darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Lavrov: PYD'nin davet edilmesini bir tek Türkiye bloke ediyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, pazartesi Cenevre'de yeniden başlaması planlanan Suriye görüşmelerine Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) katılması için BM'ye çağrıda bulundu.

Lavrov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın bu yönde bir karar alacağına inandığını belirterek, “Bu grubun katılımı olmadan görüşmelere başlanması, uluslararası toplumun zayıflığının bir işareti olacaktır' diye konuştu.

Lavrov, Suriye'de anayasal reform ve seçimlere hazırlık amacıyla yeni bir hükümet yapısı oluşturmak üzere yürütülen görüşmelerin Kürtler olmadan gerçekleştirilmesinin 'Suriye'de yaşayan büyük ve önemli bir grubun hakları açısından son derece ciddi bir ihlâl olacağını' savundu.

'Türkiye'nin ültimatomu'

Kürtlerin hem ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon hem de Rusya'nın müttefiki olduğuna ve Suriye nüfusunun en az yüzde 15'ini oluşturduğuna dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı, PYD'yi terörist örgüt olarak gören Türkiye'yi de eleştirdi.

Lavrov, “PYD'li Kürtler'in görüşmelere davet edilmesini bir tek Türkiye bloke ediyor. Bu bir ültimatomdur' diye konuştu.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura cuma günü Rus RIA Novosti haber ajansına verdiği demeçte görüşmeler için 'yeni davetiyeler göndermediklerini' belirtmişti. PYD, Türkiye'nin baskısı üzerine Cenevre'de şubat ayında başlayan ilk tur görüşmelere de davet edilmemişti.

Cenevre'de 14 Mart'ta başlayacak yeni tur görüşmelerin en fazla on gün süreceği ve ilk turda olduğu gibi tarafların dolaylı olarak görüşecekleri açıklanmıştı. Staffan de Mistura, yeni tur görüşmelerde 18 ay içinde seçimlere gidilmesi ve yeni bir anayasa oluşturulması konularına odaklanılacağını bildirmişti.

YMK görüşmelere katılıyor

Diğer yandan Suriye'deki en önemli muhalif grup olarak kabul edilen Yüksek Müzakere Konseyi (YMK), uzun süren istişarelerin ardından Cenevre görüşmelerine katılacağını açıkladı. YMK Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Beşar Esad yönetimiyle bir anlaşmaya varma şansını yüksek görmediklerini belirterek, “Yönetimin suçlar işlediğini ve önümüzdeki aşamada hava ve karada gerilimi tırmandırma peşinde olduğunu biliyoruz' diye konuştu.

İlgili Haberler

Dünya

Barselona'da polis merkezine saldırı: Allahu Ekber sesleri...

Dünya

Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

Sadr, İbadi, Hekim ve Allavi'den 'mezhepler üstü' koalisyon ilanı

Dünya

'Trump, eşi Melania'yı tehdit ediyor' iddiası

Dünya

İşgale devam: ABD Irak'ta kalmayı sürdürecek!

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı