darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Ergenekon gizli tanığı savcıya gözaltı

Erzincan'da 6 yıl önce irtica ile mücadele eylem planını uyguladıkları iddiasıyla Orgeneral Saldıray Berk dışında Başsavcı İlhan Cihaner, MİT Bölge Müdürü Ş.D., Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay R.G.'nin de aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı.

Ergenekon davasına bakan Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi 13 Kasım 2015'te, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığı suçsuz bularak beraat etmelerine karar verdi.

Yargıtay'da görülen Erzincan Ergenekon davasının beraat ile sonuçlanması üzerine Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, gizli tanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılırken, bunun üzerine İliç eski Savcısı Bayram Bozkurt ile gizli tanık 'Munzur' olarak tanınan Z.K. gözaltına alındı.

Davayla ilgili verdiği ifadede 'Irticayla Mücadele Eylem Planı'nın Erzincan'da uygulandığını, askeri darbe yapmaya yeltendiklerini iddia eden Bozkurt, dün Ankara'da yakalandı. Soruşturma kapsamında dün gece Ankara'da gözaltına alınan Bozkurt, tarifeli uçakla bugün saat 13.40'da Erzincan'a getirildi. TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından havalimanından alınan Bozkurt, Erzincan Adalet Sarayı'na götürüldü. Aynı soruşturma kapsamında 'Munzur' kod adlı Z.K.'nın da 25 gün önce tutuklandığı belirtildi.

"ARABAMA KENE KONULDU"

Görevi kötüye kullanmak ve rüşvet almak iddiaları nedeniyle Erzincan Ağır Ceza Mahkemesince 2010'da hakkında dava açılan İliç eski Savcısı Bayram Bozkurt, o dönem verdiği ifadede Ergenekon örgütüne karşı mücadele ve eylemlerini deşifre ettiği için hedef seçildiğini ileri sürmüştü. Bozkurt, "Sürekli takip edilmekteyim. Arabama iki defa kene konuldu. Beni takip eden bir araç daha arabamın fren sistemini arkadan bilgisayarla bozmaya çalıştı, el freni ve sigortalar attı" diye ifade vermişti.

Ergenekon Davası'da "Gizli Tanık Efe olarak ifade veren Bayram Bozkurt'un bir süre sonra görevinden ayrıldığı ve gizli tanık koruma kanunu çerçevesinde kimliği değiştirilerek savcı olarak görev yaptığı ortaya çıkmıştı. Bozkurt, daha sonra meslekten ihraç edilmişti.

İliç Eski Savcısı Bayram Bozkurt Ankara'da gözaltına alındıktan sonra Erzincan'a getirildi ve Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Başsavcısı'na yaklaşık 5.5 saat ifade verdi. Bozkurt, daha sonra Başsavcılık tarafından 'yalancı gizli tanıklık ve hürriyeti tahdit' suçlarından tutuklama istemi ile mahkemeye sevk edildi. Yaklaşık 3 saat süren mahkemenin ardından Bayram Bozkurt, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı

Güncel

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda üst düzey görevden almalar

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!