Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

İstiklal Caddesi'nde inanılmaz görüntüler! Mağaza kepenk kapattı...

Melih Gökçek'ten skandal bir tecavüz açıklaması daha

Kılıçdaroğlu: AKP, kaset komplosunun parçası!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetelerin Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelerek 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası yaşananları değerlendirdi.BirGün'den Yaşar Aydın'ın aktartığına göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar ana başlıkları ile şöyle:

SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE HDP'YE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Terör Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri. Bu konuda AKP hükümetine hep destek olduk. Bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz. Terörle mücadele kararlılıkla sürmeli. Bununla birlikte artık sineklerle uğraşmayı bırakmalı, bataklığın kurutulması ile uğraşılmalı. Terörü besleyen ekonomik, siyasal, hukuki, etnik bir dizi alan var. Bu alanlara dair kalıcı çözümler üretilmeli. Bu konuda TBMM çatısı altında bulunan partilere büyük görev düşüyor. Sorun burada masaya yatırılmalı. Partilerin dışında da STK’lerle, uzmanlarla da tartışılmalı kalıcı çözüm konusunda adımlar atılmalı.

Kürt sorununun çözümünde HDP’ye önemli görev düşüyor. Altı milyon insanın oy verdiği bir parti. Şiddete ve teröre karşı ortak mücadele etmeliyiz, HDP net bir tutum sergilemeli. Yasal ve meşru bir parti olarak sorunun TBMM’de çözülmesinin parçası olmalı.

KÖKLÜ DÖNÜŞÜMLER OLMAMALI

15 Temmuz darbe girişiminde bulunan örgütle ve zihniyetle mücadeleye devam etmeliyiz. TBMM’de ilk günden bu yana verilen görüntü çok önemli. Bu görüntünün muhafaza edilmesi gerekir. Bunda da temel görev Erdoğan ve AKP’ye düşüyor. Ne kadar samimi olduklarını göreceğiz. 15 Temmuz öncesi gibi davranmamaları gerektiğini düşünüyorum. OHAL boyunca Meclis açık olmalı ve KHK’ler tartışılmalı. Biz tüm hazırlığımızı yaptık. AKP bundan kaçarsa samimiyetlerinde problem var demektir.

Türkiye olağanüstü bir dönem yaşadı ve buna bağlı olarak olağanüstü tedbirler alınabilir. Biz 'Bunlar Meclis’e gelirse konuşur, destekleriz’ dedik. Ama hükümet bunu tercih etmedi. OHAL ve KHK’larla süreci ilerletiyor. Bu dönemde alınan kararların devletin yeniden inşa edildiği görüntüsü veren köklü değişimlere yol açmaması gerektiğini söyledik. 'Bu Anayasa’ya da aykırı’ dedik, eleştirilerimizi sunduk. İnceleyeceklerini söylediler. Biz de sözlerine güvendik, bekliyoruz. Bizi ciddiye almayacaklarsa Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz.

DEVLETİ SOYANLAR DARBECİLER GİBİ YARGILANMALI

Biz yıllarca F tipi örgütlenmeye dikkati çektik. AKP öncesine dayanan bu örgütlenmenin AKP döneminde neredeyse devleti ele geçirdiğini görüyoruz. 14 yıllık iktidarları boyunca cemaatle birlikte onlarca ortak suça imza attılar. Şimdi çıkıp kimse 12 yılı aklayıp 'Milat 17-25 Aralık’tır’ diyemez. Bu konuda çok net ifade ediyoruz, devleti soyanlar da tıpkı darbe girişiminde bulunanlar gibi yargılanmalı.

Darbe girişimi ve öncesinin tüm sorumluları yargı önüne çıkmalı. Anlıyoruz ki bir dizi hukuksuzluk yapıldı. Elbette bu hukuksuzlukları işleyenler suçludur ve yargılanmalıdır. Ama aynı zamanda bu hukuksuzluklara göz yuman, yol veren, onlara olanak sağlayanlar da yargılanmalıdır. Kimse bu işin siyasi sorumluluğundan kaçamaz.

