unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Bozkurt'tan trafik kazaları için önerge

Karayolları Trafik Kanununun sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma zorunluluğunu düzenlediğini, kural ihlal eden sürücülere uygulanacak cezaların yer aldığı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde de araçların türüne göre hangi koruyucu tertibatların kullanılacağına dair bilgiler yer aldığını ifade eden Bozkurt, zorunlu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmama veya kullanmamanın cezasının 2016 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberine göre, 92 TL, erken ödemede 69 TL olarak belirlendiğini hatırlattı.

“PEK ÇOK İNSAN EMNİYET KEMERİNİ KULLANMADIĞI İÇİN YAŞAMINI KAYBETMEKTE'

Önergesinde, ülkemizde trafiğe çıkan pek çok sürücünün, zorunlu olmasına rağmen, emniyet kemeri takmadığını, hem kendi hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye soktuğunu ifade eden CHP’li Bozkurt, her gün binlerce kazanın yaşandığı ülkemizde pek çok insanın emniyet kemerini kullanmadığı için yaşamını kaybettiğini belirtti.

Araştırmaların, ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların % 24.8'inin hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oranın % 6.3 olduğuna işaret ettiğini belirten Hüsnü Bozkurt, aynı şekilde emniyet kemeri kullanımının arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 2/3'nü ve ön koltuktaki ölümlerin ise % 6'sını önlediğini, ağır yaralanmalarda ise, arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini % 50 oranında azalttığını dile getirdi.

Araştırma önergesinde “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2014 içinde gerçekleştirdiği ulusal çalışmanın neticesine göre ise, ülkemizde sürücülerin sadece %43.6’sı, ön koltuk yolcularının ise %35.9’u emniyet kemeri kullanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı trafik ekiplerinin yaptığı denetimlerde 2013 yılında 719.583 kişiye emniyet kemeri kullanmama cezası almışken, 2014 yılında 533.400 kişiye ceza verilmiştir.' bilgilerine yer veren CHP Konya Milletvekili Bozkurt, Türkiye’nin küresel trafik kazası ölümlerinin neredeyse yarısını oluşturan on ülke arasında yer aldığını belirtti.

“ÜLKEMİZDE EMNİYET KEMERİ KULLANIM ORANI %50 BİLE DEĞİL'

“Sıklıları, sağlık ve ekonomik sonuçları açısından trafik kazalarının halk sağlığı gündeminde öncelikli bir yeri olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün trafik kazasına neden olan 5 temel faktörü kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak, alkollü sürüş, aşırı hız ve çocuk koltuğu kullanmamak olarak açıkladığı ve ülkemizde emniyet kemeri kullanım oranının %50’lileri dahi yakalamadığı göz önünde bulundurulduğunda bunun bir tercih değil, zorunluluk olduğu bilinci yerleştirilmelidir' diyen Bozkurt, emniyet kemeri kullanımı konusunda toplumsal bilincin arttırılmasına yönelik politikaların oluşturulması amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi. ?Çok Okunanlar

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

'Meral Akşener istifa etti' iddiası

İlgili Haberler

Güncel

'Kahveme ilaç atıp paramı çaldılar'

Güncel

Ankara'da silahlı çatışma!

Güncel

Mustafa Ceceli'ye bir kötü haber daha!

Güncel

Eski başkan yeni başkanı öldürdü!

Güncel

Gaziantep'te sağlık ürünleri üreten fabrikanın deposunda yangın

Güncel

Melih Gökçek ve AKP'lilerin fotoğrafını kullandığı Tuğçe Maden dava açmaya hazırlanıyor

Güncel

KPSS sınav giriş belgesi onlarca kişiyi mağdur etti

Güncel

Yeniçağ yazarından polislere: Bahçeli'ye ceza uygulanması gerekir

Güncel

AKP'li belediye Mustafa Ceceli'nin konserini iptal etti

Güncel

CHP'li Tanrıkulu, bir yıllık profesörün rektör atanma gerekçesini sordu

Güncel

Antalya'da tehlikeli orman yangını: Havadan ve karadan müdahale ediliyor

Güncel

Balıkçı teknesi alabora oldu: İki kişi hayatını kaybetti