darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Esad’dan kritik açıklama: Erdoğan desteği keserse birkaç ayda savaş biter!

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Amerikan NBC televizyonuna verdiği röportajda; Suriye ordusunun son dönemde büyük bir ilerleme kaydettiğini belirterek ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye’ye ilişkin bildirisinin uluslararası kanunlar ve BM misakına saygı göstermediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Esad, bildirinin aynı zamanda tüm toprakları üzerinde kontrolü sağlama hakkına sahip bir ülkenin egemenliğine saygı göstermediğine değinerek savaşın kazanılması ve sona ermesinin birçok faktöre ve özellikle teröre destek veren bazı ülkelerin bu desteği ne zamana kadar sürdüreceklerine bağlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin onayıyla teröristlere verdikleri desteği kesmeleri halinde savaşın birkaç ay içinde sona ereceğini sözlerine ekledi.

“Savaşın sona ermesi teröristlerin alacağı destek ve Türkiye’nin Suriye’ye daha çok terörist göndermek için Suudi Arabistan’ın finansmanıyla terör örgütlerine eleman kazandırma çabasının boyutuna bağlı' diyen el Esad, amaçlarının savaşı uzatmak olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Esad, uluslararası ve bölgesel güçlerin Suriye’deki savaşa müdahalesinin savaşı uzatacağını, bu nedenle savaşın nasıl gelişeceği ve ne zaman sona ereceğini tahmin etmenin güç olduğunu söyledi.

Rusya’nın Suriye ordusuna verdiği desteğin savaşın dengesini teröristlerin aleyhine değiştirdiği ifade eden Esad, Rusya’nın Suriye’deki projeye müdahalesiyle birlikte Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye daha fazla terörist gönderdiğini, buna rağmen Rusya’nın belirleyici faktör olduğunu ifade etti.

“Bize destek veren ve yanımızda duran Rusya, İran ve hatta Çin’e çok şey borçluyuz' diyen Esad herkesin bu desteği farklı yollarla sunduğunu, kiminin siyasi kiminse askeri ve ekonomik destek verdiğini, çünkü durumun bir tek faktöre bağlı olmadığını sözlerine ekledi.

Rusya İlkeli Bir Politika İzliyor

Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Suriye savaşına müdahale etmek istediğinde bunun karşılığında Suriye’den hiçbir talepte bulunmadığını belirten Esad, “çünkü ilkeli bir politika izliyorlar ve bu da çok önemli. İkincisi ortak çıkarlarımız var ve Rusya’da mücadele etmek zorunda oldukları aynı teröristlerle mücadele ediyorlar. Avrupa, ABD ve dünyanın herhangi bir yerinde savaşabilecek teröristlerle mücadele ediyoruz' diye konuştu.

“Başkan Putin ile batılı liderler arasındaki fark bunu net olarak görmesidir. Oysa diğer Avrupalı yetkililer ya da genel olarak batılı yetkililer bunu göremedi' diyen Esad, Rus müdahalesinin ilke ve değerlere, aynı zamanda Rus halkının çıkarlarına dayandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Esad, Başkan Putin’le gerektiği zaman doğrudan yada yetkililer aracılığıyla görüştüğüne işaret ederek Putin’le ilişkilerinin dürüstlük, şeffaflık ve karşılıklı saygıya dayalı olduğuna dikkat çekti.

Putin’in teröristlerle mücadele dışında hiçbir talepte bulunmadığı yineleyen Cumhurbaşkanı Esad, “Suriye’de ne olacağını kararlaştıracakları izlenimi yaratmak için Amerikalılarla Rusların bir araya gelip Suriye sorunuyla ilgili konuları tartıştıklarına ilişkin iddialar sürekli dile getiriliyor. Fakat Rus yetkililer defalarca Suriye davasının Suriye halkına bağlı olduğunu açıkça ifade ettiler. Rusya Dışişleri Bakanı SergeyLavrov’da bunu dün açıkça söyledi. Amerikalılarla Suriyelilerin ne yapmak istediklerine karar vermek için bir araya gelemeyiz dedi' diye konuştu.

Ülkenin Geleceğine Sadece Suriye Halkı Karar Verebilir

Esad, sadece Suriye halkının ülkesinin geleceğini ve sorunlarını nasıl çözeceğine karar verebileceğini vurgularken Rusya ve ABD’nin rolünün Suriyelileri herhangi bir müdahaleden korumak için gerekli uluslararası atmosferi yaratmakla sınırlı olduğunu kaydetti.

Rusların samimi ve dürüst olduğunu fakat Amerikalıların samimi bir tutum sergileyemediklerini söyleyen Esad, “bu Suriyeliler olarak ne yapmamız gerektiği konusunda karar verebilecekleri anlamına gelmez' dedi.