DIŞ POLİTİKA 180 DERECE DEĞİŞMELİ

Bugünlerin en çok konuşulan konularından biri dış politikada eksen kayması. Eksen mi bıraktılar ki kaysın. Biz 'Dış politikada 180 derecelik bir değişim gerekli’ dediğimizde bize 'Esad yanlısı’ dediler, şimdi kendileri yapıyor. Ama bunu da bir başka yapıyorlar. İsrail anlaşması tam bir teslimiyet anlaşması. 20 milyon dolara tüm itibarımız yerle bir edildi. Biz Rusya’dan özür diledik, İsrail’den bir özür bile yok. Başta Suriye politikası olmak üzere dış politikamız değişmeli.Ama bu değişim sözde kalmamalı, hatalar tekrar edilmemeli.

Komşumuzda yangın çıktı biz o yangını söndüreceğimize benzinle gittik. TIR’larla silah gönderdik. Çatışmanın tarafı olduk. Bugün bunun yanlış olduğunu görüyoruz. Ama hatalarımıza devam ettiğimizi düşünüyorum. Birkaç gün önce silah yardımının devam ettiğine dair bilgiler geliyor. Buna bir an önce son vermeliyiz. 'İnsani yardım’ dedik silah çıktı, tüm dünyaya yakalandık.

GAZETE KAPATMA KABUL EDİLEMEZ

Bugünün dünyasında gazete kapatmak, gazeteci tutuklamak anlaşılamaz bir tutum. Elbette suç işleyen gazeteci olsa da yargılanabilir. Ama bunu hukuk çerçevesinde yaparsınız. Gazete kapatarak, gazetecileri tutuklayarak yapılamaz. Ortada hiçbir mahkeme kararı olmadan yapılanları dehşet verici buluyorum.

AKP KASET SÜRECİNİN PARÇASI

Toplantıda Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı'ndan el çektirilmesine neden olan kasetler de gündeme geldi. Kılıçdaroğlu bu konuda şunları söyledi: “Bunun bir komplo olduğunu biliyoruz. Sayın Baykal ile başka siyasilere de yapıldı. Savcıların belli bir yol katettiğini de biliyoruz. Bir an önce açığa çıkmalı. Ama aynı zamanda bilip de susan siyasetçiler de sorgulanmalı. Dönemin Başbakanı (Erdoğan) kaseti izledi. İki kişi ona bilgi verdi. Hatta aralarından birinin Başbakan’a 'iki gün sonra daha net görüntüler olacak’ dediğini ben duydum. Elbette bu kumpası kuranlar yargılanmalı. Ama aynı zamanda iki gün sonra gelecek daha net görüntüleri bekleyen, buradan siyasal sonuçlar çıkarmayı umanların da bu sürecin parçası olduğu unutulmamalı.'

İlgili Haberler

Politika

CHP'de Ankara için yeni bir isim gündeme geldi

Politika

İşsizlik rakamları açıklandı

Politika

CHP'den Erdoğan'a yanıt: Sokaktan diktatörler korkar

Politika

Nagehan Alçı: Mustafa Sarıgül beni aradı...

Politika

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Politika

Yılmaz Polat | Trump Gülen'i iade eder mi?

Politika

AB'den Türkiye'ye operasyon mesajı: Tek taraflı adımlardan endişeliyiz

Politika

Rusya'dan Türkiye'ye Kırım uyarısı: Aşırı unsurları desteklemeyin

Politika

ABD'li yetkiliden Türkiye'ye Kıbrıs tehdidi: ABD işin içindeyken...

Politika

CHP'li Tekin: Erdoğan'ı ayakta kandırmışlar

Politika

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a Cemal Kaşıkçı sorusu!

Politika

Erdoğan tehditlerini bugün de sürdürdü: Gereğini de yaparız!