Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

New York Times'tan ABD'ye Erdoğan eleştirisi

ABD’nin dış politikasını yönetmek için “70 yılın en kötü dönemi'nin yaşandığı öne sürülüyor. ABD’nin dış politikasında karşılaşılan ciddi sıkıntılara dikkat çekerken “kilit müttefikler'den kaynaklı sorunlara dikkat çeken New York Times gazetesinin tanınmış köşe yazarı Thomas Friedman, Türkiye’ye yönelik ağır eleştirilere de yer veriyor.

Thomas Friedman, Süleymaniye’den yazdığı yorumunda Irak ve Suriye’yi istikrarlaştırmak için IŞİD’in ezilmesi gerektiğini ancak bunun Şiiler ve Sünnilerin iktidarı paylaşmayı yanaşmadığı sürece imkânsız olduğunu vurgularken “Ancak IŞİD kanseri ve yayılma kabiliyetini gözardı etmek de imkânsız, Belçika örneğine bakın' dedi.

"DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞÜYOR"

Bütün bunlar yetmediği gibi ABD’nin “kilit müttefikleri'nin de sorun oluşturduğunu savunan Friedman, bu bağlamda Türkiye’ye işaret ederek “ABD’nin Irak’ı demokrasi için güvenli bir yere dönüştürme çabasının bölgedeki en önemli NATO 'müttefiki’nin bir demokrasiden bir diktatörlüğe dönüştürülmekte olduğunu görmezden gelmesini gerektirdiğini' söyledi.

SESSİZ KALIYOR

ABD’nin Türkiye’nin hava üslerine ve Irak’ta bir nebze demokrasiyi teşvik etmek için işbirliğine ihtiyacı olduğu için Türkiye’de demokrasinin “yıkılmasına sessiz kaldığı' gibi ağır suçlamaları dile getiren Friedman "Irak’ın sorununun çözümünün basit olduğunu sananlar bir haftalığa Kuzey Irak’a gitmeli. Suriye ve Irak’taki Kürt parti ve milisler arasındaki farklılıkları anlamak bir haftamı aldı. Bu gruplar YPG, PYD, KYB, KDP ve PKK…' dedi.

TOPRAKLAR IŞİD’DEN GERİ ALINIRSA “BÜYÜK KAPIŞMA OLACAK'

Kuzey Irak’ta iken görüştüğü Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in “Irak’taki sorun IŞİD değil. IŞİD, kötü yönetim ve mezhepçiliğin belirtisi' derken IŞİD’in yok edilmesi halinde Irak’taki durumunun daha kötü olabileceğini söylediğini anlatan Friedman “Neden? Çünkü halen IŞİD’in elinde olan toprakları kimin kontrol edeceği ile ilgili Iraklı Sünniler, Kürtler, Türkmenler, Şii milisler, Türkiye ve Iran arasında büyük kapışma olacak' savını da dile getirdi.

İlgili Haberler

Dünya

Suriye: Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmediği için İdlib'de siyasi süreç durdu

Dünya

İngiltere ile AB arasında Brexit anlaşmaya varıldı

Dünya

İsveçlilerin seferber olduğu down sendromlu çocuktan kötü haber

Dünya

Aranan eski Makedonya Başbakanı'ndan Macaristan'a sığınma talebi

Dünya

Gazze'de ateşkes sağlandığını duyuruldu

Dünya

Dortmund Alevi Kültür Merkezi 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Dünya

Malezya Başbakanı Muhammed: Goldman Sachs tarafından kandırıldık

Dünya

CNN'den Trump'a dava

Dünya

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson: İngiltere halkı sömürge statüsü için oy vermedi

Dünya

Trump'tan Macron'a: ABD gelmeden önce Paris'te Almanca öğreniyordunuz

Dünya

NATO tatbikatından dönen ABD askerlerine gözaltı

Dünya

İrlanda'da pilotlardan UFO uyarısı