Ne Putin ne de Lavrov’un geçiş süreci ve görevi bırakması konusunda konuşmadıklarının altını çizen Esad,' çünkü kimin başkan olacağı yada ne zaman başkan olacağı ve ne zaman gideceğine sadece Suriye halkı karar verebilir' vurgusunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Başkan Putin’le bir araya gelip görevini bırakması yönünde bir anlaşmaya varabileceği konusunda hiçbir endişe duymadığını söyleyen Esad, “çünkü Rusların izlediği politika pazarlıklara değil ilke ve değerlere dayanıyor. Amerikalılarla Ruslar ilkelerinin farklı olması nedeniyle hiçbir sonuca ulaşamıyorlar. ABD politikaları pazarlıklara dayanıyor' diye konuştu.

ABD’nin Suriye’deki Hava Operasyonları Meşru Değil

ABD’nin Suriye’deki hava operasyonlarından memnun olmadıklarını söyleyen Esad, bu operasyonların meşru olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı el Esad, Rusya’nın Suriye’ye yasal ve resmi şekilde Suriye hükümetinin çağrısıyla geldiğini belirterek Rusların Suriye’deki varlığının yasal olduğunun altını çizdi.

Hedef Aynı Yöntem Farklı

ABD Başkanı Obama’nın üç yıl önce kendisini tehdit etmesi ve ardından bu tehdidinden cayması konusunda bir soruya cevabında el Esad; ABD’de her daim katı ve savaş yanlısı bir başkanın güçlü olduğu, etrafa tehdit savurması gerektiği, aksi halde zayıf bir başkan olacağı yönünde yanlış bir politika izlendiğini ifade etti.

El Esad ABD’nin ikinci dünya savaşı ardından dünyanın birçok bölgesinde anlaşmazlıkları körüklediğini ve böylelikle dünyanın her yerinde savaşları alevlendirme hevesi olduğunu söyledi. Mevcut süreç içinde hedeflerin değil, sadece vesilelerin değiştiğine dikkat çeken el Esad; Bush ve önceki idarelerin savaşı körükledikleri bölgelere direk ABD askeri gönderdiklerini, şu anki idarenin ise asker yerine kiralıkları gönderdiklerini söyledi. El Esad ABD’nin bu savaşlarında ayrıca işbirlikçileri ve taşeronlarını kullandığına işaret ederken, hedef ve cevherin aynı olduğunu sözlerine ekledi.

IŞİD’e Karşı Savaşsaydı Türkiye ve Suudi Arabistan’dan Desteklerini Kesmelerini Talep Ederdi

Sözlerine devam eden el Esad; ABD’nin Suriye’ye karşı savaştığını belirtirken, IŞİD’e karşı savaşmadığına dikkat çekti. Aksi halde IŞİD’e her türlü askeri, lojistik ve mali desteği temin eden Türkiye ve Suudi Arabistan’dan bu desteklerini kesmelerini talep edeceğine vurgu yapan el Esad; ABD’nin asker göndermeden kiralık ve işbirlikçileri aracılığı ile savaşı yürüttüğünü ifade etti.

Zaten Genel Olarak ABD’nin Güvenirliği Yoktur

ABD’nin Suriye’ye karşı direk savaş açma tehdidinden sonra savaş açmamasının kendisini şaşırtıp şaşırtmadığı sorusuna cevabında el Esad; kesinlikle şaşırmadığını, çünkü asker ve füze göndermek yerine kiralıkları göndermesinin ABD’nin işine daha çok yaradığını belirtti.

Esad Obama’nın Suriye’ye yönelik tehditlerinden caymasının ABD’nin güvenirliğini ve ciddiyetini sarstığı yönünde soruya cevabında el Esad; temelde zaten ABD’nin güvenirliği olmadığını belirtti. El Esad Suriye’nin 1974 yılında ABD ile ilişkilerini yeniden başlatmasından şu ana dek ABD’nin hiçbir zaman güvenirliğini kanıtlamadığına dikkat çekti. El Esad ABD’nin sadece Suriye konusunda değil uluslar arası tüm politikalarında genel olarak güvenirliği olmadığını vurguladı.

Önemli Olan Yöneticilerin Değil, Politikaların Değişmesidir

ABD başkanının değişmesi ve Obama’nın yerine başkasının gelmesi konusunda soruya cevabında Esad; bunun Suriye açısından hiçbir önemi olmadığını söyledi.

Esad önemli olanın başkanın değil, politikanın değişmesi olduğunun altını çizerken, Suriye’nin kimin başkan olacağı meselesiyle hiç ilgilenmediğini, çünkü seçim propagandalarında öne sürdükleri iddialar ile yönetime gelmeleri ardından izledikleri politikanın bir biriyle uyuşmadığını ifade etti.

Umut Ediyoruz, Ama Buna da Bel Bağlamıyoruz

ABD’de önümüzdeki yıl başkanın değişeceği ve yeni başkandan beklentileri konusunda el Esad; ABD başkanları arasında şu ana dek pek kayda değer bir farkın bulunmadığına bir kez işaret etti. El Esad Suriye’nin yeni başkandan savaş hevesinde olmamasını ve eski başkanlardan daha bilinçli davranmasını umut ettiğini ifade ederek, buna rağmen Suriye’nin kesinlikle bu meseleye bel bağlamadığının altını çizdi.

