Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

İşte gözaltına alınacak 42 gazetecinin listesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından '15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada kapsamında aralarında Gazeteci Nazlı Ilıcak'ın bulunduğu 42 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca FETÖ / PDY örgütünün medya ayağına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 42 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep edildi. Talebi değerlendiren İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
DARBE girişimiyle ilgili haklarında yakalama kararı çıkarılan aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 kişiden 5'i gözaltına alındı. İsimler şöyle: Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyit Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar.

Soruşturmayı İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü yürütüyor. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonlar sürüyor.

NAZLI ILICAK BODRUM'DA ARANIYOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı' nın yürüttüğü darbe girişimi soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen gazeteci Nazlı Ilıcak, için güvenlik güçleri Bodrum' da harekete geçti. Nazlı Ilıcak' ın ilçede olduğunun tespit edilmesi üzerine Güvercinlik' teki evinde arama yapıldı. Ancak şuana kadar yapılan aramalarda Nazlı Ilıcak' a ulaşılamadı.

 

HAKKINDA GÖZALTI KARARI OLANLAR NE DEDİ?

Abdullah Kılıç: Cemaatle, parelelle, FETÖ ile ilgim ilişkim yoktur ve olmaz. Şehir dışındaydım, haberi alır almaz yola çıktım. Hukukun üstünlüğüne inanıyorum. İnsanlık onurum, masumiyetim ve özgürlüğüm Türk adaletine; mesleki onurum da meslektaşlarıma emanettir. En kısa zamanda görüşmek üzere... 

'Yüzde On-Adil Düzenden Havuz Düzenine’ ve '17 Aralık-Sıfır Noktası’ kitaplarının yazarı Ahmet Dönmez: Gözaltı listesinde ben de varmışım. Polisler eve gelmiş. Dağıtmamışlar sağolsunlar. Darbeyle zerre kadar ilgisi olanı Allah kahretsin. Hakkımdaki gözaltı kararı gerçekten darbeden dolayı mı yoksa dönemin başbakanına sorduğum o soru ve yazdığım kitapların intikamı mı alınıyor?' diye sordu. Dönmez daha önce yine Twitter’dan “Soru şu: RTE, normalde yapmayı istemeyeceği şeyleri sırf darbeye maruz kaldığı için mi yapıyor yoksa hep istiyordu da gerekçesi mi yoktu?' diye sormuştu. 

Bülent Mumay Twitter üzerinden “Üyesi olduğum tek örgüt budur. Ne başka örgüt bilirim, ne başka meslek. Savcılığa gidip yüz yüze de anlatacağım.' diyerek Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Kartı’nın fotoğrafını paylaştı. 

Emre Soncan: Sabaha karşı evime polis girmiş. Hakkımda gözaltı kararı varmış. Bursa’dayım. Şimdi Emniyet’e gidiyorum. Aydınlık günlerde görüşmek ümidiyle... 

Fatih Akalan: AKP’nin OHAL yargısının gözaltı listesinde ben de varmışım. “Alo Fatih' olmamanın mutlaka bir bedeli olacaktı. Elbet bu günler geçecek.

Fatih Yağmur: Hakkımda gözaltı kararı verilmiş Sabah'ın yayınladığı listeye göre. İşsiz bırakılmakla cezalandırmak yetmedi sanırım. Telefonlarımı vs kapattım. OHAL bitene kadar teslim olmayacağım. 

Haşim Söylemez: Ülkeye demokrasi geliyor!!!!!

Kamil Maman: Benim gazetecilerin gözaltı listesinde cadı avında olmamın tek nedeni 17 Aralık öncesi Rıza Sarraf hakkında hazırladığım haberimdir. Gözaltı listesindeki gazetecilerin çoğu 17/25 Aralıktan sonra haber yapan, yazı yazan kişiler. Cadı avının dik alası bu. Erdoğan kendini devlet sanıyor. Bütün diktatörlerde bu ruh hali vardır. Normaldir. Devlet Erdoğan değildir. Bunu bir gün iyi anlayacak... Kendi ayarladıkları 13. Ağır Ceza Mahkemesinde paralel safsatasında yargılanıp beraat etmiş biriyim. Saçmalık bunlar.

Turan Görüryılmaz: Gözaltına alınacak gazeteciler listesi yayınlamışlar... Ben de varım. Gazetecilik dışında tek bir faaliyetim olmadı. Yazık.

