Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

Erdoğan'ın Alman avukatı faşistleri savunmasıyla ünlü!

Alman mizahçı Jan Böhmermann’ın okuduğu 'belaltı’ şiir nedeniyle bizzat şikayetçi olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatlığını üstlenen Michael-Hubertus von Sprenger, ülkesinde, aşırı sağcıların ve Yahudi ve İslam karşıtı olanların avukatlığını üstlenmesiyle biliniyor.

Basın hukukunda uzman

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 75 yaşındaki von Sprenger, aile ve miras hukuku, kişilik hakları, basın ve medya haklarıyla ilgili davalarda uzman bir isim.

Münih’te yaşayan von Sprenger’in avukatlığını yaptığı isimlerden biri Britanyalı yazar David Irving. Yahudi soykırımını inkar eden yayınlar yapan ve Avusturya’da bu nedenle tutuklanan Irving’i von Sprenger savunmuştu.

Bir diğer müvekkiliyse aşırı sağcı gazete Compact’in yayın yönetmeni Jürgen Esässer oldu von Sprenger’in. Her tür İslam ve Yahudi karşıtlığını savunan Esässer’i kendisine 'alev alev yanan anti semit’ diyen Yeşillere karşı açtığı davada, Anayasa Mahkemesi’ne kadar von Sprenger savundu.

Ünlu hukuk adamı, yabancı ve Yahudi karşıtlarının avukatlığı kadar, Almanya’da bir dönem sık sık polis baskınlarına uğrayan Milli Görüş’ün de avukatlığını yaptı.  Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Anayasa Mahkemesi ve Bavyera Eyaleti mahkemelerinde Milli Görüş’ü von Sprenger temsil etti.

Bir tanıdık aracılığıyla

Kalabalık müvekkil listesine Erdoğan’ı da ekleyen tecrübeli avukat, işi nasıl üstlendiğini de şöyle anlattı: “Bir danışmanı aracılığıyla beni buldu. Cumhurbaşkanının danışmanı iyi bir arkadaşımdır, beni medya avukatı olarak tanıdığı için bana ulaştı.' 

Böhmermann’ın cezalandırılması için her yola başvuracaklarını da belirten von Sprenger, Federal Anayasa Mahkemesi’ne varana dek sonuna kadar gideceklerini ve o şiiri bir daha okumayacağını taahhüt etmesini de sağlayacaklarını da söylemişti.

Ünlü avukat, davayı neden üstlendiğini de, “Böhmermann’ın hiciv dediğinin aslında hiciv olmaması gibi hukuksal bir sorun, onu açıklığa kavuşturmak istedim' diye anlattı.

İlgili Haberler

Güncel

'Hz. İsa'nın kutsal kasesi Antakya'da' iddiası

Güncel

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Güncel

Kadıköy'de 2 kadın, 1 metre çukura battı

Güncel

Bu da oldu... İstanbul'da balerin heykeline cinsel saldırı

Güncel

Başkan Ali Kılıç: Maltepe'yi Maltepeliler yönetiyor

Güncel

Antalya'da 1000 yıllık Viking kılıcı bulundu

Güncel

Bedelli askerlik celp ve sevk tarihleri açıklandı... İşte bilinmesi gerekenler

Güncel

İstanbul Havalimanı'nda otopark ücretleri belirlendi

Güncel

Denizli'de eğitim uçağı düştü

Güncel

Mahkeme, hapis cezası verdiği sanığa 5 dakika sonra 'pardon' deyip duruşmayı erteledi

Güncel

Ünlülerin astrologu Egemen Töreli kazada yaşamını yitirdi

Güncel

Mehmet Ali Erbil'in doktorundan açıklama