darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Eren Erdem: Yargıtay Başkanı'na düğmeli cübbe gönderiyorum

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Sözcü Gazetesi’nin 'FET֒yle irtibatlı olduğu’ gerekçesiyle kapatılması için savcılık tarafından dosya hazırlandığı iddialarına sert tepki gösterdi.
 

ERDEM: FET֒YLE MÜCADELE RET֒YE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ BİR İŞTİR!

FET֒yle mücadelenin sulandırıldığını ve cadı avına dönüştüğünü belirten Erdem, “Ergenekon’a fahri savcılık yapanlar dışarıda; Fetullah Gülen’in müritlerini, tarikatçıları, din bezirgânlarını devlete yerleştirenler dışarıda; Kamer Genç Meclis kürsüsünde FET֒nün tehlikesini anlatırken üzerine yürüyenler dışarıda, Gülen’in okullarına yüzbinlerce dolar para akıtan siyasiler dışarıda, Gülen’in dizinin dibine gidip belediye başkan adayı olmak isteyenler dışarıda, 'Operasyon Ergenekon’ diye kitaplar yazıp FETÖ kumpaslarına övgüler dizenler dışarıda, Gülen’in önüne bakanlık listesi koyanlar dışarıda, memleketi FET֒cülere parsel parsel peşkeş çeken belediye başkanları dışarıda, gazetelerinde köşelerinde Hocaefendisini yerlere göklere sığdıramayan yalakalar dışarıda… Ama Sözcü Gazetesi ise FET֒cü olduğu bahanesiyle kapatılmak isteniyor. İşte Türkiye’nin FET֒yle mücadele karnesi… FET֒yle mücadele RET֒ye bırakılmayacak kadar önemli bir iştir. Atilla Taş ve Murat Aksoy’un gözaltında tutulması ve Sözcü’nün kapatılmak istenmesi, bu işin sulandırılmaya başladığının açık ispatıdır. Bu iş artık bir cadı avına dönüşmüştür.' dedi.

ERDEM: ÜLKEMİZ BİR FAŞİZMDEN DİĞER FAŞİZME SÜRÜKLENİP DURUYOR

Muhalif seslerin terör örgütleriyle ilişkilendirilip bertaraf edilmeye çalışıldığını ifade eden Erdem, “Otoriter ve baskıcı rejimlerin en temel özelliği, muktedirin muhalif sesleri korkuyla, baskıyla ve iftiralarla bertaraf etme çabasıdır. Hitler’e dönemin yargıçlarının selam durduğu o fotoğraflar hala internette mevcut. Dün Kaçak Saray’da ayağa kalkmakta tereddüt yaşayan hâkim ve savcılar, FET֒cü iftirasına uğrayıp meslekten atılacakları korkusunu yaşadılar. Faşist darbe girişimi olmadan çok önce, aldatılanlar ve aldatanlar kol kolayken de yine tüm toplumsal muhalefet bu baskıyı yaşıyordu. O günden bugüne ne değişti diye kendimize sorduğumuzda nitelikli bir yanıt alamayabiliriz. Şimdi yine gazeteler, hiç alakası olmayan terör örgütleriyle ilişkilendirilip kapatılmaya çalışılıyor. Sendikalardan, üniversitelerden, meslek gruplarından insanlar bertaraf ediliyor, susturuluyor. Ülkemiz ne yazık ki o faşizmden bu faşizme sürüklenip duruyor.' dedi.

ERDEM: YARGITAY BAŞKANINA DÜĞMELİ CÜBBE GÖNDERİYORUM!

Adli yıl açılışında hâkim ve savcıların Erdoğan’ı alkışlayarak yargı bağımsızlığına aykırı hareket ettiğini ifade eden Erdem, “Yüksek yargı üyeleri cübbe giymiş muhtar misali, Tayyip Erdoğan’ı görünce ayağa kalkıp alkışladılar. Türk Milleti adına karar vermesi gereken bazı yargı mensupları, bu tavırlarıyla tarafsızlık yeminine bile sadık kalmayan bir siyasi şahsa, tamamen hukuksuz şekilde inşa edilen Kaçak Saray’da biat etmiş ve adaletin terazisini teslim etmiştir. Yargı o görüntülerde ayağa kalmamış, aslında diz çökmüştür. Türk milleti adına karar verme yetkisine sahip bu kişiler, bu görüntülerle meslek etiği ve onurunu ayağa kalkarak ayaklar altına almıştır. Yenikapı Ruhu üzerinden Kılıçdaroğlu’na ayar vermeye çalışan Cumhurbaşkanı da şunu iyi bilmelidir ki: Biz Yenikapı’da kışlaya, camiye, yargıya siyaset sokmayın dedik ama siz ise yargıyı Saray’a sokup yargıyı siyasetin önünde secde ettirdiniz. Hâkim ve savcıların cübbesinin sembolik anlamını herkes iyi biliyor. Cübbenin siyah renkte olması tarafsızlığın ve vicdanın sembolüyken, yine cübbenin düğmesiz ve cepsiz olması da yargıcın kimseden emir almadığının ve bağımsızlığının simgesidir. Bu bağlamda, Kaçak Saray’da tören yapılsın diye ısrarla kendini öne atan Yargıtay Başkanı’na Erdoğan’a bağlılığından ötürü düğmeli cübbe yollayacağım; malum kış geliyor, önünü iliklesin de 1100 odalı Saray’da üşümesin.' dedi.

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği