Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

Kazakistan'a 'Hayır'lı olsun eylemi

Platform üyesi bir grup, Bakırköy’de bulunan Kazakistan Başkonsolosluğu’nun önüne “Güçlü Meclis, Kazakistan’a 'Hayır’lı olsun' yazılı bir çelenk bırakarak “başkanlığa hayır' mesajı da verdi.

“Başkanlık sistemine hayır' kampanyası yürüten Güçlü Meclis Platformu, sosyal medyayı sallayan Gambiya eyleminin ardından yeni bir eyleme daha imza attı. Geçtiğimiz hafta Gambiya’da seçimi kaybeden başkanın koltuğunu bırakmamasını eleştiren platform üyeleri, bu kez de Kazakistan’daki siyasi gelişmeler üzerinden Türkiye’deki anayasa değişikliğini eleştirdi. Sabah saatlerinde Kazakistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde buluşan platform üyeleri, “Türk dünyasının aksakalı 'Güçlü Meclis’ diyor', “Herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine', “Güçlü Meclis, Güçlü Kazakistan', “Darısı başımıza',  “En iyisini yaptınız valla!', “Güçlü Meclis, Ata yurdu Kazakistan'a hayırlı olsun', yazılı dövizler taşıdı.

unnamed-(1)-132.jpg

'HERKES GİDER MERSİN'E…’

Platform üyeleri yaptıkları açıklamada Kazakistan’ın meclisin güçlendirilmesi yönünde karar aldığı günlerde Türkiye’de meclisin işlevsizleştirilmeye çalışıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Gücün cumhurbaşkanında toplanmasının istikrar getireceği iddiasını dillendirenlere sesleniyoruz: Zahmet etmeyin, bakın burada denenmişi var.

Atalarımız 'Herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine’ demişler. Ata yurdumuz, atalarımızın bu hikmetli sözünden feyz almış olmalı ki Türk dünyasının aksakalı Nazarbayev'in de söylediği gibi 'dünyanın değiştiği’, demokrasinin geliştiği bu çağda, böyle bir değişikliği uygun bulmuş.

Bizler, Güçlü Meclis Platformu olarak herkesin Mersin'e gittiği bu dönemde, tersine gitmemek gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, "güçlü meclisin", parlamenter sistemin Kazakistan'a HAYIRlı olmasını diliyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nı kazanan da bu meclistir, birçok kez darbelere göğüs geren de bu meclistir. Bu yüce meclis daha fazla değeri hak ediyor. Darısı başımıza'

unnamed-169.jpg

YETKİLERİNİ MECLİS'E DEVREDİYOR

Açıklamada Kazakistan’ın Cumhurbaşkanının yetkilerini azaltarak parlamenter demokrasiyi güçlendirmek adına yaptığı hazırlıklar hatırlatılarak, “Türkiye, Meclis'in yetkilerini Cumhurbaşkanına devreden bir anayasa değişikliğini tartışırken, ata yurdu Kazakistan'dan da tam aksi yönde bir haber geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, sistemin daha demokratik bir hale gelmesi için kendi yetkilerini Meclis'e devretmeye hazırlandığını açıkladı. Bu değişiklik ile Kazakistan'da 'güçlü Meclis’ öne çıkacak, böylece meclisin etkinliği ve görevi artırılarak, ülkede daha demokratik bir ortam sağlanacak' denildi.

'GERÇEK İSTİKRAR'

Nazarbayev’in “Cumhurbaşkanı, sadece devletin değişik birimleri arasında 'hakem’ görevi görmelidir. Teklif ettiğim reform kuvvetlerin ciddi biçimde ayrılması ve siyasi sistemin bütününün demokratikleştirilmesidir' sözlerinin de anımsatıldığı açıklamada, “Ata yurdunda bunlar yaşanırken, güzel ülkemizde ise Meclis'in yetkilerinin sınırlandırıldığı herkesin malumu. Üstelik gücün tek elde toplanmasından başka bir anlam ifade etmeyen bu değişikliğin 'istikrar’ getireceği iddia ediliyor.  Oysa anlaşılıyor ki yıllarca bu sistemi deneyen Kazakistan, gerçek istikrar için gücün tek bir kişide toplanması yerine, halkın temsilcilerine dağıtılması gerektiği sonucuna varmıştır' ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haberler

Güncel

AB onayladı! İşte yeni vize ücretleri

Güncel

Döneminde iki tren faciası yaşanan TCDD Genel Müdürü görevden alındı

Güncel

En çok kitap okuyan hükümlü eşiyle görüşecek

Güncel

NASA, komik, hikaye anlatıcı astronotlar aradığını açıkladı, Cem Yılmaz yanıt verdi

Güncel

250 bin TL'ye mal olan saat kulesi günde iki kez doğruyu gösteriyor

Güncel

Beşiktaş'taki terör saldırısı davasında mütalaa açıklandı

Güncel

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Güncel

Burberry tasarımı için özür diledi

Güncel

Rasim Ozan Kütahyalı'ya hapis şoku!

Güncel

Hatay'da 4,7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

Güncel

Adana'da 5 yaşındaki çocuğa haciz geldi