darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Musul sorununu Irak'la çözün bizimle değil

14 Haziran 2014 yılından itibaren IŞİD'in elinde olan Musul'un alınması için Peşmerge ve Irak ordusunun başlatmış olduğu operasyon devam ederken, Peşmerge güçleri operasyonda bazı bölgeleri IŞİD'den kurtardı. Musul operasyonuyla ilgili Sputnik'e konuşan Helgurt Hikmet, operasyonun başarılı bir şekilde gittiğini belirterek, şunları söyledi: "Operasyon kapsamında IŞİD'le çatışmalar devam ediyor. 3 gündür Hazır cephesinde 9 köy IŞİD'den alındı. Şimdi sınırımızı IŞİD'den temizlemeye çalışıyoruz. IŞİD'den aldığımız yerlerden çekilmeyeceğiz çünkü alınan yerler Kürt bölgeleridir. Yakında Başika ve diğer bölgelerde de Musul operasyonu kapsamında harekatlar düzenlenecek. Operasyonlar aşamalı olacak."

'TÜRKİYE MUSUL SORUNUNU IRAK'LA ÇÖZMELİ

YBŞ'nin operasyona katılmayacağını aktaran Hikmet, şöyle devam etti: "Operasyona sadece Irak ordusu, polisi ve Peşmerge güçleri katılıyor. ABD ve diğer koalisyon ülkelerinin askerleri de karadan katılmıyor. Sadece işin teknik boyutu ve hava saldırılarını organize etmek için katkı sunuyorlar. Operasyona Türkiye'nin katılıp katılmaması ile ilgili bir şey diyemeyiz. Biz Kürdistan bölgesiyiz, Irak devleti değiliz. Musul meselesi Irak'ın meselesidir. Operasyona katılmak isteyen Türkiye, bu sorunu Irak hükümeti ile çözmeli. Bu Irak'ın sorunudur."

'SONUÇ ALINMAK İSTENİYORSA PEŞMERGE'YE AĞIR SİLAH DESTEĞİ VERİLMELİ'

Peşmerge güçlerinin Musul operasyonunda 5 kolda yer alacağını dile getiren Hikmet, "Peşmerge güçleri, Musul kent merkezinin içine girmeyecek. Peşmerge'nin Musul merkezine varmasına kimi yerlerde 7 kilometre, kimi yerde ise 20 kilometre mesafe kaldı. İnşallah yakın günlerde diğer mıntıkalar da IŞİD'den alınır. Hazır cephesinde 4 bin Peşmerge yer alıyor. Diğer cephelerde de binlerce Peşmerge yer alacak. Musul operasyonunun başlamasından bu yana 9 Peşmerge savaşçımız şehit oldu birkaçı da yaralandı" dedi. Musul operasyonu için ABD ve koalisyon ülkelerinin Peşmerge güçlerine destekte bulunduğunu ifade eden Hikmet, "Kanada, Almanya ve Fransa bize silah yardımında bulundu. Peşmerge'nin halen ağır silahlarla ihtiyacı var. IŞİD'le mücadelede sonuç alınmak isteniliyorsa Peşmerge güçlerine ciddi olarak ağır silah desteği verilmeli" diye konuştu.

'YARALANAN PEŞMERGELER TÜRKİYE'DE TEDAVİ EDİLECEK'

Irak'ta yaralanan 62 Peşmerge tedavi için Türkiye'ye getirildi Türkiye'nin Musul operasyonunda yaralanan Peşmergelerin tedavisini yapacağını bildiren Hikmet, "Birkaç gün önce Türkiye'nin Erbil Konsolosluğu ile görüştüm. Bana Peşmergelerin tedavisi konusunda yardımcı olacaklarını söylediler. Türkiye, Musul operasyonundan birkaç gün önce IŞİD'le mücadelede yaralanan 62 Peşmerge savaşçısını Ankara'ya götürerek tedavilerini yapmıştı" ifadelerini kullandı. Musul operasyonunda IŞİD'in Suriye'ye kaçtığı şeklinde bilgilerin basında çıktığını ancak bunu henüz teyit edemediklerinin altını çizen Hikmet, IŞİD'in Musul'dan Suriye'ye kaçması için bir yol olduğuna da dikkat çekti.
 

İlgili Haberler

Dünya

Suudi Arabistan kripto para ticaretini yasakladı

Dünya

Beyaz Saray: Trump, Türkiye'ye çok öfkeli

Dünya

Maduro'ya suikast girişiminde flaş gelişme

Dünya

Trump'tan eski yardımcısına hakaret

Dünya

İngiliz bakandan AB'ye 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

Dünya

Şili'de huzurevi yangını: 10 ölü

Dünya

Cumhuriyetçi Ohio Valisi, Trump'a Putin GIF'iyle cevap verdi

Dünya

Çin'den Türkiye'ye flaş çağrı!

Dünya

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Dünya

Şam- SDF görüşmelerinde ikinci tur: İdari formüller ve İdlib

Dünya

Fotoğrafını çekmeye çalışan turisti ısıran su aygırı öldürüldü

Dünya

Facebook teleSUR'un sayfasını açıklama yapmadan kaldırdı