Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Erdoğan'ı dinleyen yaya kaldı!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın politikalarını sistematik şekilde eleştirmiş ve bu durum Banka'nın baskı altına alınarak hareketsiz kılınmasına yol açmıştı.

Erdoğan, özellikle 2015'in ilk yarında eleştirilerini yoğunlaştırmış ve bu süreçte ülkeyi kutuplaştırıcı yöndeki politikaları ve çöken bölgesel mezhepçi dış politikasının da etkisiyle Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında ulusal parası en fazla değer kaybeden ülke haline gelmişti.

2015'in Mart ayında ülke ekonomisinin yaşadığı kırılmanın giderek etkisini yükseltmesi başta yabancı yatırımcı olmak üzere ülkede dolara yönelerek yurt dışına gidişi hızlandırmış ve kamu kurumlarını satarak ülke tarihinin en borçlu dönemine giren Türkiye cazibesini tüketmiş hale gelmişti. Bu dönemde yurt dışına kaçışın da etkisiyle Erdoğan dolar henüz 2.58 seviyelerindeyken, "Dolara yatırım yapan yaya kalır" diyerek ekonomide reform sürecine işaret etmişti. 

Türkiye ekonomisi bu dönemin ardından hem politik hem de siyasi olarak reform sürecinin önünü açmak yerine borçlanma sürecini hızlandırmış ve ülke içinde kutuplaştıran, otoriter yönünü güçlendiren hamleler yapmaya çalıştı. İktidar ortağı FETÖ'nün darbe girişimi, Erdoğan'ın başkanlık dayatması ve özellikle Ortadoğu'da yapılan yeni mezhepçi atakların ve buna paralel uluslararası dengenin "kolay para" günlerini hızla geride bırakması ile beraber dolar rekor üzerine rekor kırmaya ve diğer deyişle Türkiye toprakları tarihte görülmemiş bir hızla yoksullaşmaya başladı. Sadece son 1,5 yılda dolar 0.7 TL değer kaybetti. Bunun anlamı da yüzde 30 oranında yoksullaştı.  

İlgili Haberler

Ekonomi

Doğal gaz ve elektrik faturası nasıl düşer?

Ekonomi

'Dövizle kira yasağı' uzun sürmedi: İstisnalar açıklandı...

Ekonomi

Rusya'dan Sütaş'a ihracat yasağı

Ekonomi

Kerkük petrolü Türkiye üzerinden tekrar ihraç edilmeye başlandı

Ekonomi

Yemek kartı şirketlerine 'rekabet ihlali' cezası

Ekonomi

Türkiye'nin sanayi üretimi düştü

Ekonomi

Halı devi konkordato talep etti

Ekonomi

İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar beklentisi

Ekonomi

Neredennereye.com Kanadalılara satıldı

Ekonomi

Bitcoin 2017'den beri ilk kez kritik seviyenin altında

Ekonomi

Vergi rekortmeni inşaat şirketinden konkordato ilanı

Ekonomi

Boyner'de çoğunluk Katarlı şirkete geçti