darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Fransız ve Belçikalı savcılar İzmir'e gelip, üç IŞİD'liyi sorguladı

Antalya’da geçen yıl Kasım ayında, Paris’deki bombalı saldırıya karışmaktan yakalanan veIŞİD üyesi olmaktan 10’ar yıl 9’ar hapis cezalarına çarptırılan Fas asıllı Belçika vatandaşı 27 yaşındaki Ahmed D. ile kendisine yardım eden Suriye uyruklu 30 yaşındaki Ahmed T. ve 24 yaşındaki Muhammed V.’nin, İzmir’de geniş güvenlik önlemleri altında, Fransız ve Belçikalı hakim ve savcılar tarafından ifadeleri alındı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım 2015 yılında 132 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların yapıldığı noktalarda keşif yaptığı iddia edilen ’Ebu Ahmed Belciki’ kod adlı Ahmed D. saldırıların olduğu gece Paris’ten kaçtı, ardından da Antalya’ya geldi. Zanlı, 14 Kasım sabahı indiği Antalya Havalimanı’ndan takip edilip 16 Kasım’da Manavgat’da bir otelde gözaltına alındı. Çantasında Paris’te bombalanan yerlerin krokisi çıktı.

Polis, Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan ve özel bir otomobille Kilis’ten Antalya’ya gelen 2 kişinin Ahmed D. ile buluşacağını belirledi. Ekipler, G-20 Zirvesi’nin yapıldığı 16 Kasım’da Ahmed D.’yi Suriye’ye götürmek için geldiği tespit edilen Ahmed T. ve Muhammed V.’yi yakaladı. Zanlılar çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Daha sonra yapılan yargılamada Fas asıllı Belçika vatandaşı IŞİD militanı Ahmet D. ile Suriye’ye kaçmasına yardım etmek için gelen Ahmet T. ve Muhammed V., Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde terör örgütü üyesi olmak suçundan 10 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırdı. Üç IŞİD’li daha sonra cezalaranı çekmek için İzmir’e gönderildi.

SIKI GÜVENLİK TEDBİRİ ALINDI

Fransa ve Belçika Adalet Bakanlığı, Türkiye Adalet Bakanlığı’na yazı yazıp üç kişinin ifadesini almak için başvuru yaptı. Bakanlığın izin vermesinin ardından, Paris’te bombalama olayını soruşturan Fransız ve Belçikalı hakim ile savcılardan oluşan 16 kişilik heyet Ahmet D., Ahmet T., ve Muhammed V.’nin ifadelerini almak için bugünİzmir Bayraklı Adliye Sarayına geldi.

Çok gizli tutulan ve özel bir odada ifadeleri alınan 3 kişinin bulunduğu yerde polis vejandarma çok sıkı güvenlik tedbiri aldı. Türk, Fransız istihbarat birimlerinin de bulunduğu ifade odasının çevresine kimse yaklaştırılmadı. 3 sanık tercüman aracılığıyla ifade verdi. Sanıkların ifadelerinde barodan atanan avukatları ile Uluslararası İlişkilerden Sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Emin Atik de katıldı. İfadelerin ardından 3 sanık tutuldukları Kırıklar F tipi ve Menemen Cezaevi’ne geri götürülecek.

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!