unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Polis, Dink cinayetindeki 'abilerin' parmağını itiraf etti

FETÖ'nün Ergenekon, Balyoz, ve Odatv gibi kumpas davalarının başlangıcı için tertiplediği ya da göz yumduğu açıkça ortaya çıkan Hrant Dink cinayeti davasında cemaat parmağı duruşma sırasında sanık polisin ifadesi ile açıkça ortaya çıktı. Kendilerine 'Hrant'ın Arkadaşları' diyen ve bu cinayet için yıllarca 'Ergenekon işi' diyerek hedsef saptıran liberallerin söyleminin aksine, bu cinayetin faillerinin ve göz yumanların kim olduğu artık saklanamayacak şekilde açığa çıktı. 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davaya İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkesi’nde devam edildi.

Dün görülen duruşmada, dönemin  Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görevli polis memuru Mehmet Ayhan ifade verdi. Dink’in öldürülmesi sürecinde görevini ihmal ettiği iddiasıyla yargılanan Ayhan, istihbarat elemanı olarak kullanılan Erhan Tuncel’le yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

'BİLGİ VERİRSE DEVAM EDİLİR’

Polis Ayhan, cinayetin azmettiricilerinden olduğu ileri sürülen Tuncel’le istihbarat elamanlığından çıkarıldıktan sonra da  görüştüğünü söyledi. Bu görüşmelerin amirlerinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirten Ayhan, şu bilgileri verdi:
“Eğer eleman bilgi vermeye devam edecekse görüşme yapılabilir. Elemanın hasmane tutum almaması için görüşmeler devam edebilir. Biz de kendisine elemanlıktan çıkartıldığını söylemedik ve görüşmeye devam ettik. Görüşmelere kendim karar vermedim. Üstlerimle birlikte karar verdik.'

YILMAZER, AKYÜRÜK VE CERRAH DA KATILDI

Duruşmada tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ile tutuksuz sanıklar Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler, Sabri Uzun, Mehmet Ayhan, Ercan Demir, Onur Karakaya, Faruk Sarı ve Erhan Tuncel hazır bulundu.

Duruşmaya tetikçi Ogün Samast ile cinayetin azmettiricilerinden olduğu öne sürülen Yasin Hayal’in de aralarında bulunduğu 7 sanık SEGBİS’le katıldı.

'YARGILANMA DURDURULSUN’ TALEBİ’

Davanın sanıklarından eski Mülkiye Müfettişi Şükrü Yıldız, hakkındaki soruşturma izninin Danıştay’da bozulduğunu belirterek, Danıştay kararı gereği, kendisiyle ilgili yargılamanın durdurulmasını istedi.

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da , 'soruşturma izni olmaksızın yargılama yapılabileceği’ yönündeki mahkeme kararlarını hatırlattı. Mahkeme heyeti ise Yıldız’ın talebini reddetti.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Güncel

Leyla cinayetinde yeni gelişme!

Güncel

ABD'li heyet Ankara'ya geliyor

Güncel

Danıştay 10. Dairesi kararını verdi: Munzur Vadisi'ne proje yapılamaz

Güncel

CHP'den, tren faciasını araştırma önerisi

Güncel

Tüfekle oynayan çocuk hayatını kaybetti

Güncel

TTB'den tüm hekimlere çağrı

Güncel

Avukat Hareketi, yeni sistemi tartışıyor

Güncel

AKP'den açıklama: Bedelliler 28 gün boyunca ne yapacak?

Güncel

Medya patronuna kendi kızını istismardan hapis!

Güncel

Avrupa Birliği'nden OHAL açıklaması

Güncel

MİT TIR'ları davasında tutuklama

Güncel

Ahmet Hakan: Polisler Adnan Oktar'ın kafasına neden bastırıyorlar?