darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

CHP'li Canpolat: Birlikte mücadele edeceğiz

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat bugün "darbe mağdurları" olarak adlandırdığı kalabalık bir grupla birlikte parti il merkezinde basın toplantısı düzenledi. Aralarında açığa alınan ya da görevden uzaklaştırılan öğretmen, polis, yargıç, savcı ve diğer devlet memurları ile tutuklu yakınlarının bulunduğu yaklaşık 200 kişinin katıldığı basın toplantısına CHP İstanbul Milletvekili ve Hukuk Komisyonu Başkanı Dursun Çiçek de katıldı.

"NE DEĞİŞTİ?"

Kendilerine İstanbul'da 4355 başvuru yapıldığını ve bunların yüzde 98'nin masumiyetine inandıklarını söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, "Büyük bir kısmının darbeyle ilgisi olmadığını tespit ettiğimiz mağdur edilen kamu görevlileri ve onların yakınlarıyla ilgili yaptığımız tespitleri Genel Merkezdeki hukuk komisyonuna sunduk" dedi. Canpolat, iktidara seslenerek, "Ne değişti, hangi anlayış değişti, sizin göklere çıkardığınız grupla ilgili ne değişti de şimdi böyle bir kıyım yapıyorsunuz" diye sordu..

BANK ASYA İDDİALARI

Bank Asya'nın açılışında çekilen fotoğrafı gösteren Canpolat, "Bank Asya'nın açılışını yapanlar, bugün Bank Asya'ya para yatıranların terör örgütü üyeliğinden yargılanmasına imza koyanlardır" dedi. Tepkisini sorularla sürdüren Canpolat şöyle devam etti: 

"Eğer Bank Asya'daki para transferleri terör örgütüne hizmet ediyorsa, niye önünü açtınız, niye teşvik ettiniz. İBB'nin paralarını Bank Asya'ya yatırdınız mı? İBB Başkanının talimatıyla, Bank Asya'ya belediyenin bütün maaşlarını ödettiniz mi ? Devletin hangi kurumlarının, maaşlarını Bank Asya'ya ödettiniz. Ödetenlerle ilgili hangi soruşturmayı başlattınız? Sadece Bank Asya'ya çocuğunun taksitini yatırdı diye gerekçe olarak 17 Aralık'tan sonrayı göstermek ne hukukidir, ne insanidir, ne de ahlakidir."

ÇİÇEK YAŞADIKLARINI ANLATTI

Sadece 3 yıl önce FETÖ militanı olarak tanımladığı hakim ve savcıların kendilerini müebbete mahkum ettiğini hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de "Karar duruşmasında dedik ki; 'bu salonlara sahip çıkın. Burada esas suç örgütü sizsiniz'. Bize gülmüşlerdi. Türkiye öyle değişen bir ülke ki, mağdurlar olarak bize geldiğinize göre, hepinizin mağdur olduğuna inanıyoruz. Yoksa suçlu olanlar, CHP il başkanlığına gelmez" dedi.

"ENİNDE SONUNDA ADALET GERÇEKLEŞECEK"

Bu mağduriyeti bize yaşatanlardan mutlaka bunun hesabını soracağız" diyen Çiçek, mahkum yakınlarına önerilerde bulundu. Çiçek şöyle konuştu:

"Hem maddi hem de manevi anlamda kesinlikle bir ümitsizlik olmasın. Ümitsizlik içine girenler bizim yaşadıklarımızı, hepsi kitaplaştı, okusunlar. Hatta cezaevinde tutuklu olan kardeşlerimiz varsa onlara götürsünler, bunları okutsunlar. Eğer masumsak, buna inanıyorsak eninde sonunda adalet gerçekleşecek ve haklarımızı alacağız."

"KARARNAMEYLE ATTIKLARINI KARARNAMEYLE GERİ ALACAKLAR"

Bir taklit imza yüzünden 5 yıla yakın hapiste kaldığını söyleyen Çiçek, "Bu mağduriyetler o kadar sürmeyecek. Çünkü şu an yargının içinde bu FETÖ örgütünün militanları ayıklanıyor. Daha sonraki aşamada yargı ayağa kalkıp, ikinci kez dosyaları inceleyince büyük ölçüde tutuklular azalacak. İlk defa muhalefetin siyasi baskısıyla önümüzdeki dönemde göreceğiz, bu iktidar kararnameyle attığı insanları kararnameyle geri almak zorunda kalacak" diye konuştu.

ÇİÇEK'TEN ÖNERİLER

"Suçluların da adil yargılanmasını istiyoruz. Darbeye kalkışanların da adil yargılanmasını istiyoruz" diyen Çiçek, "Hatta bu mahkemelerin canlı yayınlanmasını istiyoruz. Bütün millet bu insanlık dışı zihniyeti görsün, bir daha bu tip sapık zihniyetlerle ülkemize ihanet etmeyelim" dedi. Soruşturmaların kumpas davalarının başlangıcına kadar gideceğini öne süren Çiçek,şöyle devam etti0

"Bu süreçte iktidarla, bu örgütün işbirlikleri de soruşturma konusu olacak. Yargı ayağa kalkmaya çalışıyor. Bu mağduriyetlerin süresinin uzamasını sıkıntı yapmayacağız. Eğer gün sayarsanız bu sağlık sorunlarını doğurur."

'İLKER PAŞA İLE BEN SAZ ÇALMAYI ÖĞRENDİK'

Cezaevindekilere mektup yazmalarını ve masumiyetlerini anlatmalarını öneren da Çiçek, "Hep birlikte, Türkiye'deki süreci yeniden hukuk ve adalet sürecine çevireceğiz" dedi.

Çiçek, tutukluların kitap okumalarını ve bir müzik aleti çalmayı öğrenmelerini önererek, "Ben ve İlker Paşa (Başbuğ) bilen arkadaşlardan sac çalmayı öğrendik" dedi.

"SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Basın toplantısına katılan bazı vatandaşlar da söz alarak yaşadıklarını, karşılaştıkları hukuksuzlukları ve mağduriyetlerini anlattı. Mağdur yakınları toplumdan kendilerine sahip çıkılması için yardım istedi. Bunun üzerine yeniden söz alan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, "Kim mağdur olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, biz CHP olarak mağdur olan, haksızlığa uğrayanların yanındayız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

3 'FETÖ' şüphelisi Yunanistan'a geçmeye çalışırken gözaltına alındı

Politika

CHP'den 'yeni anayasa' teklifi

Politika

Akşener'den Erdoğan'a: Suudi Kralı'na verdiğin nişanı geri al

Politika

Erdoğan'ın MKYK listesinde dikkat çeken detaylar

Politika

47 bin Suriyeli'nin ülkesine geçişi tamamlandı

Politika

AKP'den erken seçim iddialarına net yanıt

Politika

'AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında'

Politika

AKP'den Abdullah Gül'e 'ihanet' suçlaması

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı