darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Diyanet kreş açtı, 3 yaşındaki çocuklara Arapça öğretecek!

AKP’nin 4+4+4’le ilk büyük adımını attığı eğitimin dinselleştirilmesi uygulamaları bütün hızıyla sürüyor. 4-6 yaş Kuran kursları ile dinsel eğitimi 4 yaşa indiren AKP, şimdi de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakfı’na bağlı kreşlerde 3 yaşındaki çocuklara Arapça öğretecek. İlki Ankara’daki Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesi içinde açılan kreşlerin yaygınlaşması için müftülükler yarışa girdi.

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Diyanet İşler Başkanlığı ile Diyanet Vakfı’nın ortak projesi ile kurulan Özel Reyyan Anaokulu "eğitime" başladı. "Hayırlı nesillere açılan kapı" sloganıyla tanıtılan “Sadece oruç tutanların girebileceği cennet kapısı" anlamına gelen Reyyan isminin konulduğu, 3-6 yaş grubundaki çocukların kabul edildiği anaokulu, Ankara’daki Diyanet İşleri Başkanlığı Yerleşkesi’nde açıldı. Anaokulunun tanıtımında, çocuklara Kuran dersleri başta olmak üzere değerler eğitiminin verileceği ve İngilizce, müzik, resim, drama da öğretileceği yer aldı.

KARA TAHTADA ARAPÇA

Kreşle ilgili verilen bilgilere göre çocuklar, uzman eğitimciler tarafından 2 ay süreyle gözlenecek. Bundan sonra her çocuk yeteneğine göre bir atölyeye yönlendirilecek. Kreşte, dikkat güçlendirmenin yanı sıra mutfak, doğa, masal, nota, düş sokağı, bilim, el sanatları, akıl ve zekâ oyunları, İngilizce ve Arapça dil atölyeleri yer alacak.

Son rakamlara göre 55 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü 4-6 yaş Kuran kurslarından sonra 3 yaşa kadar inen Kuran eğitimi uygulaması tepki çekti.

"ÇOCUKLARA FORMAT ATILIYOR"

TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Kültür Komisyonu CHP Sözcüsü ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

"Özel Reyyan Anaokulu eğitime başlamış, OHAL’deki Milli Eğitim Bakanlığı ise uykuda. Diyanet İşleri Başkanlığı adeta yeni Dini Eğitim Bakanlığına soyunmuş durumda. MEB ise bu işten öyle hoşnut görünüyor ki, ses çıkarmıyor. Okul öncesi eğitim 36-66 ay arası çocuklar için çok önemlidir, bu eğitim zorunlu ve ücretsiz olmalıdır. Tabii okul öncesi eğitim yapılırken, bu çocukların gelişim psikolojisine ilişkin gerçekler üzerinden yapılması gerçeği unutulmadan. Bilim insanlarının yıllara dayanan gözlemlerini, deneylerini göz ardı ederek, bir çocuğa 3 yaşından itibaren din temelli bir ortamın yaratılması, arkaik niyet ve anlayıştan başka bir şey değildir. Yapılmak istenen çocuğa soyut kavramların yüklenmesi, geleceğimizi oluşturan körpe beyinlere arkaik format atılmak istenmesidir. Konuyu takip edeceğiz, bu yanlış engellemek için hukuk yollarını da kullanacağız."

"İDEOLOJİ AKTARIMI YAPILIYOR"

Gündem Çocuk Derneği’nden Ezgi Koman da şöyle konuştu: 

"Okul öncesinde dinsel temelli programlar çocukları için bir hak ihlalidir. Çünkü çocuk gelişimi açısından çocukların soyut düşünme becerileri 11-12 yaşından sonra gelişir. 3-6 yaş gibi sadece somut düşünme döneminde olan çocuklarda; çok fazla soyut kavramların yer aldığı dinsel eğitim programlar, derin karmaşalara sebep olur. Güven duygusunu zedeler, çocuklarda korku, stres ve kaygı yaratır. Her ne kadar bu okulların tanıtım metinlerinde çocuk merkezli, analize dayalı, yaşayarak öğrenerek bir program olacağı belirtilse de -örneğin bu kadar küçük yaşta verilecek Kuran öğretimi zaten ezbere dayalı bir programdır- din temelli programlarda böylesi yaklaşımlar çok mümkün olmayacaktır. Bu yaşta Kuran öğrenimi gibi ezbere dayalı programlar çocuklar için çok ağır yük oluşturur. Onların başarı duygusunu zedeler. Burada sorulması gereken soru neden böyle, din temelli bir anaokuluna ihtiyaç duyuldu? Açıkçası bu sorunun yanıtını biliyoruz. Yetişkinler ve devlet yine her zaman olduğu gibi çocukları kendi ideolojilerini aktaracakları nesneler olarak görüyorlar. Nesneleştirilmeleri çocukların yetişkinler tarafından kullanılması anlamına gelir. Ve bu çocuk hakları açısından hak ihlalidir."

 

İlgili Haberler

Eğitim

DGS adaylarının cevap kağıtları erişime açıldı

Eğitim

Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi belli oldu

Eğitim

Liselere yerleştirmede ikinci nakil dönemi için son gün

Eğitim

Özel okul teşvikleri için başvurular başladı

Eğitim

2018 DGS sonuçları açıklandı

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor