darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Kafka savaşının kazananı İsrail Ulusal Kütüphanesi oldu

SoL'da yer alan habere göre, İsrail Ulusal Kütüphanesi, ünlü yazar Franz Kafka ve arkadaşı Max Brod'un bugüne kalan yazı ve belgelerini alma hakkını kazandı.

Hikâyenin en başı bugün çokça biliniyor. Kafka ile Brod, 1902 yılında Prag'daki Charles Üniversitesi'nde tanıştı ve daha sonra yakın arkadaş oldu.

Kafka, 1924 yılında tüberkülozdan ölmeden önce, yazılarını ve belgelerini Brod'a verek ondan yakmasını istemişti. Ancak Brod, arkadaşının isteğini yerine getirmeyerek Dava, Şato, Amerika romanlarını yayımlamıştı.

İsrail ile ilgili kısım bundan sonra başlıyor. Yahudi olan Brod ve eşi Elsa, Nazilerin Prag'ı işgali üzerine 1939'da Tel Aviv'e göçtü ve Brod, Kafka'nın bıraktığı belgeleri de kendisiyle birlikte götürdü.

Elsa'nın 1942'deki ölümünün ardından Max Brod, Filistin'de yaşayan Otto ve Esther Hoffe isimli Yahudi çiftle yakınlaştı, Esther'i kişisel sekreteri yaptı.

Brod, 1968 yılında öldüğünde kendisine ve Kafka'ya ait belgeleri Hoffe'ye bıraktı. Ölmeden önce, bu belgeleri, tercihan İsrail Ulusal Kütüphanesi'ne bağışlamasını istedi.

Ancak nasıl Brod arkadaşı Kafka'nın isteğine uymadıysa, Hoffe de Brod'un isteğine uymadı ve "Dava"nın elyazmasını 2 milyon dolara Alman Edebiyat Arşivi'ne sattı.

Hoffe, 2007'deki ölümüyle, kalan belgeleri iki kızına, Ruth Wiesler ile Eva Hoffe'ye bıraktı. Ertesi sene, kızkardeşler belgeleri satmak istediklerinde, İsrail Ulusal Kütüphanesi'nin muhalefeti ile karşılaştılar.

Kütüphane'nin temel argümanı, Brod'un 1961 yılında, belgelerin İsrail Ulusal Kütüphanesi'ne bırakılmasını istediğiydi.

Yedioth Ahronot'taki habere göre kızkardeşler, belgeleri Marbach'taki Alman Edebiyat Arşivi'ne satmakta ısrar edince, yasal savaş başladı. 2008 yılından bu yana süren davayı, geçen Pazartesi günü İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı.

Ancak 1950'li yıllarda, Kafka'nın elyazmalarının çoğu varisleri tarafından Oxford Üniversitesi'nin Bodleian Kütüphanesi'ne transfer edilmişti. Bu nedenle, Hoffe kardeşlerin elinde bulunan metinlerin içeriğinin tartışmalı olacağı söyleniyor.

Kütüphane'deki kolleksiyonların müdürü Dr. Aviad Stollman'a göre, "Kafka belgeleri"nde yer alan belgelerin çoğu Brod'a, çok azı ise Kafka'ya ait.

 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Cem Karaca'ya saygı konseri

Kültür Sanat

Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık!

Kültür Sanat

50 bin toplu iğne ile hayat bulan tablolar

Kültür Sanat

Edremit'te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem'le dayanışma

Kültür Sanat

Ara Güler Müzesi açıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın 'Şişko Nuri'si yoğun bakımda

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti