darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Renault’ta işten çıkarmalar başladı

Bir süredir ücretlerine iyileştirme ve örgütlü bulundukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın fabrikada tanınması gibi nedenlerle eylemlerin devam ettiği Oyak Renault fabrikasında işçiler işten çıkartılmaya başlandı.

Bu sabah saatlerinden itibaren cep telefonuyla aranan ve iş akitlerinin fesh edildiği bildirilen işçilere daha önce 24/08 ve 8/16 vardiyalarının iptal edildiği duyurulmuştu.

NEL OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Bursa'da metal fabrikalarında çalışan Türk Metal üyesi işçiler, Türk Metal'in fabrikalarla imzaladığı toplu iş sözleşmesine itiraz etmişler ve sözleşmenin değiştirilmesi talebiyle çeşitli eylemler düzenleyerek tepkilerini dile getirmişlerdi. Bu süreç Oyak Renault fabrikası işçilerin AKP yanlısı Türk Metal sendikasından istifa edip, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçmeleriyle tamamlanmıştı.

'ZORUNLU FAZLA MESAİ'  BASKISI

Ocak ayında asgari ücrete yapılan zamla birlikte, Renault işçileri ücret iyileştirmesi talebiyle zorunlu fazla mesai baskısına karşı eylem başlattı. Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçileri eylemlerini devam ettirdikleri bu süreçte ayrıca, üyesi kalmayan ancak etkili olmaya devam eden Türk-Metal sendikasının fabrikada ki temsiliyetinin sonlanmasını istiyorlar. Bu doğrultuda, oluşturdukları “UET sözcüleri' kurulunda yaptıkları toplantılarda üyesi oldukları sendikanın Renault yönetimi tarafından tanınıp, kendi temsilcilerini seçmek istediklerini belirtiyorlardı.

SORGU ODALARI

Seçim kararının alınmasını izleyen günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyerinde sözde işçilere baskı uygulayarak Türk Metal sendikasından istifa etmeleri yönünde mobbing uygulandığı şikayetiyle fabrikada inceleme yapmak üzere müfettiş görevlendirdi Sendika yöneticilerinin aktardıklarına göre de kimi bakanlıklar üzerinden Renault yönetimine seçimleri yaptırmaması yönünde uyarılarda bulunulduğu ve müfettişlerin iki haftadır işyerinde sorgu odaları kurarak, sendika üyesi işçileri bu odalarda sorguya çektikleri biliniyordu.

İŞÇİ KIYIMI

UET sözcüleri toplantısında alınan karalar doğrultusunda eylemliliklerine devam eden Renault işçilerinin seçimlerde kararlı olması Renault yönetiminin önce24/8 vardiyasını iptal etmesi ve daha sonra 8/16 vardiyasını iptal etmesiyle sonuçlanmıştı. Bu sabah saatlerinden itibaren içlerinde UET sözcülerinin de bulunduğu bazı işçilerin cep telefonu ile aranarak iş akitlerinin fesih edildiği bildirildi.

SALTER İNECEK KARARI

Metal İşçisi #direnişte'nin paylaşımına göre, işçiler dün yaptıkları ünite sözcüleri toplantısında işten bir kişi bile atılırsa şalter inecek kararı almıştı.

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var