Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Işık Koşaner de FETÖ'nün yükselişinde AKP'ye işaret etti!

Genelkurmay eski Başkanı istifasının ardından ilk kez Meclis Darbe Komisyonunda konuştu. Koşaner YAŞ kararlarıyla attıkları subaylar için 'namaz kılan atılıyor', 'içki içmeyen atılıyor' gibi propogandaların yapıldığını hatırlattı.

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olan ve 2011 yılında, devam eden Ergenekon, Balyoz gibi davalara tepki olarak kuvvet komutanlarıyla birlikte istifa eden Işık Koşaner’i dinledi. İstifasının ardından ilk kez konuşan Koşaner, kendi döneminden sonraki Yüksek Askeri Şûrâ için “Tutuklu askerlerin emekli edilmesini benden isteyeceklerdi. İleride başımıza gelecek felakete ortak olmadım ama engel olduğumu da söyleyemem' dedi.

'FET֒nün eylemlerinin suç olarak tanımlanmadığı bir dönemde görevde olduğunu hatırlatan Genelkurmay eski Başkanı “Tedirgindik, takip ediyorduk ama yapılacak bir şey yoktu. Yapılacak tek şey ilgili makamlara bildirimde bulunmaktı' dedi.

TSK’nın neden kendisini korumadığı yönündeki sorulara da yanıt veren Koşaner, “Bize gelen tüm bilgiler MİT’ten ve emniyetten gelen bilgilerdi. Oradan gelen bilgilere göre eğer tahkik edebiliyorsak bu personelin TSK ile ilişiğini kesiyorduk, bilgiye, belgeye dayandırarak. YAŞ kararlarıyla personel çıkarılması, bazı kesimlerce yanlış yorumlanarak sanki namaz kılan atılıyor, içki içmeyen atılıyor gibi propogandalar yaparak YAŞ faaliyetlerimiz engellenmeye başlandı. Böyle şahısların TSK’dan çıkarılmasını engellemeye çalıştılar' diye konuştu.

'TSK GÖZ GÖRE GÖRE TASFİYE EDİLDİ’

Cemaat mensuplarının sahte bilgi ve belgelerle açılan davalarla yetkili makamlara geldiğini ve TSK’nın göz göre göre tasfiye edildiğini söyleyen Koşaner, “O dönem sayısız davalar yürütülmekteydi ve bu davaların bir planın parçası olduğu ayan beyan tarafımızdan bilinmekteydi. Amaçları TSK’nın itibarını sarsmak ve istedikleri personeli TSK’dan uzaklaştırmaktı' dedi. Davalardaki hukuksuzlukların ilk andan beri farkında olduklarını belirten Koşaner “yargıya müdahale ettiler olmasın diye sesimizi yükseltmedik. Ama ilgili makamları bıkmadan usanmadan uyardık' dedi.

“Suçsuz olduğundan emin olduğumuz insanlar hürriyetlerinden mahkum bırakılıyor, istikballeri karartılıyor, yerleri, başkaları gelsin diye boşaltılıyordu' diyen Koşaner tutuksuz yargılama için girişimlerde bulunduğunu ancak bu girişimlerden sonuç alınamadığını şu sözlerle anlattı: “Tutuksuz yargılama yapılabilirse sanıklar görevlerinin başında olacak, normal usullere göre terfi eden edecek etmeyen etmeyecekti. Boş kadrolar olmayınca yerlerine de birileri gelmeyecekti. Yetkili makamlar nezdinde tutuksuz yargılamanın sağlanması için elimden geleni yaptım. Amacı anlatma gayreti içinde oldum, sanıyorum anlattım ama belirgin bir destek sağlayamadım. Adını hatırlayamadığım bir kanunda tutuksuz yargılama yapılır düzenlemesi yapılacaktı 1 saat sonra basına 'askerlere özel muamele yapılıyor’ diye yansıttılar ve değişiklik geri çekildi'.

İstifa etmeseydi yapılacak Askeri Şura’da kendisinde tutuklu askerlerin emekli edilmesini isteyeceklerini belirten Koşaner, “İleride başımıza gelecek felakete ortak olmadım ama engel olduğumu da söyleyemem' ifadesini kullandı.

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul çocuk hakları için mavi ışık yaktı

Güncel

FETÖ'nün 'askeri mahrem yapılanmasına' operasyon: 8 gözaltı

Güncel

Uçağın düşme nedeni belli oldu

Güncel

Suriye'de suikast düzenleyen IŞİD'li Trabzon'da yakalandı

Güncel

FETÖ'den tutuklu eski Yargıtay üyesi 'yine' tahliye edildi

Güncel

Türkiye, dünyada en fazla mayın bulunduran 3. ülke

Güncel

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Güncel

Yasin Börü davasında önemli gelişme

Güncel

Emniyet Genel Müdürü: TOMA sayısını yüzde 77 artırdık

Güncel

KPSS davasında 8 sanığa hapis cezası

Güncel

İstanbul Havalimanı'nın film çekim tarifesi belli oldu

Güncel

AKP iktidarı dönemimde kadın cinayetlerinde yüzde 392 artış yaşandı!