darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Emin adımlarla din devletine doğru gidiyoruz

 Prof.Dr. Coşkun Özdemir

Gözümüz aydın olsun Türban artık yargıda ve emniyette, kadın polislerimizin başında .2000 anaokul çocuğumuz başlarını örterek namaz kılmışlardı. Bu müjdeyi almıştık .Bir okul müdürü,' halk oyunları halt oyunlarıdır.Kız erkek el ele halk oyunu değil ancak halt oyunu oynarlar' diyor.

Mithat Paşa'yı boğduran,çok sayıda aydınla birlikte Namık Kemal'i sürgüne gönderen Mehmet Akif'in şiiri ile ağır bir şekilde suçladığı Abdülhamid'in adı da GATA'ya verildi. Ne mutlu bize. Diyanet İşlerinin profesör ünvanlı başkanı nişanlıların el ele dolaşması günahtır buyuruyor. Bir üniversite hocasına göre örtünmeyen kadınlar fuhuşu davet ederler. Bir başka grup öğretim üyesi müziğin her türlüsünü günah ilan ediyor, hele içinde kadın sesi varsa günah bir misli artıyor.

Kız erkek karma okullar günah üretiyorlar, bir an önce ayrılmalı.

Diyanet işleri başkanımıza göre depremleri fayların kırılması ile açıklamak çok eksiktir, bu bir fizik yaklaşımıdır ve metafiziği ihmal etmektedir. Oysa depremler Allahın kullarını denemesidir. Zorluklar ve felaketler karşısında nasıl davranacaklarını test etmektedir Allah.

Yine bazı islam bilginlerimize göre olaylar ve olasılıklar karşısında fazla tedbir kadere karşı koymaktır ve caiz değildir.

Diyanetten kaynaklanan bazı görüşlere göre cinsel ilişki sırasında şeyhi düşünmek doğacak çocuğu daha akıllı yapar. Önceki yıllarda bir bakandan apdest suyunun kansızlığa iyi geldiğini öğrenmiştik. Medreselerin kapatılması islam dünyasında büyük bir boşluk yaratmıştır. Oysa medreselere hukuki statü verilmeli ve üniversite denkliği tanınmalıdır.

Laik eğitim din ve dünya ilimlerini bir birinden kopararak toplumda da büyük ayrışmalara neden olmuştur. 60'lı 70'li yıllarda laikliğe ve laiklere karşı cinayetlere yol açan vahim olaylarda örgütlerin başında büyük mücadeleler veren meclis başkanı İsmail Kahraman bu yüzden bu mücadeleyi sürdürmek istiyor.

Dünyanın dinsel bağnazlığa teslim olmamış bölümlerinde  devrimcilik simgesi olarak saygı gören Che Guavera'yı da eşkıya ilan etti. Yine günümüz mollalarına göre toplumdaki en büyük ayrım nedeni aydınlanmadır. Gerçek dindarlar kafirler tarafından yapılmış yasalara uymak zorunda değildirler ama onların icat ettikleri alet ve araçları kullanmakta özgürdürler. Çünkü Allah onları Müslümanlara hizmet etmeleri için yaratmıştır (TIP 5 İNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ) Bu bağlamda dindarların suç işleme imtiyazları vardır.

Otobüste şortlu hemşireye saldıran vatandaş dininin, inancının gereğini yerine getirmektedir. Çünkü Allah "çıplak bir yer görürseniz orayı sopalayın" demiştir. Ak saçlı hocasının elini sıkmayan üniversite mezunu genç kız da bu emri Allahtan alıyor .Tarihimize bakınca 16'ıncı yüzyılda Şeyhülislam İskilipli Ebusuud Efendi, Alevilerin çoluk çocuk katledilmesi ve mallarının yağmalanmasını dine uygun bulmuştur. Bu utanç verici örnekler kuşkusuz alabildiğine çoğaltılabilir. Bütün bunlar ilkel bir ülkede ilkel koşullar altında yaşamakta olduğumuzun yadsınamaz kanıtlarıdır.

Laikliği aklı bilimi aydınlanmayı benimsiyor ve bütün bunlardan büyük rahatsızlık duyuyor ve kaygılar içinde yaşıyorsak olayların failli insanlara değil sisteme, bu yobazlık çağrıştıran düşünce ve inançları üreten ortama , gerçek bilge insan Doğan Kuban'ın ilan ettiği örgütlü cehalete karşı mücadele vermek zorundayız. Diyanet İşleri Başkanlığı da yobazlara uymak yerine bu uygarlık savaşına katılmak zorundadır. Çünkü bu sıraladıklarım aslında cehaletten kaynaklanan çarpık din ve İslam anlayışının ürünleridir.  

 

İlgili Haberler

ABC Kritik

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Vasatlığın ve cehaletin gemisinde değilim

ABC Kritik

Fikret Başkaya | 'Ezilen halkların aydını': Samir Amin

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof.Dr Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

ABC Kritik

Nejla Kurul | Kötülük çoğalıyor, İyi'yi büyütmenin zamanı

ABC Kritik

ABC Kritik | İbrahim Utku Nar | CHP için başka bir yol mümkün mü?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Nejla Kurul | Güzellik Direnişte: Flormar İşçilerinin İyilik Hikâyesi

ABC Kritik

Fikret Başkaya | Ne ile cebelleştiğini bilmek!

ABC Kritik

Mustafa İlker Gürkan | CHP ve politikaları üzerine tezler

ABC Kritik

Hürriyet Yaşar | CHP'de önderlik sorunu olmak ve yapmak ayrımı -1

ABC Kritik

Prof. Dr. Nejla Kurul | Her ağaç tek başına ve ayakta mı ölür?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | CEHALET

ABC Kritik

ABC Kritik | Ali Şimşek | PKD: Uzaydaki Dışlanmışlara Övgü