Ufuk Şanlı: Görülen o ki , 17/25 Aralık hakkında yazıp çizen, konuşan gazeteciler hakkında gözaltı kararı çıkarılmış. Haliyle listede benim de adım var. 15 yıl aktif gazetecilik yaptım. 10 aydır işsizim. Şunu bilmenizi isterim, hayatım boyunca gazetecilik dışında bir işim ve faaliyetim olmadı. Demokrasiye inanırım. Bunun dışında söylenen ve yazılan hiçbir şey beni ifade etmez, söylenenlere de itibar etmeyiniz...

TEPKİLER ARTIYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası da gazeteciler için verilen gözaltı kararına tepki gösterdi ve “42 gazeteci hakkında yakalama kararı çıkartılmasını protesto ediyoruz. Darbecilerle uğraşın, gazetecilerle değil. #GazetecilikSuçDeğildir' dedi. 

IPI: Gazetecilere gözaltı uygulamasından endişeliyiz

6 saat önce

Paylaş
[Darbe girişimi sonrasında operasyonlar sürüyor] Image copyrightDENIZ TOPRAK - EPA
Image captionDarbe girişimi ardından çok farklı kesimlerden binlerce kişi gözaltına alındı

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye'de 42 gazeteci hakkında verilen gözaltı emrini kaygıyla karşıladığını bildirdi.

IPI yetkilisi Steven M. Ellis "Bunun gazetecileri hedefleyen gözaltıların sadece birinci dalgası olmasından endişe ediyoruz" dedi ve son gelişmelere bakıldığında darbe girişimi ardından yürütülen bastırma harekatının giderek daha fazla bir cadı avına benzemeye başladığını söyledi.

Ellis "Türkiye'nin uluslararası müttefiklerini demokrasiyi savunma adına işlenen insan hakları ihlallerine göz yummamaya çağırıyoruz" dedi ve buna ses çıkarılmaz ise otoriterleşme ve cezasızlığa davet çıkarılmış olacağını, bunun da Ortadoğu'da istikrarı daha da bozmaya yarayacağını kaydetti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşunun Doğu Avrupa ve Orta Asya masası şefi Johann Bihr ise son gözaltıların ardından yaptığı yazılı açıklamada "Kimse Türk hükümetinin darbe girişiminin ardından anayasal düzeni yeniden sağlama çabasına karşı çıkmıyor. Ancak yüzlerce vatandaşın canlarını feda ettiği demokrasi, temel özgürlüklerin üzerinden geçerek korunamaz" dedi.

Bihr, basın kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik başlatılan yasal süreçleri 'emrivaki ve kitlesel' olarak tanımlarken gözaltılar için de "Basını hizaya çekmek için yürütülen bir intikam" dedi.

İŞTE GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER: 

Abdullah Abdulkadiroğlu, Abdullah Kılıç, Ahmet Dönmez, Ali Akkuş, Arda Akın, Ayşe Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Bülent Mumay, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cevheri Güven, Cihan Acar, Cuma Ulus, Emre Soncan, Ercan Gün, Erkan Akkuş, Ertuğrul Erbaş, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Haşim Söylemez, Hüseyin Aydın, İbrahim Balta, Kamil Maman, Kerim Gün, Levent Kenez, Mahmut Hazar, Mehmet Gündem, Metin Yıkar, Muammed Fatih Uğur, Mustafa Erkan Acar, Mürsel Genç, Selahattin Sevi, Seyid Kılıç, Turan Görüryılmaz, Ufuk Şanlı, Ufuk Emin Köroğlu, Yakup Sağlam, Yakup Çetin. 

1469430133-comtx5lxyaawtz-.jpg

İlgili Haberler

Medya

Fatih Altaylı, Adnan Oktar'a kızgın: Bana bir daha mektup yazma

Medya

Gazeteci Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı

Medya

Kürşat Bumin hayata veda etti

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız

Medya

Can Ataklı'dan 'Hüsnü Mahalli' tepkisi!

Medya

Akit'i 10 Kasım'da mide ağrısı tutuyor... Yine aynısını yaptı!

Medya

Ahmet Hakan: Ben seni hayli geç keşfettim Atam

Medya

2019 YKS tarihleri açıklandı

Medya

Gazeteci Sedat Sur'a hapis cezası verildi

Medya

Habertürk'te 'kadına yönelik şiddet' programına kadın düşmanı konuklar

Medya

Fatih Tezcan'dan medyayı karıştıracak iddia... Cevap gecikmedi!

Medya

Evrensel, Binali Yıldırım ve oğluna 10 bin TL tazminat ödeyecek