darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Güvercinler okuma yeteneğine sahip

Aşamalı eğitim yoluyla, kuşlar besin ihtiyaçlarını tahıl ambarlarından sağlamayı, biçimleri kavramayı, hatta kelimeleri öğrenmeyi bile başardılar.

18 kuşun içinden parlak zekaya sahip 4 kuş, sekiz aylık bir eğitim sonunda dört harf içeren kelimeleri anlam ifade etmeyen kelimelerden ayırt edebiliyorlardı. Hatta bu kuşlar, Türkçe’de “çok' anlamına gelen “very' kelimesi ile “vrey' kelimesi gibi; doğru hecelenmişler ile harfleri değiştirilmişleri bile ayırt edebildiler.

Çalışmayı kaleme alan kişiler bu aşamada şu sözü söylemekteler: “Güvercinlerin bu konudaki performansını okuma yazma bilmeyen insanlarla değil okur yazar seviyesine ulaşmış insanlarla kıyaslamak daha yerinde olur.'

Deneyin sonunda güvercinler, 26 ila 58 kelimeyi birbirinden ayırt edebilir hale gelmişlerdi. Neyse ki “dünya' veya “hükmetme' kelimeleri bu 58 kelime arasında değildi.

Kültür veya dil fark etmeksizin okuma eylemi beynimizde VWFA'yı (görsel kelime işleme alanı) harekete geçirmektedir. Fakat beynimizin yazılı kelime alanı günümüzden yaklaşık 5 bin 400 yıl öncesine kadar henüz bir gelişme göstermemişti. Yani, okuma kapasitesinin canlılarda evrim yoluyla geliştiğini söyleyememekteyiz.

Öyleyse nasıl okuyoruz? Bir başka merak uyandıran olasılık ise beynimizdeki VWFA kısmının görsel uyarım yoluyla nöronlarla öğrenilerek oluşan bir nöronal geri dönüşümün ürünü olduğu yönündedir; bu görsel uyarımlar başlangıçta beynimiz tarafından kodlanmak için evrilmiş görsel objelerden oldukça farklılık göstermektedir. Bu varsayım konuyu primatlara kadar götürmekte hatta primatların ortalama bir güvercinden daha zeki olduklarını ileri sürüyor.

İlgili Haberler

Yaşam

Ordu'daki selde bin 100 ton fındık zarar gördü

Yaşam

Rihanna'nın evinin alarmı çalınca polisler seferber oldu: Helikopter bile yolladılar

Yaşam

Van'da Urartulara ait bulguya rastlandı

Yaşam

Tarihi şehirde Osmanlı dönemine ait eserler bulundu

Yaşam

Meteoroloji uyardı: 5 ilde sağanak yağış

Yaşam

Aksaray'da mera yangını: 20 dekar ağaçlık alan zarar gördü

Yaşam

Gelini baba evinden vinçle aldılar!

Yaşam

Başına beton parçası düşen turist ağır yaralı

Yaşam

İstanbul'da toplu ulaşım bayramda yüzde 50 indirimli olacak

Yaşam

Tatilcilere orman yangını uyarısı

Yaşam

Atatürk ve Galata köprüleri trafiğe kapatılacak

Yaşam

İstanbullular dikkat: Bazı yollar trafiğe kapatılacak