Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Görmez: Küresel çapta hareket etmeliyiz, cami ve kurslar artık yetmiyor!

15 Temmuz darbe girişimi gecesi 81 ilin müftülüklerine mesaj yollayarak camilerden Erdoğan’ın çağrılarına destek veren, kitleleri sokağa çağırarak AKP’ye manevi ve fiziki güç taşıyan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayılmacı emellerine koltuk değnekliği yapmakta geri kalmıyor.

Belarus’un başkenti Minsk’te inşa edilen cami açılışı için kente giden Görmez, burada din hizmet, eğitim müfredatı ve Diyanet’in teşkilat yapılanmasına dair açıklamalarda bulundu.

BÖYLE DEVAM ETMEZ

Habertürk’e konuşan Görmez, Diyanet İşleri Teşkilatı’nın 'görev’ tanımını tamamen değiştirmeden yoluna devam etmesinin mümkün olamayacağını ifade etti. “Artık din hizmeti, camiye gelen insanlara namaz kıldırmaktan ibaret olamaz' diyen Görmez, din hizmetinin toplumun her kesimine götürülmesini istedi:

“Mihrabın ruhunu dışarı taşıyarak çocuklarımıza, gençlerimize, engelli vatandaşlarımıza, kadınlarımıza, hapishanedeki vatandaşlarımıza, huzurevindeki yaşlılarımıza, her kesime, hiçbir ayrım yapmadan her türlü sosyal hizmeti din hizmetinin parçası olarak kabul eden bir anlayışla devam etmesi gerekiyor.'

Din 'hizmetinin’ yayılması gerektiğini savunan Görmez, “din eğitiminin sadece Kuran kurslarına indirgeyip görevini yapması mümkün değil' ifadelerini kullandı.

DİYANET MÜFREDATI DEĞİŞTİRİYOR

Erdoğan’ın cihatçı bakış açısıyla bölgesel çıkarlarına uygun politikalar ve teşkilat yapılanması geliştirmeye hazırlanan Görmez, “Küresel ölçekte dünyanın her tarafında din hizmetlerini yürütebilmek için daha farklı bir yapılanmaya ihtiyacımız var' diye konuştu.

Görmez şunları söyledi:

“İmam hatip lisesinden, ilahiyat müfredatına kadar hepsini gözden geçirmemiz gerekiyor. Şu anda Diyanet İşleri teşkilatının fakülteden sonra 3 yıl eğitim verdiği, müftü yetiştiren dini yüksek ihtisas merkezleri var. Latin Amerika’ya kadar pek çok insan, gelip bu eğitimi alıyor. Biz bu eğitimi bölgelerdeki farklılığı dikkate alarak yenilemekle uğraşıyoruz. Mutlaka bir diyanet akademisi kurulmalı ve dünyanın her dilinde, her coğrafyasındaki insanlara İslam dinini doğru anlatabilecek insanları yetiştirebilmeliyiz.

KURUMA AYRILAN BÜTÇE

Diyanet’in tartışmalı bütçesine ilişkin de konuşan Görmez, kuruma ayrılan uçuk rakamların yüzde 94'ünün personel maaşı olduğunu iddia etti:

“Her sene bütçe yapılırken de en büyük tartışma, Diyanet’in bütçesi üzerinden yürütülür. Halbuki Diyanet’in bütçesinin yüzde 94.6’sı sadece personel maaşıdır. Geriye kalan para 350 milyondur' ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Güncel

YPG'den Suriye'ye işbirliği çağrısı

Güncel

Kıtada, bugüne kadar bulunan en büyük elmas!

Güncel

Genelev patroniçesi Manukyan'ın mirasçıları her geçen gün artıyor

Güncel

Malatya'da deprem

Güncel

Öğrenciler yüksek kira fiyatlarını protesto etti

Güncel

Piyango, Nimet Abla'yı ‘vurdu': Yüzlerce metrelik kuyruk oluştu

Güncel

Çürük raporu vermeyen kadın doktor, hastası tarafından darp edildi

Güncel

Ceylanpınar sınırında hendek kazısı başlatıldı

Güncel

Seçim öncesi Ankara'da su faturalarına indirim

Güncel

Tren faciasında gözaltına alınanlarla ilgili yeni gelişme

Güncel

'Recai' adı verilen hamurlu yiyecek, etli ekmeğe rakip oldu

Güncel

Marmara'da sıcaklık değişecek