Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Güç Birliği 1 Eylül’de alanlara çıkıyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’deki antidemokratik uygulamalara karşı birlik olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olacaklarını söyledi.

20’yi aşkın siyasi parti, meslek odaları, sendikalar, Alevi örgütlerince oluşturulan Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olma kararı aldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, hem bu kararlaşmaya hem de Emek ve Demokrasi için Güç Birliği’nin rolüne dikkat çekti.

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’ne ilişkin olarak üç ay önce KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ile bir araya geldiklerini hatırlatan Beko, Türkiye’de yükselen faşizm ve antidemokratik uygulamaların, kendilerini böylesi bir çatıda buluşturduğunu belirtti.
Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında Mecliste grupları bulunan dört siyasi partinin beraber darbeye karşı gerekli direnişi gösterdiklerini de belirten Beko, HDP’nin  Cumhurbaşkanlığı tarafından davet edilmemesini doğru bulmadığını ifade ederek, “Cumhurbaşkanı baştan beri ayrımcılık içerisine girdi' dedi.

'KHK’LER ANTİDEMOKRATİK YASALAR İLE DOLU’

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yönetilmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Beko, çıkartılan tüm KHK’lerin antidemokratik yasalar ile dolu olduğunu ifade etti. Beko, “Eğer demokratik bir anayasa yapılacaksa anayasanın içerisinde TBMM’de grubu bulunan 4 partinin mutlaka olması ve demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve meslek odaları eşitlikçi özgürlükçü ve demokratik bir anayasanın yapılabilmesi için, bu kurum ve kuruluşların içerisinde kesinlikle görev alması gerektiğini söylüyoruz' dedi.

İŞÇİLER HAKLARINI KULLANAMIYOR

Türkiye’deki işçi ve emekçi kesimlerinin insan olmaktan kaynaklı haklarını kullanamaz hale geldiklerini kaydeden Beko, “Ancak bugün baktığınızda bu topraklarda milyonlarca taşeron işçi kadro bekliyor. 10 milyona yakın işsiz arkadaşlarımız var. Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’nın birinci dünyanın ise üçüncü ülkesi konmandadır' şeklinde konuştu.

Güç birliği olarak Türkiye’nin karanlık tablosuna karşı mücadele edeceklerini söyleyen Beko, “Biz bu ülkenin OHAL ile değil, diktatörlerle değil,  bu ülkenin demokratik bir ülke, olabilmesi için biz bir araya geldik. Bizim derdimiz demokrasi, eşitlik, adalet, laiklik, barış, kardeşlik ve özgürlük. Bu saydığım terimleri hayata geçirene kadar biz bu kurumlar ve kuruluşlar ile yan yana omuz omuza mücadelemizi devam ettireceğiz' diye konuştu.

Dünyaya barışın gelmesi için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Emek Demokrasi İçin Güç Birliği ile birlikte alanlarda olacaklarını aktaran Beko, “Bizim görevimiz işçilerin her türlü haklarını hukuklarını korumak ve kollamaktır. Ama Türkiye’de yaşananları görmezden gelemeyiz. Birlik ve beraber olmaktan başka çaremizin olmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Önümüzdeki günlerde mevcut AKP hükümetine karşı biz toplumsal çatışmadan yana olmadığımızı göstereceğiz' diye konuştu. 1 Eylül’ü işaret eden Beko, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nden önce ülkemizde barış çığlıklarını atacağız. Ortadoğu’da kalıcı barışın olması için çığlıklarımızı sloganlarımızı demokratik bir şekilde haykıracağız' dedi. 

(Ankara-DİHA)

İlgili Haberler

Güncel

Ünlü iş adamı Beşiktaş'ta öldürüldü

Güncel

'Hrant'ın komşuları Şişli'yi neden terk ediyor?'

Güncel

Almanya, Türk polisinin 'EGM Mobil' uygulamasına inceleme başlattı

Güncel

Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran kişinin Suriyeli olduğu iddiası yanlış çıktı

Güncel

Mısıroğlu, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'a da 'Serseri ve Pez*venk' demişti!

Güncel

Sait Yılmaz | Gizli Bilimler ve Görünmeyen Dünya...

Güncel

Elektriği kesilen Yavuz Selim Cami'nin aboneliği iptal edildi

Güncel

Yunanistan'dan çıplak gönderilen göçmenler anlattı: Demir çubukla dövdüler

Güncel

Canice öldürülen müzisyen Deniz Değer davasında karar

Güncel

Atatürk büstüne saldıran çarşaflı kadın hakkında karar çıktı

Güncel

15 yaşındaki çocuğa camide istismarda bulunan imam tahliye edildi

Güncel

80 yaşındaki annesini bakanlığın kapısına bırakıp gitti