darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Yeni parti kuruluyor

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Çocuk istismarına karşı filme dahi yasak geldi!

Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri bünyesinde faaliyet gösteren Kolektif Sinema gönüllüleri, dün gösterimi planlanan ve 88. Oscar ödüllerinde “En İyi Film' ödülünü kazanan “Spotlight' filminin gösteriminin üniversite rektörlüğünce yasaklandığını belirtti.

Cumhuriyet'ten Ceren Çıplak'ın haberine göre, Kolektif Sinema gönüllüleri, Ensar Vakfı’nın çocuk istismarı skandalı sonrası gerçek bir olaydan alıntılanan ve rahiplerin çocuk ve gençlere yönelik istismar vakalarını işleyen Pulitzer ödüllü araştırmacı gazetecilik konulu “Spotlight' filmini üniversitede film gösterimleri etkinliği kapsamına aldılar. Ancak gösterime on dakika kala filmin izleneceği salonun kapısı özel güvenlik görevlileri tarafından kilitlenerek gösterime izin verilmedi. Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri üyesi Hilal Kınay, gösterimin rektörlüğün sözlü talimatıyla engellendiğini, onlarca güvenlik görevlisinin kapıya set kurarak geçişe izin vermediğini belirtti.

Kınay, film gösterimleri etkinliklerinde önce filmlerin gösterildiğini sonra da film üzerinden okumalar, tartışmalar yapıldığını söyledi. Kınay, “Genel olarak bugünlerde üniversitelerde her şeyin engellenmeye çalışıldığı bir saldırı hali var. Bu durum Hacettepe’de de böyle. Rektör Haluk Özen, afiş asmanın, bildiri dağıtmanın artık yasak olduğunu ancak izin alındığı takdirde afişlerin asılabileceğini söylemişti. Biz de 'Spotlight’ filminin afişleri için dilekçe yazdık ama cevap alamadık' dedi.

Kolektif Sinema gönüllüleri, yasaklama ile ilgili olarak, rektör Özen’in daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saray’da bir görüşme gerçekleştirdiğini ve rektörün AKP’yi karşısına almak istemediğini söyledi. Gönüllüler, Ensar Vakfı üzerinden de çocuk istismarı konusunun tartışılmasının önüne geçmek için gösterimin engellendiğini savundular. Konuyla ilgili olarak rektörlük yetkililerine ulaşamadı.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

MFÖ sevilen şarkılarını hayranları için seslendirdi

Kültür Sanat

Kürk Mantolu Madonna'nın yönetmeni belli oldu

Kültür Sanat

Şehir Tiyatroları 3 Ekim'de perdelerini açacak

Kültür Sanat

Kadın yazarlar Çankaya'da buluşuyor

Kültür Sanat

Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Kültür Sanat

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezonu açıyor

Kültür Sanat

Malatya Film Festivali'nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan

Kültür Sanat

12 Eylül ürünü bir türkü

Kültür Sanat

Haluk Levent'ten direnişteki Cargill işçilerine destek

Kültür Sanat

Tarık Akan aramızdan ayrılışının 2. yılında sevenleri tarafından anıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın unutulmazı 'Damat Ferit', ölümünün ikinci yılında anılıyor

Kültür Sanat

Tarık Akan anılıyor