Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

TBMM'yi karıştıran sağlık teklifinde 'geri adım attılar'

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

CHP'li Zeynep Altıok'tan basın özgürlüğü açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, hapis cezası alan Cumhuriyet Gazetesi’nden Ceyda Karan, Hikmet Çetinkaya, gözaltında alınan IMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan ve  haklarında dava açılan Evrensel’den Fatih Polat ve Vural Nasuhbeyoğlu için bir açıklama paylaştı. 

Açıklamasında basın özgürlüğüne vurgu yapan Altıok, 1 Mayıs’ta herkesin özgürlüğü için meydanlarda olacaklarını vurguladı. 

Altıok’un tam açıklaması şöyle; 

Türkiye her güne yeni bir baskı, sindirme, tutuklama, hak ihlali ile uyanıyor. Emeğin yok sayıldığı, yandaş sendikacılığın yüceltildiği, istihdam bürolarıyla, neoliberal politikalarla, emekçilerin üzerindeki hükümet baskısıyla, güvencesiz, geleceksiz bir Türkiye yaratıldı. 

Gazetecilerin, aydınların, yazarların, siyasetçilerin hukuksuzca yargılandığı, tutuklandığı buhran günlerinde 1 Mayıs’ıkutlayacağız. 

Yargının baskı rejiminin bir silahı haline dönüştüğü, adliye koridorlarının saray, saltanat meraklıların emrine girdiği, düşünceyi ifade etmenin, haber yapmanın, kamuyu aydınlatmanın, görüş bildirmenin suç kabul edildiği bu buhranın aktörü AKP iktidarının kendisidir.

Ülkemiz gazeteciler için her geçen gün daha da zor bir ülke haline getiriliyor.

Tutuklu 33 gazeteci ile, sayısı bilinmeyecek düzeyde çokça dava ile gazeteciler, aydınlar AKP Türkiye’sinin, baskı rejiminin ağır bedelini ödemeye devam ediyor. 

Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’a 2 yıl hapis cezası verilmesi, ekranları karartılan IMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan’ın Twitter paylaşımlarından dolayı gözaltında alınması, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında internet sitesinde çıkan bir haber nedeniyle dava açılması yaşadığımız bu buhranın sonucudur. 

Türkiye artık basın özgürlüğünde dünyanın en kötü ülkeleri arasındadır. Freedom House’un 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, “basını özgür olmayan; 199 ülke arasında 156'ncı' sırada yer aldı. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün yayımladığı 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149. sıradan 151. sıraya geriledi. Bu karnenin sorumlusu AKP iktidarıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın haber alma hürriyetini, basın özgürlüğünü ve gazetecilik mesleğini yılmadan savunmaya devam edeceğiz. 

Bu baskı rejimine direnen başta işçiler ve emekçiler olmak üzere toplumun sindirilmeye, korkutulmaya çalışılan mağdur ve mazlum tüm kesimlerine özgürlük demek için 1 Mayıs’ta meydanlarda olacağız. 


Zeynep Altıok Akatlı
CHP Genel Başkan Yardımcısı
İnsan ve Doğa Hakları 

İlgili Haberler

Politika

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Politika

'Anadolu'da gençler çok yalnız ve umutsuz'

Politika

Edirne'de Atatürk'e hakaret ettiği için tutuklanan Şahin, serbest bırakıldı

Politika

CHP'li Torun'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz

Politika

HDP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesine ilişkin açıklama

Politika

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Politika

Milli Eğitim Bakanlığı, Yavuz Bingöl'den 84 bin bağlama alacak