ABD başkan adayının kendisini 'kötü’ olarak nitelendirmesi konusunda el Esad; bunun kendisinin siyasi haritasında hiçbir yeri ya da önemi olmadığını belirtti. El Esad kendisi için önemli olanın Suriye halkının genel olarak kendisini nasıl gördüğü olduğunu vurguladı.

Dini ve Etnik Çeşitlilik Bir Zenginliktir

ABD başkan adayı Trump’un 'Müslümanların Amerika’ya geçişlerini yasaklayacağı’ yönündeki açıklamalarının kendisini rahatsız edip etmediğine ilişkin soruya cevabında Esad; kuşkusuz böyle bir açıklamanın rahatsız edici olduğunu ifade etti.

Esad Suriye’de tüm dinlerden ve etniklerden bir karşımın bulunduğuna dikkat çekerek, bunun adeta bir zenginlik olduğunu belirtti. Tüm bu bileşenleri ortak yaşam içinde kaynaştırmanın önemli bir başarı olduğunu ifade eden Esad; böyle bir şeyin ABD dahil her toplumun çıkarına hizmet ettiğini söyledi.

Esad her şahısın her yerde ayırımcı politika ya da açıklamalardan uzak durması gerektiğinin altını çizdi.

Daha Öncekilerinin de Deneyimi Yoktu

Trump’un dış politikada deneyimi olmadığına ilişkin soruya cevabında el Esad; Obama ve daha önce mevcut olan Bush, Clinton ya da öncekilerinin de deneyimleri olmadığını söyledi.

ABD’nin de temel sorununun bu olduğunu ifade eden el Esad; Kongreste görev yapmasının başkan olmak için yeterli olmadığını, yıllar süren bir deneyim olması gerektiğini belirtti.

Deneyimin olmamasının her ülkede bir tehlike oluşturacağını ifade eden el Esad; fakat deneyimin yanında kurumların desteğine ilaveten niyet ve daha başka bir dizi faktörün önemi bulunduğunu söyledi.

Krizin Başından Beri Aynı Sözleri Duymaktayız

ABD başkanlık adayları arasındaki fark ve kendisine tehditleri konusunda Esad; önemli olanın kimin başkan olacağının değil de politikanın değişmesi olduğunun bir kez daha altını çizdi. Amerika’da seçim hamlesini takip etmediğini söyleyen Esad; asıl önemli olanın göreve gelmeleri ardından izleyecekleri fiili tutumlar olduğunu bir kez daha ifade etti.

Suriye’de krizin başından beri muhtelif başkanlar ya da dışişleri yetkililerinin 'Esad’ın gitmesi gerekiyor’ sözünü tekrarlayıp durduklarına dikkat eden el Esad; hep aynı ifadeyi tekrarladıklarına işaret etti. El Esad fakat tüm bu söylemlerin hiçbir önemi olmadığını, Suriye’nin de kendi içişlerine ve egemenliğine müdahale olarak gördüğü bu meseleye cevap vermediğini sözlerine ekledi.

Terör ve Kaosun Yayılmasına Yol Açar

Clinton’un başkan olması ve şu an bulunduğu vaatlerle Suriye hava sahasında uçuşa yasak bölge kurması tehdidi konusunda Esad; bundan dolayı da asıl önemli olanın açıklamalar değil, tutum ve fiil olduğunu dikkat çektiğini belirtti.

Suriye hava sahasında uçuşa yasak bölge kurmanın kesinlikle teröre destek niteliğinde olacağını ifade eden el Esad; böyle bir şeyin terörün daha çok yayılması ve dünyada daha çok terör ve kaosun olmasına yol açacağının altını çizdi.

Temelde de ABD’nin 50-60 yıldan beri dünya genelinde kaos ve anlaşmazlıkları yaymaya çalıştığına dikkat çeken el Esad; bunun da ne 'cumhurbaşkanı’ ne de kendi şahsıyla ilgisi olmadığını söyledi.

İlgili Haberler

Dünya

'Yeterince eşcinsel davranış sergilemeyen' eşcinsel gencin iltica talebi reddedildi

Dünya

AB, yaz saati uygulaması için anket açtı

Dünya

Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı ile görüştü

Dünya

Trump'tan şirket bilançoları ile ilgili açıklama

Dünya

Almanya, Türkiye'de tatil yapacak vatandaşlarına çağrı yaptı

Dünya

Nijer'den ağaçları koruma çağrısı: Kurban eti pişirirken odun yakmayın

Dünya

Eski Rusya Maliye Bakanı: Rusya ile Türkiye'yi ciddi ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünya

Almanya göçmenleri geri göndermek için Yunanistan'la anlaştı

Dünya

Herkül figürleriyle süslenmiş bir mezar bulundu

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız