darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin İzmir adayı belli oldu

AKP'de Erdoğan'a yalvaran isimleri açıkladı!

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

Video | Atatürk düşmanı püsküllü, Hz. Hüseyin'in katilini böyle savundu: 'Yezid'e sövmeyin'

İbrahim Kalın'dan Devlet Bahçeli'ye 'hediye' uçak yanıtı

Nakliyat-İş: Asgari ücret, sefalet ücreti olmasın

Konya'daki eylem Nakliyat-İş Konya temsilciliğinin önünde başladı. Sendika üyesi ambar işçileri ve Konya Belediyesi alt işverenlerinden MFD ve Halk Ulaşım’da çalışan üyelerinin de katıldığı eylemde kortej oluşturularak basın açıklamasının yapılacağı Kayalı Park Alanına kadar sloganlarla, pankart ve dövizlerle coşkulu ve kitlesel bir yürüyüş yapıldı.Burada Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmaoğlu tarafından bir basın açıklaması yapıldı. 

Nakliyat-İş'in asgari ücretle ilgili ikinci eylemi ise bu gün Eskişehir’de yapıldı. Basın açıklaması Nakliyat-İş Eskişehir Anadolu Şubesi ve Birleşik Metal-İş Sendikasının Eskişehir Şubesi ile ortaklaşa yapıldı. Saat 14:00 de Adalar MİGROS önünde yapılan eylemde Nakliyat-İş Eskişehir Anadolu Şubesi Başkanı Ali Özçelik açılış konuşmasını yaptı. Ardından Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı ortak metni okudu.

Arı konuşmasında ülkemizdeki gelir dağılımının adil olmadığını, belirterek 2017 de uygulanacak asgari ücretin net 2.000.00 TL olması gerektiğini, asgari ücretin hesabında uluslararası standartların dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun Asgari Ücretle ilgili Konya’da yaptığı açıklama ;

ASGARİ ÜCRET SEFALET ÜCRETİ OLMASIN

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılı için uygulanacak asgari ücreti belirlemek için toplantılarına devam ediyor. 29 Aralık’ta yapılacak toplantıda Asgari Ücretin ne kadar olacağı açıklanacak gibi. Bilindiği gibi asgari ücret tespit komisyonu 15 kişiden oluşuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 5 üye, TİSK/İşveren Sendikaları Konfederasyonundan 5 üye, 5 üyede işçi (Türk-İş’ten) temsilcilerinde oluşuyor. Komisyonun oluşumu demokratik değil. Çünkü komisyon işveren+hükümetin ağırlığında işçileri yalnız en çok üyesi olduğu için TÜRK-İş temsil ediyor. Bu da doğru değil. 2017 yılı için Türk-İş 1,600,00 TL (net) önermekte, TÜİK’in bir işçini aylık asgari yaşam maliyeti olarak komisyona bildirdiği ücret ise 1,669,00 TL’dir. TÜRK-İŞ’in işçi temsiliyetinin ne durumda olduğu ortadadır.

Değerli basın Emekçileri
Ülkemizdeki servetin ve gelirin dağılımı nasıl? Hangi ortamda asgari ücret belirleniyor? Yapılan en son araştırmalara göre Türkiye nüfusunun en zengin %1’nin servetinin toplamı Türkiye’de ki servetin %54,3’üne sahip. Nüfusun geri kalan %99’nun yani 78 milyonun toplam servet içindeki payı ise % 45,7. Kısacası en zengin yüzde birin serveti %99’un servetinden daha fazla servete sahip.

TUİK’in gelir dağlımı rakamları da pek farklı değil. En yüksek gelire sahip %20’lik grupta toplam gelirden aldığı pay %46,5, en düşük (yoksul) %20’lik grubun payı ise %6,1’dir.

Bu servet ve gelir dağılımının sosyal devletle, adaletle, hak-huukla her hangi bir ilgisi yoktur. Sosyal devlet, sosyal adalet ilkesi toplumda servetin ve gelirin adaletli paylaşımını esas alan bir toplumsal düzendir. Ülkemiz dünyada ki servet ve gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biridir. Bu durumun gerçek İslamiyet’le herhangi bir ilgisi yoktur.

Değerli Basın Emekçileri
Ülkemizde vergi düzeni de adaletsizdir. KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerin toplam vergiler içerisindeki oranı %73. Dolaylı vergi sistemi adaletsiz bir sistemdir. Asgari ücretli de parababası da aynı ürüne aynı vergiyi ödemektedir.

Türkiye bugün OECD ve AB ülkeleri içerisinde ücretlerin vergi yükü oranında ilk sıralardadır. Bir başka adaletsizlik de ücretlerdeki vergi dilimleri uygulamasıdır.

2017 yılında 13,000,00 TL’ye kadar %15, 13,000,00 TL den sonra 31,000,00’e kadar %20, 31,000,00’den 71,000,00’e kadar %27, 71,000,00’den sonrası için %35 oranında gelir vergisi kesilecektir.

Bu uygulamayla asgari ücretli dahi 9.-10. Aydan sonra %20’lik dilime girmektedir. Bildiğimiz gibi işçiler ve diğer çalışanlar harcama yapmadan vergilerini peşin olarak ödemektedirler. İşçilerin ve emekçilerin gelirden servetten aldıkları pay ortadayken vergi almaya gelince de devlete en çok vergiyi ödeyendir. Bu adaletsizlik kabul edilemez.

İşçilerin ücretlerinden alının
Gelir Vergisi %10’da sabitlensin
Asgari ücretten vergi alınmasın
Az kazanan az çok kazanan çok vergi ödesin
Temel ihtiyaç ürünlerinden dolayı vergi alınmasın. İşçilerin üzerindeki dolaylı vergi yükü kaldırılsın
Sermayenin parababalarının gelirleri, servetleri vergilendirilsin.

Değerli Basın Emekçileri
Servetin ve gelir dağılımının bu kadar adaletsiz olduğu hayat pahalılığının enflasyonunun artma sürecine girdiği dönemde asgari ücretliye toplu taşıma ücretsiz olmalıdır.
Asgari ücret tespit komisyonu tüm işçi konfederasyonları katılmalı.
Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı, işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.
Asgari ücret tespitine ilişkin 131 sayılı İLO sözleşmesi onaylanmalı. Avrupa Sosyal Şartına konan çekince kaldırılmalıdır.

Asgari ücret bütün çalışanlar için ortak saptanmalıdır.
Asgari ücret sefalet ücreti olmasın
2,000,00 TL net asgari ücret olsun
Vergide adalet istiyoruz
Yaşasın işçilerin birliği
İşçiyiz haklıyız kazanacağız
Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş

 

İlgili Haberler

Güncel

Sedanur'dan acı haber geldi!

Güncel

FETÖ soruşturmasında 12 tutuklama

Güncel

Ahmet Hakan'dan, Berat Albayrak'a açık mektup

Güncel

2 bin 700 yıllık antik kente AVM!

Güncel

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Güncel

3. havalimanı Erdoğan'ın dediği tarihte açılmayacak!

Güncel

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: Yaralılar var

Güncel

'Kriz psikolojik' diyorlar! Çocuğuna okul kıyafeti alamayan baba intihar etti

Güncel

Ankaralılar yarına dikkat!

Güncel

Umumi tuvalete dolardaki artış nedeniyle yüzde 50 zam geldi!

Güncel

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

Güncel

Ev sahibi kiracı kavgasında kan aktı: Ölü ve yaralılar var