darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Roussef: Yolsuzluğa itirazım yüzünden devrildim

Brezilya'da geçici olarak görevinden uzaklaştırılan Devlet Başkanı Rousseff, Petrobras yolsuzluk soruşturmasının durdurulması için görevden alındığını savundu.

Folha de S. Paulo gazetesine konuşan Rousseff, Planlama Bakanı Romero Juca'nın bir petrol şirketinin eski yöneticisiyle yaptığı görüşmenin kamuoyuna sızan kayıtlarını değerlendirdi.

Görevden alınmasının arkasında, Petrobras yolsuzluk soruşturmasını durdurma girişiminin bulunduğunu ileri süren Rousseff, kayıtların ortaya çıkmasının görevine geri dönmesi konusunda kendisine ümit verdiğini söyledi.

Rousseff, "Diyalog, görevden alınmamın asıl sebebinin 'Oto Yıkama' operasyonunu engelleme girişimi olduğunu gösterdi. Bu, hükümeti değiştirmeden, siyasetçileri harcamaya devam etmeyi düşünenler tarafından organize edildi. Bu görüşmeler bizim sürekli söylediğimiz şeyi kanıtlamış oldu: Biz asla müdahale etmedik. Ve görevden alınmamı isteyenlerin amacı buydu. Bunu ben değil, onlar söylüyorlar." diye konuştu.

Petrobras'taki yolsuzluk soruşturmasında adı geçen ve yaklaşık iki hafta önce göreve gelen Juca'nın, eski senatör ve yakın zamana kadar devlete ait petrol şirketi Transpetro'nun yöneticiliğini yapan Sergio Machado'yla mart ayında evinde yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları geçen hafta basına sızdırılmıştı.

Kayıtlarda Juca, soruşturmayı durdurmanın en iyi yolunun Rousseff'i suçlamak olduğunu söylüyor ve soruşturmada muhalefetteki kilit isimlere de sıra geleceğini ifade ediyor.

Görüşme kayıtlarının sızmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Juca, görüşmenin yılın başlarında yapıldığını kabul etmiş ancak Michel Temer'in geçici devlet başkanı olmasının, Petrobras soruşturmanın durdurulmasına yönelik bir hamle olmadığını savunmuştu.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 12 Mayıs'ta geçici olarak görevden alınmasının ardından yardımcısı Temer, devlet başkanlığına getirilmişti. Rousseff'in suçlu bulunması durumunda Temer, devlet başkanlığını 2018'de düzenlenecek seçimlere kadar yürütecek. Temer'in adı da devlete ait Petrobras şirketiyle ilgili yolsuzluk iddialarında geçiyor.

Rousseff, 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddialarıyla karşı karşıya bulunuyor. Roussef'in devrilmesinin ardından ortaya çıkan kanıtlarda, yolsuzluğa bulaşan bir bakana darbe ardından atanan Başkan'ın, "Bunlardan kurtulmak istiyorsan Roussef'i suçla, gerisini biz çözeriz" dediği telefon kayıtlarında ortaya çıkmıştı. 

İlgili Haberler

Dünya

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinden beklenenler

Dünya

Putin'den ilginç düğün hediyesi

Dünya

Çiçek toplamaya giden yaşlı kadına şok tabancalı gözaltı!

Dünya

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Dünya

Aç kalan bebeği emzirdi

Dünya

'Filistin ile ABD ilişkilerinde gerginlik devam ediyor'

Dünya

ABD Suriye'ye ayırdığı 230 milyon dolarlık fonu durdurdu

Dünya

ABD'den Suudi Arabistan hamlesi: SDG bölgesine yüklü bağış

Dünya

'Yeterince eşcinsel davranış sergilemeyen' eşcinsel gencin iltica talebi reddedildi

Dünya

AB, yaz saati uygulaması için anket açtı

Dünya

Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı ile görüştü

Dünya

Trump'tan şirket bilançoları ile ilgili açıklama