortaya koydu. 15 Temmuz gecesinde müthiş olağanüstü bir durum yaşanırken, 4 parti bir araya geldi ve ortak bir bildirgenin altına imza attı. Üstelikte bombaların altında. Meclis üniformalı darbeciler karşısında bombalar altında bunu yapabilmiş olan meclise şimdi dönüp, demokrasi iradesini elinizden alıyoruz demek Türkiye adına bir utanç kaynağıdır ve neden bu iradeyi sürekli gasp etmeye ihtiyaç duyulduğunun da sorusunun da AKP'ye sorulması bir zorunluluktur. Biz esasında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Biz de biliyoruz, bizi izleyen değerli vatandaşlarımız da biliyor. AKP'nin tek derdi var, o da kendi içerisindeki FETÖ'cüleri himaye etmek. Tek derdi var kendi içerisindeki FETÖ'cüleri korumak. Siyasetteki ve meclisteki FETÖ'cüleri korumak için meclisin ayağına pranga vurmayı açıkça tercih ediyorlar. Meclis'in darbeyle açıkça hesaplaşması bu darbeye neyin yol açtığının araştırılması, ve yeni darbe girişimlerinin önlenmesi için tedbirlerin alınması yerine AKP yeni darbeleri kendi eliyle yapıyor."

İlgili Haberler

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir

Politika

Yunan Dışişleri: Moskova Büyükelçisi geri çağırılmıyor, değiştirilecek

Politika

Erdoğan, Merkel ile görüştü

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye çağrı: Siyasi parti genel başkanları bir araya getirilmeli

Politika

Sezai Temelli'den Demirtaş'a yanıt: Yöntemi yanlış

Politika

İyi Parti'den erken seçim açıklaması

Politika

Bahçeli'den Trump'a: Saldırgan şahıs

Politika

Destici: Bunu yapanlar vatadaşlıktan çıkarılsın

Politika

Mehmet Barlas: iPhone'u sadece FETÖ'cüler kullanacak

Politika

Dışişleri Bakanı'ndan ABD'ye ‘hayal kırıklığı' cevabı