darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

"Kadınlar şiddet ve işsizlik sarmalında"

Bingöl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yaptığı açıklamada AKP ile kadınların hem çalışma hem de sosyal yaşamının birçok zorlukla karşılaştığına dikkat çekti.

Türkiye’de çalışan kadınların yarısının kayıt dışı olarak çalıştığını belirten Bingöl, kayıt dışı çalışmanın güvencesizliği tetiklediğini ve çalışma yaşamında kadınları güvencesizlik kıskacına ittiğinin altını çizdi. Son iki yılda sigortalı çalışan 40 bin kadının işten çıkarıldığını ve OHAL ile birlikte kadın istihdamında ciddi gerileme yaşandığını vurgulayan Bingöl, “Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma düzeyi, AB ve OECD ülkelerinin çok altında. 2016 yılında kadınların iş gücüne katılma oranı ülkemizde yüzde 32,5 oranındayken; bu oran AB ve OECD’ye üye ülkelerde neredeyse bunun iki katı. Yani ülkemizde 100 kadından sadece 30’u çalışıyor ve çoğu da güvencesiz, kayıt dışı şekilde istihdam ediliyor' dedi.

AKP’nin şiddet sarmalı ve erkek egemen toplum yapısını beslemesinin yanı sıra, neoliberal ekonomi politikaları ve muhafazakar toplum yapısını pekiştiren politikalarıyla kadınları eve hapsettiğine değinen Bingöl, “Kadınların iş gücüne katılım verileri AKP’nin kadın istihdamına yönelik politika üretemediğinin en açık örneğidir. Kadınları eve hapseden; çalışan, üreten kadın emekçilerimizi desteklemeyen AKP, kadınlara sadece 'anne’ rolünü vermekte, toplumun diğer tüm alanlarında ise erkek egemenliğini arttırıcı politikalar izlemektedir' dedi.

CİNSİYETE DAYALI AYRIMCILIK AKP’NİN ÖTEKİLEŞTİREN POLİTİKALARININ SONUCU

40 milyonluk kadın nüfusunun 20 milyonunun iş gücüne katılamadığını belirten Bingöl, emek politikalarında sürdürülen bu anlayışın kadınların sosyal yaşamında da etkileri olduğuna ve kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekti. “Kadınlarını istihdam edemeyen ve şiddete teslim eden AKP, kız çocuklarını da istismarlardan ve çocuk evliliklerinden maalesef koruyamamaktadır. 2016 yılında 328 kadın erkekler tarafından katledilirken bu sayı 2017 yılında 409’a çıktı. OHAL en çok kadınları vurdu. AKP iktidarı ile kadınlar ya “iş' ya “eş' cinayetlerine kurban gitmekte; cinsiyete dayalı ayrımcılık AKP’nin ötekileştiren politikalarının sonucu olmaya devam etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kadınların toplum, aile, çalışma ve siyasal hayattaki yerinin güçlendirilmesi için çalışmak partimizin tarihsel rolüdür.'

İlgili Haberler

Güncel

Emre Kınay'dan Adrasan'da çöp tepkisi

Güncel

Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı

Güncel

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Güncel

UNESCO: Türkiye'de 18 dil tehlikede!

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı